Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Aselsan’ın Siparişleri Yüzde 34 Artışla 10 Milyar Dolara Yaklaşıyor

Aselsan'ın Siparişleri Yüzde 34 Artışla 10 Milyar Dolara YaklaşıyorAselsan, haberleşme ve bilgi teknolojileri, savunma sistem teknolojileri, radar ve elektronik harp sistemleri, mikroelektronik güdüm ve elektro-optik, ulaşım, güvenlik, enerji ve otomasyon gibi temel faaliyetleri ile sipariş büyüklüğünde 10 milyar dolara yaklaşıyor. Sipariş büyüklüğü Eylül ayının sonunda 8,6 milyar doları bulurken, geçen yılın aynı döneminde bu rakam, 6,4 milyar dolardı.

Aselsan’ın siparişlerindeki artış oranı yüzde 34’ü bulurken, yılın 9 aylık döneminde sipariş, satış ve karlılık gibi temel ekonomik göstergelerde başarılı bir performans sergiledi. Dönemsel faaliyet raporunu açıklayan Aselsan, son dönemde dünyada ve Türkiye’deki savunma sanayisi harcamalarını değerlendirdi.

Tavsiye Ederiz:
Günlük Aselsan Analizleri ve Yorumları

Aselsan’ın raporuna göre; 2017 yılında en çok savunma harcaması yapan 5 ülkeyi ABD, Çin, Suudi Arabistan, Rusya ve Hindistan olarak sıraladı. Son yıllarda ABD’nin savunma harcamalarında azalma eğiliminin devam ettiği notu düşülürken, kur etkisinden arındırılmış toplam savunma harcamalarında geçen yıl yüzde 0,5 azalma yaşandığını belirtti. Doğu Asya’da ise 23 yıllık artış eğiliminin sürerek yüzde 4,1, Batı Avrupa’da da 3 yıllık artış eğiliminin devam ederek yüzde 1,7 arttığını açıkladı.

Rapora göre dünyanın geri kalanında net bir eğilim gözlenmezken, Orta Amerika ve Karayipler, Afrika ve Doğu Avrupa’da savunma harcamaları azaldı. Orta Avrupa, Orta Doğu ve Güney Amerika’da ise artış gözlendi.

2017 yılının sonu itibariyle Türkiye’nin yıllık savunma harcaması, 2013 yılı harcaması hariç tutulduğunda 18,2 milyar dolar ile en yüksek seviyesine ulaştı. Bu rakam, Gayri Sayfi Yurt İçi Hasıla’nın yüzde 2,1’ine işaret etti.

Savunma harcamalarının GSYİH’e oranı ise sabit kaldı ve yıllar itibarıyla şirketin aldığı yeni proje sayısı artış kaydetti. Aselsan’ın sözleşmeye başlanan yıllara yaygın proje tutarı ise Eylül ayı sonu itibarıyla 8,6 milyar dolara ulaştı. Bu rakam, geçen yılın aynı döneminin sonunda 6,4 milyar dolar düzeyindeydi.

Aselsan’ın siparişlerindeki artış oranı ise yüzde 34’ü buldu ve siparişlerin 2025 yılına kadar olan dönemi kapsadığı açıklandı. Bilanço tarihinden sonra da 444 milyon dolar tutarında sözleşme imzaladığı biliniyor.

Aselsan yılın ilk 9 ayında 5 milyar 213 milyon 940 bin liralık satış rakamına da ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam, 3 milyar 448 milyon 381 bin liraya karşılık geliyordu. Buna göre; Aselsan’ın satışlarında yüzde 51 oranında artış gözlendi.

Şirketin bu yılki satışlarının yüzde 92’si yurt içi, yüzde 8’i ise yurt dışı satışlardan oluştu. Yurt içi satışların miktarı 4 milyar 790 milyon 531 bin lira olurken, yurt dışı satışların miktarı 423 milyon 409 bin liraya karşılık geldi. Geçn yılki satışların ise yüzde 86’sı yurt içine, yüzde 14’ü yurt dışına gerçekleşmişti.

Aselsan’ın 9 aylık dönemde ortaya koyduğu faaliyetler sonunda 1 milyar 735 milyon 503 bin lira konsolide net kar elde ettiği bilinirken, geçen yılın aynı döneminde bu rakam, 793 milyon 706 bin liraya karşılık gelmişti. Şirketin karındaki artış yüzde 119 düzeyinde gerçekleşti.This post first appeared on Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?, please read the originial post: here

Share the post

Aselsan’ın Siparişleri Yüzde 34 Artışla 10 Milyar Dolara Yaklaşıyor

×

Subscribe to Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×