Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Zdrowy kręgosłup – Twoja życiowa podpora

Czy myślisz czasem o swoim kręgosłupie? Czy dbasz o niego codziennie, jak o zęby, właściwą dietę, czy wypoczynek? A może przypominasz sobie o jego istnieniu, gdy zaczyna boleć Cię w krzyżu, albo szyi? Kręgosłup jest podstawą sprawnego funkcjonowania, jednak niewiele osób dba o niego na co dzień. Chcesz uniknąć nieprzyjemnego bólu w plecach i wad postawy? Możesz im zapobiec, pod warunkiem, że będziesz pamiętał o swoim kręgosłupie podczas codziennych czynności. Przeczytaj, dlaczego to takie ważne.

 

 

Według badań GUS z 2014 roku, co 4-5 dorosła osoba w Polsce uskarża się na bóle pleców, szczególnie odcinka lędźwiowego. To bardzo duża ilość, jednak biorąc pod uwagę nasz tryb życia i to, jak niewiele osób przywiązuje wagę do prawidłowej postawy, nie ma się co dziwić.

Możesz przeprowadzić własne obserwacje na ten temat: stojąc w kolejce lub siedząc w restauracji, zwróć uwagę, ile obecnych wokół Ciebie osób utrzymuje prawidłową postawę ciała, tzn. nie garbi się, łopatki ma ściągnięte do tyłu, a klatkę piersiową wypiętą. Jeśli znajdziesz jedną taką osobę, to będzie dobrze. A przecież na zdrowie naszego kręgosłupa nie przekłada się tylko prawidłowa postawa podczas siedzenia, czy stania – jest to jeden z kilku czynników.

Dlaczego kręgosłup jest tak ważny?

 

Twój kręgosłup Jest osią dla całego Twojego ciała. Oprócz funkcji utrzymywania go w pionie, odpowiada za szereg innych funkcji życiowych, o znaczeniu których często nie pamiętamy.

Musimy wrócić na chwilę do szkoły i lekcji biologii. Twój kręgosłup składa się z 32-34 kręgów, pomiędzy którymi znajdują się dyski. Kręgi wyposażone są w specjalne otwory, które razem tworzą kanał kręgowy, przez który przechodzi rdzeń kręgowy. Jest to taki gruby, biały sznur, którego zadaniem jest przewodzenie impulsów nerwowych pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a mięśniami i innymi organami. Zatem od stanu znajdujących się w rdzeniu kręgowym nerwów zależy, mi.in. rytm pracy serca, sprawność układu moczowego, ruchy jelit, czy odpowiedni przepływ krwi – a więc prawidłowe działanie wszystkich narządów w naszym organizmie.

Jeśli, w wyniku utrzymywania nieprawidłowej postawy, odstępy między kręgami są zbyt małe, włókna nerwowe wewnątrz rdzenia kręgowego są uciskane, co powoduje ich gorsze ukrwienie. Przekłada się to bezpośrednio na pogorszenie przepływu impulsów nerwowych i nieprawidłowe przekazywanie poleceń do mięśni i organów wewnętrznych – czyli do zaburzenia prawidłowej pracy Twojego organizmu. 

Nie wiem, czy wiesz, ale kręgosłup chroni również Twój mózg. Dzięki znajdującym się między kręgami dyskom, których zadaniem jest amortyzacja wstrząsów, nie dochodzi do urazów mózgu wywołanych poruszaniem się. I, skoro już mowa o poruszaniu się, to właśnie dzięki dyskom jest ono w ogóle możliwe – odpowiadają bowiem również za ruchomość całego kręgosłupa, a przy tym również całego Twojego ciała.

Dlaczego bolą Cię plecy?

Wiesz już, jak ważny dla Twojego organizmu jest kręgosłup i dlaczego należy o niego dbać. Przyczyn bóli kręgosłupa w różnych jego odcinkach jest naprawdę dużo. Jednak podstawowym, od którego wychodzą inne jest nieprawidłowy tryb życia.

