Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Panasonic, AU-EVA1 Kompakt Sinema Kamerası teknik özellikleri

Panasonic, AU-EVA1 Kompakt Sinema Kamerası teknik özellikleri

Panasonic, yakında piyasaya çıkacak olan ve  özellikle sinema çekimlerinde kullanılmak üzere geliştirilen AU-EVA1 5.7K el kamerasının fiyat ve teknik özellikleri ile ilgili ek bilgileri bugün açıkladı. Bu bahar Cine Gear Expo’da görücüye çıkan EVA1, bu sonbaharda önerilen satış fiyatı olan 7.290 Euro ile piyasaya sürülecek.
 
EVA1’in teknik özellikleri arasında artık 5720 H x 3016 V’lik (17,25 milyon) piksel sayısı, 800 ve 2500 değerindeki iki ana ISO ile 14 stop’lu dinamik aralık da yer alıyor.
 
Panasonic Avrupa Sinema Ürün Yöneticisi Luc Bara ürünle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “EVA1’in 5.7K’lık süper 35 sensörü, 4K’nın neredeyse iki katı kadar fotosit (ışık hücresi) içeriyor. Bu durum, kameraya kaydedilen 4K videoların zengin renk bilgisiyle çok daha net olacağı anlamına geliyor. EVA1, VariCam sinema kameraları serisinin eşsiz çift ana İSO sensörü teknolojisini de kullanıyor ve böylece görüntü kalitesinden ödün vermeden parlak güneş ışığı veya dış mekanlarda gece de çekim yapabilmeyi sağlıyor. 14 stop’lu dinamik aralık ise geniş kapsamlı bir pozlama detayı yakalıyor.”
Yeni tasarlanan ve süper 35 boyutunda olan (24,60 mm x 12,97 mm) EVA1 sensörünün 5.7K çözünürlüğü bulunuyor. 5720 x 3016’lık etkin çözünürlüğe sahip olan EVA1, 17,25 milyondan daha fazla fotosit iletiyor. Bu sayı, 4K DCI’ın (4096 x 2160) 8,8 milyonluk fotositini neredeyse ikiye katlıyor. 5.7K sensör, daha yüksek özgün bir çözünürlükten başlayarak 4K, UHD, 2K veya 720p ile karşılaştırıldığında daha yüksek çözünürlüklü görüntü oluşturuyor. Artırılmış renk bilgileri daha keskin ve daha doğru işlenen görüntüler sunuyor.
 
VariCam kameralarının önemli bir özelliği olan çift ana İSO, sensörün bambaşka biçimde okunabilmesine imkan tanıyor ve görüntü kalitesi bozulmadan daha fazla bilgi ayıklanmasını sağlayan işlemlerin yapılabilmesini olanaklı kılıyor. Bu durum, gürültü veya görüntü hatasında neredeyse hiçbir artış olmadan, kameranın standart hassasiyetten yüksek hassasiyete geçebilmesini sağlıyor. Çift İSO, hem sinematografların sanatsal tercihlerini daha geniş yelpazede yapmasını hem de zamandan ve paradan tasarruf ederek sette daha az ışık kullanabilmelerini sağlıyor. 800 ve 2500 olan EVA1’in çift ana İSO’su, sinematografların neredeyse tüm ışık ortamlarında çekim yapmasına imkan tanıyor.
 
EVA1, aydınlıktan karanlığa pozlamada kaliteli bir derece sunarak kullanıcılarını 14 stop’lu dinamik aralık özelliğiyle buluşturuyor. Film yapımcıları için doğru renkleri ve zengin cilt tonlarını yakalayabilmek olmazsa olmazlardan biri. EVA1, yüksek dinamik aralıktan ve geniş renk yelpazesinden en iyi şekilde faydalanmak için eksiksiz V-Log/V-Gamut çekimi özelliğine sahip olmasıyla öne çıkıyor. V-Log, HDR’ye hazır log eğrisi özelliklerine sahipken, V-Gamut ise BT.2020’yi kapsayan bir renk alanı sağlıyor.
 
Sadece 1,2 kg (yalnızca gövde) ağırlığında, kompakt boyutu (17 cm Y x 13,5 cm G x 13,3 cm D) ve çıkarılabilir el tutacağıyla EVA1, el kamerasıyla çekim uygulamalarında kaliteli sonuçlar sunuyor. Kompakt form faktörü sayesinde drone’a, denge halkasına veya karmaşık ancak düzgün kamera hareketleri için jib koluna monte edilebiliyor. Ürünün aynı zamanda çok sayıda monte noktası da olacak. Panasonic şu anda EVA1 ile daha ileri özelleştirmelere olanak sağlamak için en iyi aksesuar markalarıyla birlikte çalışıyor.
 
