Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Dünya Ekonomik Forumu başlıyor

Dünya Ekonomik Forumu İsviçre'nin Davos kentinde bugün başlıyor. Foruma ilk kez katılacak olan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping açılış konuşmasını yapacak.Yüzden fazla ülkeden yaklaşık 3 bin siyasetçi, iş adamı, bilim insanı ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı 47'nci Dünya Ekonomik Forumu, İsviçre'nin Davos kentinde bugün başlıyor. Güncel küresel sorunlara çözüm yollarının aranacağı forum bu yıl, "Duyarlı ve Sorumlu Liderlik" başlığı altında düzenleniyor.

20 Ocak'a dek sürecek olan foruma ilk kez Çin Devlet Başkanı Şi Cinping de katılacak. Pazartesi günü İsviçre'nin Bern kentinde ekonomi dünyasının temsilcileri ile biraraya gelen Cinping, ülkelerin ekonomik anlamda içe kapanmaları ile ilgili tartışmalara değinerek buna karşı olduğunu ifade etti. Avrupa'da Çin Halk Cumhuriyeti ile serbest ticaret antlaşması olan tek ülke konumundaki İsviçre ile on yeni anlaşmaya imza atan Şi Cinping, Çin ekonomisinin alt yapı ve mali hizmetler alanlarında katetmesi gereken yollar olduğunu dile getirdi. 
1971 yılında WEF fikrini hayata geçiren Klaus Schwab, pazartesi günü düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada dünya üzerinde artan popülizme dikkat çekerek, küreselleşmenin elitlerden oluşan küçük bir grubun değil, dünyadaki çoğunluğun yararına işlemesi gerektiğini vurguladı. "Karmaşık küresel sorunlara getirilecek basit çözümlerin iflas etmeye mahkumdur" diyen Schwab, sadece popülist çözüm yollarına itibar edilemeyeceğini ifade etti.

Davos'ta geleneksel olarak Forum'un açılışında verilen Kristal Ödülü'nün bu yıl ki sahipleri Alman keman sanatçısı Anne-Sophie Mutter, Kolombiyalı pop yıldızı Shakira ve ABD'li ünlü oyuncu Roger Whitaker. Söz konusu ödül her yıl sosyal alanda faaliyetlerde bulunan sanatçılara veriliyor.

Bu arada bazı çevrelere göre Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu bu yıl, ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump'ın 20 Ocak günü göreve başlayacak olması nedeniyle geçen yılların gölgesinde kalacak.


This post first appeared on Haberimport.com - Güncel Haber, Gündemdeki Haber, please read the originial post: here

Share the post

Dünya Ekonomik Forumu başlıyor

×

Subscribe to Haberimport.com - Güncel Haber, Gündemdeki Haber

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×