Pod tym pojęciem możemy znaleźć takie czynniki jak:

  • brak aktywności fizycznej – lub jej znikoma ilość,
  • spędzanie większości czasu w pozycji siedzącej – przed komputerem, telewizorem, przy biurku,
  • nieprawidłowa postawa podczas wykonywania codziennych czynności – czyli garbienie się, chowanie szyi w ramiona podczas siedzenia, podnoszenie ciężkich przedmiotów przy zgiętym kręgosłupie, itp.
  • dieta uboga w substancje odżywcze – takie jak wapń, magnez, witamina K, witamina D.
  • nadwaga – powoduje dodatkowe obciążenie kręgosłupa,
  • stres – który powoduje stałe napięcie mięśni przykręgosłupowych, kumuluje się w odcinku barkowym oraz szyjnym,
  • nierównomierny rozwój mięśni – jeśli ćwiczysz mięśnie brzucha, pamiętaj, aby trenować również mięśnie pleców: silne mięśnie brzucha, a słabe mięśnie grzbietu mogą powodować nieprawidłową postawę.

Sporadyczne bóle pleców mogą być wywołane sytuacją stresową, utrzymaniem nieprawidłowej postawy przez jakiś czas, czy też ciążą. Jednak długotrwałe lub regularnie pojawiające się bóle stanowią spore zagrożenie dla Twojego zdrowia.

Jak dbać o kręgosłup?

Przede wszystkim należy zapobiegać wszelkim bólom i dyskomfortowi w okolicy kręgosłupa. Zadbanie o kręgosłup na co dzień oraz pamiętanie o nim podczas wykonywania codziennych czynności, jest kluczowym elementem utrzymania go w zdrowiu przez długie lata.

1.      Zadbaj o prawidłową postawę

Wyobraź sobie, że do czubka Twojej głowy przymocowana jest żyłka, która ciągnie Cię do góry. Powinieneś utrzymać taką postawę, jakby ta żyłka unosiła Twoją głowę. Wypnij również klatkę piersiową i wyprostuj barki, ale nie ściągaj ich mocno do tyłu, nie mają boleć. Napnij mięśnie brzucha i wyprostuj odcinek lędźwiowy, pamiętając o zachowaniu naturalnej krzywizny tego odcinka.

Dobrym ćwiczeniem jest przyjrzenie się sobie w lustrze z profilu. Przyjmij postawę, jaką prawdopodobnie masz zazwyczaj: luźno opuszczone barki, zaokrąglone plecy, szyja między ramionami. Niezbyt ładnie to wygląda, prawda? A teraz przyjmij postawę właściwą. Dużo lepiej, co?

Możesz również przyglądać się ludziom na ulicy, pewnie niewielka część z nich zachowuję prawidłową postawę.

Pomaga również znalezienie partnera, z którym spędzasz sporo czasu, np. kolega w pracy, mąż, czy przyjaciel, do wzajemnego kontrolowania się. Ty zwracasz mu uwagę ilekroć zobaczysz, że się garbi, a on zwraca uwagę Tobie.

2.      Zweryfikuj swoje stanowisko pracy

Prawidłową postawę powinieneś zachować nie tylko podczas stania, czy siedzenia przy stole, ale również w pracy. Długotrwałe siedzenie, czy stanie ma negatywny wpływ na kręgosłup. Zadbaj o odpowiednią wysokość biurka, o wygodny fotel z podłokietnikami. Obecnie w większości firm zasady ergonomii są przestrzegane, choć, niestety, wciąż nie wszędzie.

Pamiętaj, że monitor komputera powinien być umieszczony tak, abyś mógł w niego patrzeć nie pochylając głowy. Twoje łokcie powinny znajdować się na podłokietnikach, nie na blacie biurka, a plecy powinieneś mieć umieszczone na oparciu fotela. Unikaj pracy z laptopem na kolanach, czy przy niskim stoliku kawowym – powoduje to duże obciążenie dla odcinka szyjnego i barkowego.

