Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Ogród Królewski w czeskiej Pradze – Královská zahrada

Korzystając z wyjazdu, który przypadał na okres Świąt Wielkanocnych, wybrałem się do czeskiej Pragi, gdzie miałem okazję zwiedzić m.in. Ogród Królewski. Choć wydaje się, że pora była jeszcze bardzo wczesna, muszę przyznać, że warto było udać się tam właśnie teraz!
 Ogród Królewski w Pradze Czeskiej - Královská zahrada
Ogród Królewski w Pradze – Královská zahrada

Ogród Królewski w Pradze – Královská zahrada  Nie ukrywam, że należę do tej grupy osób, które czują się przytłoczone widokami kościołów, wspieranych przez kolumny ozdobione doryckimi, jońskimi i korynckimi zdobieniami. Wszechobecne freski, dzieła sztuki, stoiska z pocztówkami, pamiątkami i niekończące się tłumy turystów mówiących w każdym możliwym języku, ciągłe polowanie na toaletę, niekończące się kolejki… Może przez nadmiar różnych bodźców nie jestem w stanie odkryć uroku i delektować się widokami czerwonych dachów miast. Sami zobaczcie panoramę Pragi – wiem, że jest piękna. Ale patrząc się na to, czuję się jak zaczarowany przez Harrego Pottera zaklęciem „drętwota”. Stoję i nic nie czuję…

Ogród Królewski w Pradze Czeskiej - Královská zahrada

Ogród Królewski w Pradze – jak tam trafiłem?

Może przez to uciekam od ludzi i moje nogi niosą mnie do parków, ogrodów i innych miejsc, gdzie można złapać oddech i pobyć w otoczeniu natury. Wtedy moje mięśnie rozluźniają się, a ja czuję się swobodniej i mam poczucie, że jestem odpowiednim człowiekiem na odpowiednim miejscu. Tym razem poszedłem do Ogrodu Królewskiego, do którego dojedzie się tramwajem numer 22. Zanim wejdzie się na jego teren, każdy zwiedzający jest sprawdzany, czy nie wnosi niebezpiecznych przedmiotów. Wynika to z faktu, że jest tam także letnia Siedziba Królewska (Letohrádek), do której przylega renesansowy ogród o regularnym charakterze.

Ogród Królewski w Pradze – jego atrakcje

Po wejściu na teren najpierw zobaczymy renesansowy, Letni Pałacyk królewny Anny (Letohrádek královny Anny), przed którym rośnie niski żywopłot z bukszpanu wiecznie zielonego. Pośrodku stoi Śpiewająca Fontanna. Podobno spadające krople wydają bardzo śpiewne dźwięki 😉 Osobiście nie miałem okazji przekonać się o tym, ponieważ fontanna jeszcze nie działała. W ogrodzie rośnie także wysoki okaz żywopłotu utworzonego z cisa. Aby pokazać Wam, jak jest wysoki, specjalnie stanąłem obok niego.

Ogród Królewski w Pradze – w objęciach zieleni

Na zdjęciu poniżej widać renesansowy budynek, który służył jako sala do gry w piłkę. Ma długość około 80 metrów i warto dodać, że dwukrotnie uległ spaleniu – ostatni raz w 1945 r. W 1962 r. trafił on do rejestru zabytków, dzięki czemu możemy go teraz oglądać.

Za salą do gry w piłkę, w dole, mieści się nowoczesna oranżeria. Zanim powstała, znajdowały się w tym miejscu szklarnie. Ku mojemu zasmuceniu oranżeria nie była udostępniana zwiedzającym. Przez jej okna można było zobaczyć rośliny doniczkowe. Obok budynku rozpościera się piękny widok na Hradczany i katedrę św. Wita.

Kierując się do wyjścia dochodzi się do miejsca, gdzie ułożone są ornamenty z kwiatów sezonowych. Ja natrafiłem na wiosenne obsadzenia z bratków i tulipanów.  Mając je za swoimi plecami, widziałem alejkę z monstrualnie wykrzywionymi drzewami, które zamiast gałęzi mają narośla powstające w wyniku ogławiania. W tym wypadku tymi drzewami były kasztanowce.

Decydując się na wyjście dolną częścią ogrodu, po stronie oranżerii ma się ogromną przyjemność przechodzić pomiędzy murem porośniętym bluszczem i glicynią, która musi niezwykle efektownie wyglądać w czasie kwitnienia. Po lewej stronie rozpościera się ładny widok na zamek.

Artykuł Ogród Królewski w czeskiej Pradze – Královská zahrada pochodzi z serwisu W Ogrodzie. Wojciech Wardecki.This post first appeared on W-ogrodzie.com, please read the originial post: here

Share the post

Ogród Królewski w czeskiej Pradze – Královská zahrada

×

Subscribe to W-ogrodzie.com

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×