Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

2016 yılı vergi ve faiz affı

En son 2014 Nisan ayında çıkan Vergi affı kanunundan faydalanamayan, bu aftan yararlanıp da taksitlerini ödeyemeyen ve zor durumda olan binlerce mükellefe 2016 yılı vergi ve faiz affı için geri sayım başladı!

affı

Hükümet kulislerinde ve maliye çevrelerinde aralık ayından bu yana konuşulan vergi ve faiz affı konusu artık dedikodu mahiyetinden çıktığı, Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın konuyu gündeme alarak somut adımları çok yakın bir zamanda atılacağı belirtiliyor. Kesin olmayan ama kulislerde konuşulan konu mayıs ayında affın gündeme geleceği yönünde.

Konuyla alakalı bir açıklama da Sözcü'ye konuşan Mali Müşavir Veli İlikli, en son 1.5 yıl önce vergi affı çıktığını ancak ülkenin içinde bulunduğu durum ve ekonomik sıkıntılardan dolayı mükelleflerin taksitlerini zamanında ödeyemediklerini belirterek, “Bu nedenle vergi affı yoluna gidiliyor. Vergi affı bir aydan beri gündemde ve kulislerde konuşuluyor” dedi.

Uzmanlar, daha önceki dönemlerde maliye politikası olarak kamu alacaklarında uygulamaya konulan vergi affı ve faiz indirimi yasaları ile 24-36 ay olmak üzere uygulanan taksitlendirmenin bitmeden yeni bir af gelmez anlayışı bu kez değişeceğinin altını çizerken, bölgedeki siyasi ve ekonomik durumla oluşan ekonomik durgunluğun etkisi ile hem kamu gelirlerini arttırmak hem de iç piyasayı borç yükünden kurtarmak amaçlanıyor. 

Suriye'deki savaş, mülteci kriziyle gelen finansman yükü, Rusya ile yaşanan uçak kriziyle birlikte gelen ihracat ve turizm gelirlerinin azalması, emekli maaşlarına yapılan zam ve asgari ücretteki artışlar nedeniyle oluşan ekonomik daralmayla birlikte kamu finansmanını arttırırken vergi, faiz ve sgk prim borçlarıyla bunalan vatandaşlar yapılandırma ile nefes alırken piyasanın rahatlaması bekleniyor. Çünkü 2015 yılı verilerine göre mükelleflerin  (vergi Borcu, sgk prim borcu, öğrenim kredisi borcu) faizli borcu 150 milyar TL'ye yakın bir rakama ulaşması kaygı veriyor.

2016 yılı Vergi ve Faiz affı ve yapılandırması neleri kapsayacak?

TÜRMOB ve Maliye kulislerinde; bütçe görüşmelerinden hemen sonra tasarı haline getirilmesi beklenen af ile ilgili aşağıda yer alan kalemleri kapsaması bekleniyor. Af konusu yasalaşırsa Yapılandırma ile yapılacak faiz borçlarının silinmesi, 31 aralık 2015 tarihinden önce olan borçları kapsaması bekleniyor.

 Geçmiş yıllara ait birikmiş veya taksitlendirmesi bozulmuş kamu alacakları:

  • Gelir vergisi
  • Kurumlar vergisi
  • SGK prim borcu
  • Öğrenim kredisi borcu.
Maaşlarına ve arabalarına konulan e-haciz ile faiz kıskacındaki öğrenim kredisi borcu olan binlerce üniversite mezunu söz konusu affı büyük bir umutla bekliyor.
sinema, teknoloji, internet dünyası, spor, hukuki konular, sorular


This post first appeared on MutlakButlan.com, please read the originial post: here

Share the post

2016 yılı vergi ve faiz affı

×

Subscribe to Mutlakbutlan.com

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×