Ayarlanabilir dahili el tutacağında menü, kayıt başlatma/durdurma, iris ve çift kullanıcı düğmesi içeren çok sayıda kontrol tercihi mevcut. EVA1’in LCD ekranı, menü seçimlerine, konum genişletmeye (görüntü yaklaştırma) ve oynatma kontrollerine yönelik 3,5 dokunmatik bir panel sunuyor. Bu LCD’de, parlak görüntüleme koşulları için Power LCD modunu içeren ayarlanabilir arka plan ışığı kontrolü de yer alıyor.
 
Kamerada lens için yerel EF yuvası kullanıldığından kameramanlar birden çok üreticiye ait sinema tarzında birinci kalite ve zoom lensler de dahil olmak üzere geniş bir EF lens ekosistemine erişebiliyor. Kamerada bulunan Elektronik Görüntü Sabitleme (EIS), kamera sarsıntısını ve bulanıklığı dengeliyor ve elde çekimlerde hareketin sarsıntısız elde edilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca, tam iris kontrolü, tek tuşla otomatik odak ve lens verileri de olacak.
 
Lens yuvasının arkasındaki 2., 4. ve 6. stop’larda yerleşik ND filtresi doğru pozlama kontrolüne imkan tanıyor. EVA1, bir düğmeye basıldığında IR kesme filtresinin sensöre uygulanmasını da sağlıyor. Kızılötesi üzerinden yapılan bu kontrol sayesinde, benzersiz fotoğraf efektleri ve gece görüşü mümkün hale geliyor.
 
ND filtresi ve IR kesme filtresi, akıllı telefonlardan ve tabletlerden kablosuz kontrol sunarak elektronik olarak çalışıyor. Kameranın bir kamera vincinde veya uzak bir konumda olduğu durumlarda kullanıcıların EVA1’i kontrol ettikleri tablet için (iOS, Android) uzaktan kontrol uygulaması da olacak.
 
Bağımsız film yapımcıları için ideal olan EVA1, kolay bulunabilen ve daha düşük maliyetli SD kartlara kayıt yapma özelliğine sahip. İki adet SD kart yuvasıyla görüntüleri, eş zamanlı kayıt (eş zamanlı ikili kayıt) veya röle kaydı (sürekli kayıt) olarak çekebilirsiniz. Ayrıca, yavaş çekim için tek kare video formatını etkinleştiren bir çekim kaydı da bulunuyor.
 
Kamera, farklı formatlarda ve sıkıştırma oranlarında kaydedilebiliyor ve 4K’da bile 10 bit’e kadar 4:2:2 çekim imkanı sunuyor. Kamera kaydında 4K (4096 x 2160), UHD (3840 x 2160), 2K (2048 x 1080), Full HD (1920 x 1080) ve HD (1280 x 720) çekim yapabilirsiniz. EVA1 gelecek yazılım güncellemesinde, kamera kaydında ve üçüncü taraf kayıt sistemlerine yönelik 5.7K RAW çıkışında tüm intra sıkıştırma seçeneklerini de sunacak.
 
EVA1, yüksek hızlı çekimde 4K/UHD’da 59,94 fps/50 fps, 2K/tam HD’de 120 fps/100 fps değerine kadar veya 240 fps/200 fps (kırpma alanı) sunuyor.
 
İlk sürümde, mevcut bit hızları, kare hızına, çözünürlüğe ve kodeğe bağlı olarak 8 Mbps’den 150 Mbps’ye kadar değişecek. Ayrıca gelecekteki yazılım güncellemesinde, 400 Mbps kaydı da eklenecek.
 
EVA1, profesyonel video çekim aracı olarak pik, genişletme (görüntü yakınlaştırma), dalga biçimi, zebra ayarı ve spotmetre (Y-Get) gibi birçok profesyonel görüntüleme aracı içeriyor. EVA1 ayrıca, kameramanların kritik odak elde etmesini sağlamak için yerel alanları keskin olduğunda boyut olarak büyüyen bir dizi yeşil kareden oluşan odak karelerini de kullanıyor.
 
EVA1, Dolby Audio™ * kodlaması içeren ikili dengeli XLR ses girişleri sunuyor. HDMI ve SDI video çıkışlarının ikisi de 4K özelliğine sahip. Bu video çıkışları 4K’nın dıştan kayıt alan cihaza veya monitöre gönderilmesini, HD’nin de vizör veya başka bir üçüncü taraf monitöre aktarılmasını sağlıyor. Kamera, standart zaman kodu işlevine de sahip.This post first appeared on Haberimport.com - Güncel Haber, Gündemdeki Haber, please read the originial post: here

Share the post

Panasonic, AU-EVA1 Kompakt Sinema Kamerası teknik özellikleri

×

Subscribe to Haberimport.com - Güncel Haber, Gündemdeki Haber

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×