Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Oxytree czyli drzewo tlenowe – najszybciej rosnące drzewo świata

Chcielibyśmy mieć w swoim posiadaniu najpiękniejsze kwiaty, najobficiej kwitnące okazy, najładniejsze ogrody i balkony, najlepsze auto… wszystko powinno być naj naj naj naj… i nagle okazuje się, że w polskich warunkach poza kwiatami w rozmiarze XXL – o których pisałem na swoim blogu – można mieć najszybciej rosnące drzewo świata!
Oxytree czyli drzewo tlenowe
Oxytree czyli drzewo tlenowe
Drzewo tlenowe czyli oxytree jest obecne na rynku ogrodniczym i cieszy się zainteresowaniem już od kilku lat. Paulownia clon in vitro 112 jest hybrydą Paulownia elongata i Paulownia fortunei. Obecnie na terenie naszego kraju powstają pierwsze plantacje tego drzewa.
Oxytree czyli drzewo tlenowe – po co to sadzić?
Według dystrybutorów sadzonek wspomnianego drzewa, plantatorzy mogą osiągnąć niebagatelne przychody z późniejszej sprzedaży drewna pozyskanego z plantacji. Paulownia charakteryzuje się niezwykle szybkim przyrostem, zarówno na wysokość, jak i na grubość. Paulownia ma również zdolność pochłaniania dwutlenku węgla znacznie większą od innych drzew, rosnących na terenie kraju. Dla przykładu hektar lasu posadzonego z dębu szypułkowego pochłania około 9 ton na rok, hektar lasu bukowego pochłania 11,6 tony przez rok, a hektar lasu drzewa tlenowego aż 111 ton przez rok!
Oxytree czyli drzewo tlenowe
Oxytree czyli drzewo tlenowe
Oxytree znosi spadek temperatury do -25 stopni i upał do +45 stopni Celsjusza. Wymaga jedynie 750 mm opadów rocznie. Warto dodać, że według statystyk średnia roczna wysokość opadów w Polsce to około 600 mm. Nie jestem przekonany, czy roślina wymaga dodatkowego nawadniania, gdyż jej system korzeniowy może sięgnąć nawet do 9 metrów w głąb ziemi ! Może trudno w to uwierzyć, ale te rośliny niezwykle szybko rosną i już po sześciu latach od posadzenia mogą osiągnąć 16 metrów wysokości i 35 cm średnicy pnia.  Dodatkową zaletą jest szeroka tolerancja w zakresie odczynu gleby: oxytree rośnie w podłożu o odczynie od kwaśnego aż po zasadowe.
Drzewo tlenowe jest rośliną miododajną. Z jednego hektara można uzyskać nawet do 700 kg miodu.
Jeśli obawiacie się inwazji tych ogromnych drzew w naszym kraju, chcę Was uspokoić: roślina ta kolokwialnie mówiąc jest bezpłodna. Rozmnaża się jedynie w warunkach laboratoryjnych, nie ma więc ryzyka, że nastąpi jej inwazja.
Oxytree czyli drzewo tlenowe – drewno
Biorąc kawałek drewna do ręki można stwierdzić, że jest niezwykle lekkie w porównaniu do innych drzew. To nie tylko najszybciej rosnące drzewo na świecie, ale ma także ogromne liście dorastające nawet do 43 centymetrów średnicy! Drewno tej rośliny wykorzystuje się do produkcji mebli i podłóg. Warto wspomnieć, że średnica tego drzewa bardzo szybko się powiększa. Obwód pnia 3-letniego drzewa wynosi około 80 cm!
A co w sytuacji, gdy okaże się, że posadzone drzewo zabiera nam jednak za dużo miejsca i zdecydujemy się na jego wycięcie? Nie mam zbyt dobrych wiadomości, ponieważ wycięte drzewo przy samej ziemi bardzo szybko odrasta! Jeśli chcecie się go pozbyć, musicie w tym wypadku użyć również frezarki do wycinania korzeni.
Oxytree czyli drzewo tlenowe
Oxytree czyli drzewo tlenowe – obawy przed jego sadzeniem
Mimo wyliczania przez plantatorów samych zalet drzewa tlenowego obiektywnie trzeba powiedzieć, że roślina ta nie jest jeszcze dobrze poznana. Znamy historię, kiedy roślina okrzyknięta lekiem na całe zło okazuje się później pewnego rodzaju zmorą. Mam tu na myśli barszcz Sosnowskiego, który miał być najlepszą paszą dla bydła hodowlanego, a tymczasem stał się ogromnym niebezpieczeństwem dla ludzi, wywołującym oparzenia skóry.
Być może nie musimy od razu demonizować tej rośliny, ponieważ na chwilę obecną nie wiemy jak zachowa się w naszym ekosystemie. I bynajmniej nie mam tu na myśli ogromnych liści, które mogą zacieniać inne rośliny, gdyż zacienianie obserwujemy w środowisku na co dzień. Bardziej zastanawiające dla mnie może być wysokie zapotrzebowanie na wodę, jak również zagrożenie degradacji gleby. Roślina ta ma bowiem 9-metrowej długości system korzeniowy. Innym czynnikiem, wydającym się dość istotnym jest fakt, że roślina odrasta po ścięciu i może być trudna do wyplenienia…
Można zastanawiać się, czy obawy i strach przed tym drzewem nie są wywoływane przez lobbystów Lasów Państwowych. W końcu to drzewo już po 6 latach nadaje się do wycięcia, podczas gdy przy innych gatunkach trzeba czekać 25-70 lat.

Artykuł Oxytree Czyli Drzewo tlenowe – najszybciej rosnące drzewo świata pochodzi z serwisu W Ogrodzie. Wojciech Wardecki.This post first appeared on W-ogrodzie.com, please read the originial post: here

Share the post

Oxytree czyli drzewo tlenowe – najszybciej rosnące drzewo świata

×

Subscribe to W-ogrodzie.com

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×