Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Diş Eti, Hastalıkları ve Tedavisi

Diş eti, ağzımızın içerisinde yer alan ve dişlerimiz etrafını sararak korunmasını sağlayan hafif pembemsi yapılardır. Bu yapı yumuşak bir formda olmaktadır. Dişlerimiz kök kısımları diş etlerinin içerisinde muhafaza edilmektedir. Sağlıklı dişlerin istendiği gibi diş etlerinin sağlığını da aynı derecede önemli olmaktadır. Diş etleri ve dişler birbirine bağlı olduğu için diş etinde meydana gelen sorunlar dişlerinde etkilenmesine neden olacaktır. Bunlara diş eti problemleri denmektedir. Diş eti problemleri toplum içerisinde yaygındır. Ancak çoğu kişi bu sorunu son ana kadar fark etmemektedir. Diş etlerinde diş fırçalarken yada yemek yerken dahi kanama meydana gelmektedir. Bu sorun yüzünden zamanla diş eti çekilmeleri meydana gelmektedir. Diş eti çekilmeleri de dişlerin kök yapısının sağlıksız kalmasına ve zamanla kökü zayıflamış bir ağaç gibi sallanmasına neden olmaktadır. Bu sallanma ve dişlerin yer değiştirecek gibi olması durumu periodontit olarak adlandırılmaktadır. Hatta diş kayıpları dahi yaşanmaktadır. Diş eti bakımı diş kadar önemli olmasının nedeni bu sebeplere bağlıdır.

Diş eti plak oluşumu nasıl olur?
 
Diş etinde plak oluşum dişlerin düzenli yada yeterli fırçalanmaması nedeniyle meydana gelmektedir. Düzgün temizlenme olmadığı için kalan yemek artıkları zamanla plak oluşumu meydana getirmektedir. Bu plak oluşumu diş etlerinde ve onu çevreleyen kemik yapıda iltihaplanma meydana getirebilmektedir. Bunlar ciddi sorunlardır. Diş eti çekilmesinin ilk belirtileri diş eti kanaması ve soğuk sıcak hassasiyeti olmaktadır. Aynı zamanda diş ipi kullanırken dahi kanama meydana gelecek kadar hassa noktaya gelmiştir. Bu hassasiyet bölgede çürük diş olmamasına rağmen olmaktadır. İlerleyen durumlar çekilen diş etlerinin kendini toparlayabilmesi için cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Plaklar yüzünden ağız içerisinde koku meydana gelebilmektedir. Plakların temizlenmesi için dişlerin günde en az iki kere fırçalanması gerekmektedir. Kullandığınız diş fırçasını en fazla 3 kullanmanız uygundur. Yıpranmış diş fırçası çok fazla birikinti temizlemesi yapamayacaktır. Bu uygulamaların dışında düzenli diş kontrolü yapılması gerekmektedir. Yılda 1 kez kontrol yeterli olabilecektir. Görüldüğü gibi diş eti dişler için önemli bir yapıdır. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. Sağlıklı gülüşler sizinle olsun.

The post Diş Eti, Hastalıkları ve Tedavisi appeared first on Medcezir.net.This post first appeared on Medcezir.Net - Teknoloji, Sağlık, Güzellik Ve B, please read the originial post: here

Share the post

Diş Eti, Hastalıkları ve Tedavisi

×

Subscribe to Medcezir.net - Teknoloji, Sağlık, Güzellik Ve B

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×