Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Najładniej przebarwiające się rośliny według Polaków – TOP 5

Lubię poznawać opinie innych ludzi – to dlatego zadaję Wam dużo pytań. Ostatnie pytanie, jakie postawiłem na FB, brzmiało „Jakie znacie rośliny, które ładnie przebarwiają się jesienią”? Z Waszych odpowiedzi można stworzyć ogromną listę krzewów i drzew, które jesienią pięknie wybarwiają liście i odmieniają nasze ogrody. Jak wiecie, jesień to okres metamorfozy ogrodów i roślin. Zazwyczaj miejsce zielonych liści zajmuje czerwień, pomarańcz i różne odcienie żółci. A do zadania tego akurat pytania zainspirował mnie widok za oknem, gdzie rośnie stara morwa biała. Jej liście wybarwiły się na złoty kolor i w deszczową pogodę zastępowały mi słońce.

Najładniej przebarwiające się rośliny według Polaków – TOP 5

Dzięki Waszej pomocy udało się wybrać 5 najpiękniej wybarwiających się roślin w okresie jesiennym, które z ogromną przyjemnością prezentuję w tym tekście. Jednocześnie serdecznie dziękuję za zaangażowanie i oddanie głosu, wklejanie zdjęć w komentarzach. Mam nadzieję, że pomożecie mi także w kolejnych zadaniach, które wkrótce zasygnalizuję na swoim blogu!

Przedstawiam Wam najpiękniej przebarwiające się drzewa i krzewy jesienią według Polaków.

Najładniej przebarwiające się rośliny według Polaków - TOP 5
Najładniej przebarwiające się rośliny według Polaków – TOP 5
Najładniej przebarwiające się rośliny według Polaków – #1 KLON

Najczęściej wymienianą rośliną wybarwiającą się jesienią został klon. Do rodzaju należy około 100 gatunków drzew i krzewów (według niektórych źródeł jest to nawet 150 gatunków!). Jednak Wy najczęściej wymienialiście klon palmowy, którego liście w zależności od odmiany wybarwiają się na piękny karminowy, czerwony lub żółty kolor. Niewątpliwie słusznie zajął on pierwsze miejsce. Tu chciałbym nadmienić, że jeżeli będziecie chcieli zobaczyć piękny widok klonów, wybierzcie się koniecznie do Arboretum w Rogowie, gdzie zobaczycie prawdziwą feerię kolorów! Polecam!

Najładniej przebarwiające się rośliny według Polaków - TOP 5 klon palmowy

Najładniej przebarwiające się rośliny według Polaków – #2 TRZMIELINA OSKRZYDLONA

Drugie miejsce zajęła trzmielina oskrzydlona, która jest nazywana ognistym krzewem. Intensywność przebarwionych liści jesienią jest uzależniona od stanowiska, w którym dany egzemplarz rośnie. Jeśli jest posadzony w bezpośrednim słońcu, jesienią liście stają się ogniście czerwone. Intensywność przebarwienia liści jest spektakularna, ale efekt ten utrzymuje się bardzo krótko. Krzew ten po zrzuceniu swojego „ubrania” pokazuje, co ma pod spodem – a tam zauważycie bardzo dekoracyjne pędy, których nie spotka się u żadnej innej rośliny.

Najładniej przebarwiające się rośliny według Polaków - TOP 5 trzmielina

Najładniej przebarwiające się rośliny według Polaków – #3 WINOBLUSZCZ

Na trzecim miejscu uplasował się winobluszcz. Tu na uwagę zasługują dwa gatunki: winobluszcz pięciolistkowy (na zdjęciu) i winobluszcz trójklapowy, którego liście układają się dachówkowato na elewacjach budynków, po których się wspinają. Oba te gatunki zjawiskowo przebarwiają się jesienią, co czyni je niezwykle atrakcyjnymi! Stopniowo przebarwiające się liście winobluszczu powodują, że pojawia się fantastyczna paleta kolorystyczna. W moim odczuciu jest to zasłużone miejsce na podium!

Najładniej przebarwiające się rośliny według Polaków - TOP 5

Najładniej przebarwiające się rośliny według Polaków – #4 SUMAK OCTOWIEC

Niby już poza podium, ale jednak dumne czwarte miejsce zajął sumak. Każdy, kto choć raz próbował usunąć tę roślinę ze swojego ogrodu, walczył później z jego odrostami, których nie dało się pokonać 😉 Jeśli jednak pozostawimy tę roślinę bez ingerencji, stanie się ona pięknym elementem dekoracyjnym. Parasolowaty kształt i ładne liście są jej główną ozdobą. Apogeum dekoracyjności osiąga jesienią, kiedy liście przebarwiają się na kolory od pomarańczu do czerwieni, sprawiając wrażenie płonącego drzewa. Pamiętajcie – nie wykonujcie wertykulacji ani aeracji pod koroną tego drzewa!

Najładniej przebarwiające się rośliny według Polaków - TOP 5 sumak octowiec

Najładniej przebarwiające się rośliny według Polaków – #5 DĄB CZERWONY

Także poza podium znalazł się dąb czerwony, ale można powiedzieć, że jest to miejsce na piątkę 😉 Choć nie jest to nasz rodzimy gatunek, w polskich warunkach całkowicie się zadomowił i traktujemy go jak „swojego”. Tu ciekawostka – jest zaliczany do roślin inwazyjnych i niebezpiecznych dla naszej rodzimej flory. W ciągu roku dąb ma zielone liście, ale jesienią przebarwiają się one na intensywny czerwony kolor (ale także na żółty). Jeśli zdecydujecie się na sadzenie tego drzewa w swoich ogrodach, pamiętajcie, że liście bardzo długo i powoli ulegają rozkładowi. Jest to spowodowane zawartością garbników.

Najładniej przebarwiające się rośliny według Polaków - TOP 5 dąb czerwony

Zamykając temat najładniej przebarwiających się roślin według Polaków, chciałbym także zachęcić Was do poszerzenia swojej wiedzy i dowiedzenia się, czemu liście zmieniają kolor. Szczegóły znajdziecie poniżej 😉

Jesienne przebarwianie się liści

Na dokładkę podaję Wam także inne drzewa i krzewy, na które warto zwrócić uwagę, mając z tyłu głowy ich walory dekoracyjne w sezonie i późniejsze przebarwianie jesienią!

Krzewy ładnie przebarwiające się jesienią;
irga, dereń , kiścień, hortensja, berberys, forsycja, perukowiec, azalia, parocja, borówka, fortegila, oczar wirginijski

Drzewa ładnie przebarwiające się jesienią:
grujecznik, miłorząb, czeremcha, buk pospolity, miłorząb, morwa, lipa

Artykuł Najładniej przebarwiające się rośliny według Polaków – TOP 5 pochodzi z serwisu W Ogrodzie. Wojciech Wardecki.This post first appeared on W-ogrodzie.com, please read the originial post: here

Share the post

Najładniej przebarwiające się rośliny według Polaków – TOP 5

×

Subscribe to W-ogrodzie.com

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×