Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Fırat Kalkanı Operasyonu Borsa İstanbul’u Nasıl Etkiledi?

Fırat Kalkanı Operasyonu Borsa İstanbul'u Nasıl Etkiledi?Geçen gün başlayan Fırat Kalkanı operasyonu, Borsa İstanbul’u hangi yönde etkiledi? Borsa İstanbul’da yaşanan gelişmeler ve merak edilenler haberimizde;

Borsa İstanbul dünkü işlemlerde yaşadığı değer kayıplarının ardından haftanın dördüncü işlem gününde yönünü yukarıya doğru çevirerek, tırmanışa geçmeyi başardı. Hatırlanacağı üzere Borsa İstanbul dünkü işlemlerde, TCMB’nin Ağustos toplantısının baskısı altında kalarak düşüşe geçmişti. TCMB toplantısında sıkı duruşun korunması kararı alınmış ve üst bantta 25 baz puan indirime gidilmişti. Ayrıca toplantıda, marjinal fonlama oranı da yüzde 8,75’den yüzde 8,50’ye indirilmişti. Borsa İstanbul ise dün TCMB toplantısının baskısıyla sert düşüşler yaşamıştı. Borsa İstanbul’un geçen günkü işlemlere nasıl başladığını bu yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Haftanın dördüncü işlem gününe ise Borsa İstanbul, alıcılı olarak başlangıç gerçekleştirdi. Borsa İstanbul, Fırat Kalkanı Operasyonu etkisiyle baskı altında kalsa bile küresel piyasalarda Yellen açıklamları öncesi oluşan pozitif havadan destek bulmayı başardı. Böylelikle Borsa İstanbul 100 Endeksi (BIST 100) haftanın dördüncü işlem gününe yüzde 0,46 oranında yükselişle 76,464 seviyesinden açılış gerçekleştirdi.

Analistler Borsa İstanbul’un seyriyle ilgili ne düşünüyor?

Borsa İstanbul’un bugünkü seyriyle ilgili olarak analistler yaptıkları değerlendirmelerde, tepki denemelerinin güç kazanabilmesi için ara direnç konumunda bulunan 76,300 seviyesinin aşılması gerektiğini söylediler. 76,300 seviyesinin aşılması durumunda ise gün içi pozisyonların arttırabileceğini belirten analistler, bu seviyenin üzerindeki hareketlenmeler için 76,900 ile 77,300 seviyelerinin üst dirençler olarak takip edileceğini dile getiriyorlar. Son olarak ise analistler, endekste 75,700 seviyesinin gün içi işlemlerde ilk ara destek konumunda bulunacağını ifade ediyorlar.

Hangi veriler izlenecek?

Yurt dışında izlenecek veriler; Avrupa bölgesinde İspanya’da 2.çeyrek büyümesi takip edilecek. Almanya’da ise IFO iş dünyası güven endeksi izlenecek. Yurt içinde izlenecek veriler ise; kapasite kullanımı ve imalat güveni verileri bekleniyor.This post first appeared on Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?, please read the originial post: here

Share the post

Fırat Kalkanı Operasyonu Borsa İstanbul’u Nasıl Etkiledi?

×

Subscribe to Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×