Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Ogrodzenia gabionowe

Gabiony to popularny sposób na wykonanie ogrodzenia, murku w ogrodzie czy elementów dekoracyjnych. Ich interesująca forma i szeroki zakres wykorzystania przekonuje do tego typu obiektów coraz większą liczbę osób. Zaletą jest możliwość łączenia wielu materiałów ze sobą, a także ich trwałość.
ogrodzenia gabionowe
Ogrodzenia gabionowe

Ogrodzenia gabionowe najczęściej wykorzystywane były przy drogach jako wzmocnienie skarp. W niektórych miastach używano ich przy wzmacnianiu koryt rzecznych, wykorzystując tzw. materace gabionowe. Ten rodzaj materiałów został doceniony przez projektantów, architektów, ogrodników i Jest obecnie stosowany w ogrodnictwie na dużo szerszą skalę!

Ogrodzenia gabionowe: konstrukcja

Ogrodzenia gabionowe wykonane są z wytrzymałego drutu, który zapewnia między innymi stabilność konstrukcji. Całość przypomina formę klatki, wypełnionej materiałem skalnym. Przed zamówieniem wybranego przez nas materiału pamiętajmy, aby uwzględnić jego wielkość. Dzięki tej informacji wykonawca gabionowego kosza będzie wiedział, jaką szerokość oczek w klatce zastosować. Całość usadowiona jest na wcześniej przygotowanej podbudowie, która jest podstawowym fundamentem całej konstrukcji.

bambus gaiony

Ogrodzenia gabionowe: czym wypełniać?

Jak wcześniej wspomniałem, w ogrodzeniu gabionowym możemy wykorzystać różnego rodzaju materiały skalne. Zanim to zrobimy, przyjrzyjmy się, jak wygląda pobliskie otoczenie. Wybór kamienia powinien być przemyślany, aby ten dobrze wkomponował się w całość ogrodu.

Idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie kamienia łamanego, przetopionego szkła w formie brył kamiennych, ale także kamiennych kostek i otoczaków. Możliwe jest również wypełnienie ich drewnianymi klockami lub cegłą, chociaż nie jest to zalecane – a to dlatego, że niektóre elementy pod wpływem wilgoci, słońca i deszczu mogą ulec zniszczeniu, a ponowne rozmontowywanie kosza może być ryzykowne.

Ogrodzenia gabionowe

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wypełnienie ogrodzenia gabionowego przetapianym szkłem w formie przypominającej łamane bryły kamienne. Dzięki jego atutowi, jakim jest przepuszczanie światła na drugą stronę, możemy uzyskać fenomenalne efekty. Zaletą tego materiału jest również możliwość podświetlenia go za pomocą lamp ledowych. Cena za kilogram szklanych brył zaczyna się od 3,50 zł i dochodzi do nawet 10 zł za kilogram.

Gabiony to nie tylko ogrodzenia! Zastosowanie koszy wypełnionych kamieniem znajdziemy także w obiektach małej architektury.  Tego typu konstrukcje coraz częściej wykorzystuje się przy montowaniu ławek i niskich murków oporowych. Świetnym rozwiązaniem będzie także stworzenie niewielkich klatek, pełniących funkcję elementu dekoracyjnego w-ogrodzie 😉

gabion

Warto mieć alternatywę przy wyborze nowego ogrodzenia. Kosze gabionowe idealnie wpasowują się w nasze otoczenie, a to za sprawą swojej uniwersalności i naturalnemu pochodzeniu zastosowanych wewnątrz materiałów.

Artykuł Ogrodzenia gabionowe pochodzi z serwisu W Ogrodzie. Wojciech Wardecki.This post first appeared on W-ogrodzie.com, please read the originial post: here

Share the post

Ogrodzenia gabionowe

×

Subscribe to W-ogrodzie.com

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×