Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Satış İşlemlerinin Arttığı Borsa İstanbul 100 Bin Üzerinde Kalmakta Zorlanıyor

Satış İşlemlerinin Arttığı Borsa İstanbul 100 Bin Üzerinde Kalmakta ZorlanıyorABD Başkanı Donald Trump’ın dün akşam yaptığı açıklamalar piyasalarda baskı yaratırken, tüm varlıklara satış getirdi. Başkan Trump, 300 milyar dolarlık Çin mallarına %10 oranında ek vergi uygulayacağını duyurdu. Trump’ın bu sözleri Ticaret savaşlarında çözüm beklentilerini düşürürken, tansiyonun bir kez daha artmasına sebep oldu.

Ticaret savaşının çözümü için yapılan müzakerelerin çıkmaza girdiği endişesiyle küresel piyasalarda hisse senetlerinde düşüş oldu. Aynı şekilde altın, emtia ürünleri ve dolarda da değer kaybı gözlendi.

Tavsiye Bilgi:
VİOP Yorumları: Vadeli İşlem Sözleşmeleri Günlük Analizleri ve Tahminleri

Aynı durum yurt içi pay piyasaları için de geçerli. Söz konusu gerilimin getirdiği baskı ile BIST 100 Endeksi gün içerisinde 100.163 puana kadar geriledi.

6,2 milyar lira işlem hacminin gerçekleştiği Perşembe günü kapanışı %0,18 düşüşle 101.900 puandan yapan Borsa İstanbul, haftanın son işlem gününe %0,38 değer kaybıyla 101.508 puandan başladı.

Açılışın ardından ticaret savaşına ilişkin haber akışı ile düşüşe geçen BIST 100 Endeksi, 100 bin puan üzerinde kalmakta güçlük çekiyor. Trump, dün yaptığı açıklamalarda, Çin’in daha önce taahhüt ettiği gibi büyük miktarda ABD tarım ürünü alma sözünü gerçekleştirmediğini söyledi.

Analistler son gelişmesinin küresel piyasalardaki risk iştahını azalttığını belirtiyor. ABD’nin açıklamalarına Pekin’den karşı hamle gecikmedi. Çin hükümetinden yapılan açıklamada, ek gümrük vergisi konusunda karşı önlemlerin alınacağı bildirildi.

Piyasalar ticaret savaşlarındaki gelişmeleri ve FED Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü yaptığı açıklamaları değerlendirirken, Türk varlıklarında satışlar hızlandı. BIST 100’deki tüm alt endeksler şu dakikalarda kırmızı okları gösteriyor.

Saat 15:23 itibarıyla Borsa İstanbul %1,55 ekside 100.322 puandan işlem görüyor. Aynı dakikalarda bankacılık endeksi %1,59, bilişim %1,36, elektrik %1,92, finansal kiralama ve faktöring %2,49, holding %1,71, iletişim %2,74, inşaat %0,51, kimya-petrol-plastik %1,86 ve metal ana sanayi %1,50 eksi yönde hareket ediyor.

Pozitif yönde hareket eden birkaç endeks arasında ise; %1,05 arıda BIST DENİZLİ, %1,18 sigorta ve %0,46 artıda spor endeksleri yer alıyor.

Gün ortasına yüzde 1,10 düşüşle giren borsa daha sonra kayıplarını genişletti. Analistler teknik açıdan 100 bin puanın destek, 103.700 puanın ise direnç seviyeleri olarak takip edileceğini belirtiyor.This post first appeared on Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?, please read the originial post: here

Share the post

Satış İşlemlerinin Arttığı Borsa İstanbul 100 Bin Üzerinde Kalmakta Zorlanıyor

×

Subscribe to Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×