Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Co to jest konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny Jest chorobą, która występuje w okresie ciąży, gdy matki i płodu grupy krwi nie pasują.
Człowiek ma wiele różnych grup krwi. Grupy krwi można podzielić, zgodnie z antygenami (antygenem jest cząsteczka na powierzchni komórek, co wywołuje odpowiedź immunologiczną) we krwi komórek (antygeny erytrocytów, antygenów limfocytów, antygeny płytkowe). Konflikt serologiczny powstaje, kiedy matka ma krew z czynnikiem Rh-, natomiast płód RH+ odziedziczony po ojcu.
Główne grupy krwi są czynnikiem A,B,O i Rh. Grupy te są zawsze sprawdzane podczas transfuzji krwi. Mają też największy wpływ na konflikt serologiczny w czasie ciąży, zwłaszcza gdy matka jest Rh-, a dziecko jest Rh +. Jeśli czerwone krwinki dziecka dostać się do krwiobiegu matki, są podzielone i ciała kobiety zaczyna wytwarzania swoistych przeciwciał (w postaci cząstek, które są częścią odpowiedzi immunologicznej, aby dołączyć do specyficznego antygenu i niszczą ją razem z komórką, do której antygen załączeniu) przeciwko antygenom erytrocytów, które niszczą erytrocyty w płodu i powodować hemolizę (pęknięcia). Stężenie czerwonych krwinek spadać, zaś stężenie bilirubiny wzrostu (substancji, która jest produktem rozkładu erytrocytów i jest mało toksyczny). Może to spowodować przedwczesne narodziny, śmierć noworodka (dziecko może być również urodziło się martwe) lub choroby hemolitycznej noworodków.

Objawy choroby hemolitycznej noworodków są następujące:
– W łagodnych postaciach choroby warunek (niedokrwistość noworodków) noworodka jest dobry. Wspólne cechy to: powiększenie wątroby, śledziony, łagodne skóry i śluzu pełnia.
– Podczas umiarkowanych form choroby warunek (ciężka żółtaczka) niemowlęcia jest gorzej. Wody i pępowinowej są żółte. Żółtaczka skóry i błony śluzowej pojawia się wkrótce po urodzeniu, wątroba i śledziona są powiększone.
– W najcięższych postaciach choroby warunek (wrodzone obrzęku) niemowlęcia jest bardzo źle. Oddychanie, problemy z sercem pojawić się wkrótce po urodzeniu. Noworodek jest spuchnięte, nadęty. Spuchnięte moszny jąder jest powszechne wśród chłopców. Wątroba i śledziona są powiększone, skóra jest blada z siniaki. Jest on następnie pojawieniem żółtaczka. Płyn gromadzi się w jamie brzusznej, klatki piersiowej i serca ubytków.This post first appeared on Jak Być Mamą, please read the originial post: here

Share the post

Co to jest konflikt serologiczny?

×

Subscribe to Jak Być Mamą

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×