Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Kuka Nedir


KUKA NEDİR ?

Kuka denilince ilk akla gelen ağaç ve ondan yapılan tesbihlerdir . Günümüzde kuka sadece Tesbih ve süs eşyalarda kullanılmaktadır.

Kukanın ne olduğunu eskiden nerelerde kullanıldığını birlikte inceleyelim ;
Kuka tropical bir ağacın meyvesine verilen isimdir . Şekil İtibariyle hindistan cevizine benzer , içindeki öz kısmı çıkartılarak kalan et kısmından Sanat Eseri nitaliğinde tesbihler yapılmaktadır . Kuka tesbih sert yapısı , ele verdiği kaygansı yapı ve çektikçe renk değiştirip koyulaşma özelliği ile en çok tercih edilen tesbihlerden bir tanesidir.Bu özelliği sebebiyle takı sektöründe özellikle tesbih yapımın da yoğun olarak kullanılmakta ve tercih edilmektedir.Bu sebeptendirki bir çok tesbih ustası bu bitkiyi kullanarak sanat eseri niteliğinde tesbihler yapmaktadır.Bu ustaların başında Serdar Terlankuş ,Cem Kaya gibi ustalar gelmektedir.

Kukanın faydaları
Osmanlı zamanında kuka sağlık sektöründe yoğun olarak kullanılmaktaydı. Çünkü kukanın en büyük özelliklerinden bir taneside antibakteriyel özelliğidir.Kuka maddesi bakteri oluşumunu önler ve var olan mikropları yok eder. Mikroplara karşı zamanın doktorlarının en çok kullandığı şey kukaydı . Bu sebepten ki bütün doktorlar yanlarında sürekli kuka taşırdı . taşımayan doktorlar hijyenik olmadığı düşünülerek saraya alınmazdıThis post first appeared on Tesbihkulubü | Tesbihkulubu, please read the originial post: here

Share the post

Kuka Nedir

×

Subscribe to Tesbihkulubü | Tesbihkulubu

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×