Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

İtalya Vizesi Nasıl Alınır

İtalya

italya 1 1024x683 İtalya Vizesi Nasıl Alınır
İtalya

Yurtdışı hayalleri kuran çoğu kişinin ilk 3 tercihinden birisi olan İtalya yılda yaklaşık olarak 46,1 milyon turist çekiyor. Roma, Venedik, Floransa, Milan, Napoli ve Bologna ilk akla gelen şehirleri oluyor. Ancak Schengen ülkesi olduğu için elimizi kolumuzu sallaya sallaya gidemiyoruz elbette. Maalesef uğraştırıcı bir Vize süreci var, şanslıysanız zorlanmadan tamamlama ihtimaliniz de var tabiî ki.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır

Vize başvuruları bazı ülkelerin kendi konsolosluklarına yapılıyor. Ancak İtalya, vize başvuruları konusunda Idata yı yetkilendirmiş. Evrak tesliminden başvuruya, parmak izi alınmasına kadar tüm işlemler iDATA ofislerine yapılıyor. iDATA İstanbulda Moda ve Harbiye olmak üzere 2 ofise sahip. Başvuruyu eksiksiz tamamlayıp evraklarınızı teslim ettiğinizde evraklar kargo ile konsolosluğa gönderiliyor. Aynı şekilde pasaportunuz başvuru yaptığınız iDATA şubesine gelene kadar da sonuç hakkında bilgi alamıyorsunuz. İlk schengen başvurum olması ve zaman darlığı sebebiyle bu konuyu biraz abartarak interneti talan ettim durdum. Gerekli gereksiz tüm evrakları topladım, ekşisözlükte bu konudaki her giriyi tekrar tekrar okudum ki problem yaşamayayım diye. Milletin yazdıklarına göre Moda şubesinde bir hayli sorun yaşanıyormuş. Bana kalırsa, eksik evrak olması durumunda yaşanan sorunu şubeye yıkıyorlar. Zira ben hiçbir sorun yaşamadığım gibi evrakta yaşanan sorun sebebiyle  geri göndermek yerine yardımcı oldular. Evraklarımı bıraktım, eksiği tamamlayıp gelince işleme devam ettim. Normal şartlarda beni gönderseler itiraz da edemezdim.

schengen vize İtalya Vizesi Nasıl Alınır
İtalya Vizesi

Vize İçin Gerekli Evraklar

Gidiş amacına göre gereken evraklar da değişkenlik gösteriyor. Ancak ben turistik vize üzerinde duracağım.

 • Kimlik fotokopisi
 • Başvuru formu
 • Biometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Vize Harcı
 • Konaklama evrakları
 • İmza sirküleri
 • Faliyet belgesi(elektronik imzalı)
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Maddi gelir evrakları
 • Teminat
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • SGK dökümü
 • Pasaport fotokopisi

Tabi bu evraklar çalışan için geçerli. İşveren ya da öğrenci durumlarında değişkenlik gösterebiliyor, iDATA web sitesinde ayrı ayrı listelenmiş. Sitedeki evrak listesinde ikametgah yazmıyordu, nüfus müdürlüğüne gitmişken aldım, evraklar ile birlikte verdim ve hayır demediler. Demek ki o da gerekiyormuş. Aynı şekilde pasaport fotokopisi de yazmıyordu ama istediler. iDATA içindeki fotokopi makinesinden çektim. Önceden çektirip götürmekte yarar var.

Her ne kadar çalışan olsanız da imza sirküleri vb gerekiyor. Bu konuda şirketteki ik yardımcı oldu, mai atıp bu evrakları talep ettim, ertesi gün hazırlayıp dosya halinde verdiler. Buradaki hassas nokta da, normalde faaliyet belgesini ticaret odasından temin ediyorlar. Ancak vize başvurusunda elektronik imzalı faaliyet belgesi gerekiyormuş. Bunu da İstanbul Ticaret Odasının web sitesinden online ödeme ile temin edebiliyorsunuz.

Tüm bu evrakları teslim ederken hemen yan taraftaki vezneden ödemeyi yapıp ardından parmak izi veriyorsunuz. Sonrasında da 1 hafta içerisinde sonuçlanıyor. En azından benim pasaportum tam 1 hafta sonra geldi. Bu süreçte size verilen fiş üzerindeki bilgiler doğrultusunda iDATA web sitesinden takip edebiliyorsunuz. Ben gidemem, kargo ile gelsin deme şansınız da var, bedeli karşılığında bu işlemi yapıyorlar.

Form İtalyanca ve Türkçe. Biraz karışık geliyor, kafanız karışıyorsa iDATA ofisindeki örneğe bakarak da doldurabilirsiniz. iDATA form doldurma hizmeti de veriyor ki buna hiç gerek yok. Banka hesabında 5000tl bırakmıştım ben, sorun da çıkmadı. Bir de , sgk evraklarının edevlet üzerinden basılacağını söyleyenler var ancak ben güvenemediğim için bizzat gidip sigorta müdürlüğünden imzalı onaylı almıştım.

Farklı bir süreç yok aslında, evrakları tamamladıktan sonra pasaportunuzun konsolosluktan gelmesini bekleyeceksiniz sadece.

Şimdiden iyi yolculuklar.

The post İtalya Vizesi Nasıl Alınır appeared first on İstanbul Aşkına Yazıyoruz!.This post first appeared on Anasayfa - İstanbul Aşkına Yazıyoruz!, please read the originial post: here

Share the post

İtalya Vizesi Nasıl Alınır

×

Subscribe to Anasayfa - İstanbul Aşkına Yazıyoruz!

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×