3.      Zachowaj prawidłową postawę podczas codziennych czynności

Nie garb się nad blatem kuchennym, nie myj włosów, pochylając się nad wanną, nie podnoś przedmiotów z podłogi, pochylając plecy.

Pamiętaj o naturalnych krzywiznach Twojego kręgosłupa. Wykonując codzienne czynności, staraj się zachować ten kształt i jak najmniej obciążać kręgosłup.

4.      Bądź aktywny!

Jedną z najlepszych form aktywności, sprzyjającej zdrowemu kręgosłupowi jest pływanie, ponieważ wzmacnia mięśnie pleców i grzbietu, a przy tym nie obciąża kręgosłupa. Dobre są również wszelkie formy aktywności w wodzie, np. aqua aerobic.

Bardzo dobrze na kręgosłup wpływa również joga, pilates, czy specjalne zajęcia w klubach fitness, poświęcone właśnie zdrowemu kręgosłupowi, a także stretching.

Bardzo ważny jest równomierne wzmacnianie mięśni grzbietu i brzucha – wykonując zestaw ćwiczeń na brzuch, zawsze pamiętaj o ćwiczeniach na plecy!

Jeśli uprawiasz jogging, czy chodzisz po górach, pamiętaj, aby zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, z grubą podeszwą amortyzującą wstrząsy. Jeżeli masz możliwość, do biegania wybierz polne drogi, czy ścieżki niepokryte betonem czy kostką.

5.      Wysypiaj się dobrze

Powinieneś zaopatrzyć się w odpowiedni materac – zbyt miękki powoduje zapadanie się ciała i nienaturalne wygięcia kręgosłupa. Z kolei zbyt twardy nie dopasowuje się do naturalnych krzywizn pleców, najlepiej wybrać więc ten o średniej twardości. Zadbaj też o odpowiednią poduszkę, która oprócz głowy, podtrzyma również kark i odcinek szyjny kręgosłupa.

Badania wykazują, że najlepszą pozycją do spania jest leżenie na boku, ale tak, aby zachować proste plecy, unikaj więc pozycji embrionalnej z podkurczaniem kolan. Możesz również spać na plecach, ale dobrze, jeśli będziesz mieć wtedy lekko ugięte kolana, co pozwoli zachować naturalne ułożenie kręgosłupa.

6.      Odpowiednio bogata dieta

Aby utrzymać kręgosłup w zdrowiu, powinieneś stosować urozmaiconą dietę, bogatą w witaminy i pierwiastki, takie jak wapń i żelazo. Unikaj produktów zakwaszających organizm, ponieważ powodują one pobieranie kluczowych pierwiastków z kości, w celu wyrównania pH krwi.

Więcej na temat produktów zakwaszających organizm i równowagi kwasowo-zasadowej przeczytasz tutaj.

7.      Znajdź sposoby na radzenie sobie ze stresem

Stres negatywnie wpływa na kręgosłup, ponieważ gromadzą się w nim nierozładowane napięcia psychiczne. Mięśnie przykręgosłupowe stają się ciągle napięte i sztywne, tracą swoją elastyczność, co prowadzi do braku amortyzacji wstrząsów.

Znajdź najlepszy dla siebie sposób radzenia sobie ze stresem: aktywność fizyczna, medytacja, relaksujące kąpiele, masaż, spotkanie z przyjaciółmi… Możliwości jest wiele, a ucieczką przed stresem z pewnością nie mogą być papierosy, czy alkohol.

 

Jak u Ciebie wygląda kwestia dbania o kręgosłup? Pamiętasz o nim podczas codziennych czynności, czy raczej Twoje zapomniane plecy często się garbią? Chciałbyś to zmienić?

Follow

Artykuł Zdrowy kręgosłup – Twoja życiowa podpora pochodzi z serwisu .



This post first appeared on Naturalnie Niebanalnie, please read the originial post: here

Share the post

Zdrowy kręgosłup – Twoja życiowa podpora

×

Subscribe to Naturalnie Niebanalnie

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×