Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Spor Sonrası Yapılmaması Gerekenler

Spor Sonrası Yapılmaması Gerekenler, Spordan Sonra Beslenme


Kilo vermek için çabalıyor, spor ve diyet yapıyorsunuz ama hiçbir kilo vermediğinizi sonradan fark ediyorsanız bir yerde yanlış yapıyorsunuz demektir. Çoğu insanda meydana gelen bu durum, aslında son derece yanlış beslenmenin temel sonucunda ortaya çıkan bir kavramdır. Öyle ki fazla kilolardan kurtulmak için hepimiz düzenli diyet, spor ve gerekenleri yapıyoruz. Tartıya çıktığımız da ise bu durumun son derece tersine gittiğini fark ettiğimiz de iş işten geçiyor. Düzenli kilo vermenin temel prensibi arasında düzenli yemek, dikkat ve spor gelmekte. Eğer dikkat eksikliğimiz var ve spor sonrasında da bazı yiyeceklere koşuyorsak burada bir yanlışın içine düştüğümüz ortaya çıkar. Kalori yakmamız gerçekleştirdiğimiz spor faaliyetleri sonrasında vücudumuzun istemeyeceği bazı yiyecek ve içecekleri tüketiyorsak, yaptığımızın sporun faydasından çok zararını görüyoruz demektir. Peki, ne yapmalıyız; spor sonrası yenilmemesi gerekenler nelerdir? İşte bu sorunun cevaplarını araştıracağız;

Kilo vermek doğru oranda kardiyo çalışmakla mümkündür. Vücudumuz spor ile birlikte önce suyu, daha sonra ise yağı yakar. Spor esnasında bol su tüketimi yağ yakmamıza yardımcı olacaktır. Eğer sporu sonlandırıp üzerine bir şeyler yiyip içiyorsak burada bir yanlış yapıyoruz demektir. Elbette ki ihtiyaçlarımızı karşılamaktan daha doğal bir yöntem olamaz fakat doğru yiyecek ve içeceklerle bunu karşılamak son derece önemlidir. Yürüyüş, koşu, bisiklet gibi aktivitelerin ardından sıvı ihtiyacı muhteva olmaktadır. Sporunuzu dışarıda değil de spor salonunda yapıyorsanız daha başka ihtiyaçlarımız da göz önüne gelebilir. Genellikle spor salonlarında vücut geliştirmeye yönelik yapılan aktiviteler aşırı enerji sarfiyatına sebep olduğundan burada ki sporcular da beslenmesini ona göre şekillendirir. Yani hızlı verdiği enerjiyi hızla almak için çalışır. Bu sebepledir ki vücutçular enerjilerini, enerji içecekleri, enerji barları, kola ve meyve suyu gibi ürünlerle gidermeye çalışır. Siz bu duruma ayak uydurursanız son derece büyük bir yanlışın da ilk adımını atmış sayılırsınız. Kesinlikle kendinizi başkası ile karıştırmayın; sizin için doğru olan sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek ve enerjinizi düzenli harcamak olacaktır. Kıyaslamaya girdiğiniz de ise işin şekli değişecek, çevrenizdekilere ayak uydurmanın sonucunda verdiğiniz kilolardan çok aldığınız kilolarla uğraşmak zorunda kalacaksınız. Bunun için dikkatli olmak son derece önemlidir.

Yoğun spor programı sonrasında yenilmemesi gerekenler kesinlikle hazır gıdalardır. Cips, çikolata, kola ve türevlerini tüketmemiz halinde verdiğimizden çok daha fazlasını alabiliriz. Zira yaptığımız sporda bünyemiz şekilleniyor ve direncimiz ona göre ayarlanıyorken bir anda hazır gıdalara yönelmek daha fazla kilo almamıza sebebiyet verecektir. Şerbetli tatlılar, çikolatalar, kola ve enerji içecekleri, kalorisi bol yiyeceklerden kaçınmak son derece önemlidir. Bunların yerine tercih edebileceğiniz bazı besin maddeleri de bulunmakta. Bu besin maddelerini tüketmek ise kesinlikle bize zarar vermeyecektir. Spor sonrası eğer açlık hissi hissediyorsanız bir avuç içi kuru yemiş bize ilaç gibi gelecektir. Bunun yarı sıra kuru üzüm, kayısı gibi ürünleri de gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Vücudumuzun ihtiyacı olan sıvıyı ise kola ve enerji içecekleri gibi ürünler yerine, su ve maden suyu gibi ürünlerle takviye edebiliriz. Bu sayede hem kilo kontrolümüz elimizde olur hem istediğimiz etkiyi sağlamış oluruz.


This post first appeared on Bilgisearch, please read the originial post: here

Share the post

Spor Sonrası Yapılmaması Gerekenler

×

Subscribe to Bilgisearch

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×