Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik został oddany do użytku już jakiś czas temu. Bywam jednak spóźnialski i dopiero w tym roku – korzystając z pięknej pogody – wybrałem się na spacer na Bulwary Wiślane. Będąc w okolicy CNK zdecydowałem się wejść na górę i zobaczyć ogród na własne oczy, by przekonać się, czy mi się podoba. Jeśli jesteście ciekawi mojej opinii, zapraszam do przeczytania, a także obejrzenia zdjęć, które zrobiłem na miejscu.

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik – z czym mi się kojarzy?

Ogród na dachu przypomina mi trochę teren wulkaniczny, gdzie z ziemi wyłaniają się kratery i możemy spodziewać się nagłej erupcji. Tymi kraterami są konstrukcje, pełniące funkcję świetlików, przez które światło wpada do środka.

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik

Widok z ogrodu na dachu

Uroku ogrodowi na dachu dodaje ładny widok na Warszawę, który można z niego podziwiać. Majestatycznie prezentują się most świętokrzyski i stadion narodowy. Wisła daje z kolei poczucie spokoju. Bardzo miło patrzy się także na dachy starego miasta i okoliczne osiedla. Warto zwrócić uwagę także na te w trakcie budowy. Ogromne żurawie robią imponujące wrażenie.

Jakie rośliny rosną na dachu?

Na dachu CNK zostało posadzonych kilkanaście gatunków roślin. W mojej ocenie sprawnie je dobrano ze względu na małe wymagania, a przy tym ładny wygląd. Tu, z uwagi na warunki, nie możemy oczekiwać niespotykanych odmian i gatunków roślin tropikalnych. Gdyby ktoś pokusił się o takie właśnie rośliny, atrakcyjne przez tylko jeden sezon, byłoby to nieekonomiczne. Znajdziemy tu natomiast gatunki, które sprawdzają się w miejskich warunkach i są przyjazne dla owadów.

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik

Na dachu posadzone zostały byliny, trawy, krzewy i krzewinki. Są tu piękne jukki karolińskie, które w czasie kwitnienia wyglądają spektakularnie za sprawą wysokich kwiatostanów. Są byliny (goździk, rozchodnik ostry i okazały), krzewy (pięciornik, hortensja bukietowa, kosodrzewina), trawy (kostrzewa, rozplenica) czy krzewinki (wrzosy). Wszystkie te rośliny nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji.

Przestrzeń do spacerów

Ogród na dachu to przestrzeń zdecydowanie spacerowa. Co ważne, ścieżki wykonane są z utwardzonego podłoża (które zaczyna się niestety wykruszać), co stanowi ułatwienie dla osób z dziećmi czy dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jest to o tyle ważne, że dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma barier dla odwiedzających. Na górę prowadzi duża rampa i schody. Niestety nie ma tam windy (przynajmniej nie widziałem). Tu warto dodać, że niektóre alejki mają maksymalną szerokość mniejszą niż 90 cm, co oznacza, że nie zawsze da się tam zmieścić. Co ważne, wstęp jest bezpłatny i na dachu można spożywać posiłki i napoje 😉

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik

Co nadaje ogrodowi dynamiki?

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik nie jest nudny i monotonny. To przede wszystkim zasługa wielu kształtów i wysokości donic oraz zastosowania zróżnicowanej roślinności, która szczyt formy osiąga w różnych porach roku. Dzięki temu jest tam pięknie przez praktycznie cały rok! Spotkałem się z opinią, że Warszawa zyskała bardzo ładny i elegancki „zielony kapelusz”, z czym zgadzam się w stu procentach.

Ogród na każdym dachu – marzenie!

Marzy mi się, aby każda nowo powstająca inwestycja – nie tylko na terenie Warszawy – miała jako jeden z wymogów posiadanie zielonego dachu… A za jakiś czas, aby to stało się nie wymogiem, a standardem. Tego sobie i Wam życzę, bo tu nie chodzi tylko o nasze #widzimisie, ale o względy zdrowotne, o podnoszenie walorów dekoracyjnych, o tworzenie azylu, w który można uciec przed zgiełkiem miasta. Ogrody na dachu mogą stać się także miejscem przyjaznym nie tylko dla owadów pożytecznych, ale i dla ptaków. Pomijając wymienione zalety, to także mniejsze ilości odprowadzanej wody do ścieków miejskich, naturalna termoizolacja… Praktycznie same zalety!

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik

Ogród na dachu Centrum Nauki KopernikOgród na dachu Centrum Nauki Kopernik

Zaglądajcie na dach CNK!

Ogród na dachu to miejsce, które w moim odczuciu warto odwiedzić, będąc na Bulwarach Wiślanych. Przy okazji koniecznie powinniście zahaczyć o ogród na dachu BUW. Zapraszam wszystkich do odwiedzania tych miejsc – warto je zobaczyć! Nie zapomnijcie wpisać ich na mapę miejsc do odwiedzenia 🙂

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik

Artykuł Ogród na Dachu Centrum Nauki Kopernik pochodzi z serwisu W Ogrodzie. Wojciech Wardecki.This post first appeared on W-ogrodzie.com, please read the originial post: here

Share the post

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik

×

Subscribe to W-ogrodzie.com

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×