Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Aston Martin’in Londra Borsası’nda Halk Arz Edilmesi Değerlendiriliyor

İngiliz otomobil üreticisi Aston Martin’in halka arz edilmesinin değerlendirildiği öğrenildi. Şirket tarafından yapılan açıklamada, 20 Eylül tarihinde veya buna yakın bir zamanda kamuyu bilgilendirici izahname yayınlanacağı duyuruldu.

Londra Borsası’nda yapılması planlanan halka arzın büyüklüğünün 6,45 milyar dolar olması bekleniyor. 2017 yılında 5 bin 117 adet otomobil satan ve 1 milyar dolar ciro, 244 milyon dolar net kar elde eden Aston Martin, eğer bu halka arz işlemini gerçekleştirirse, Bentley, Rolls-Royce ve Jaguar gibi markaların yabancılara satılmasının ardından, uzun yıllar sonra Londra’da işlem görecek olan ilk İngiliz merkezli otomobil üreticisi olacak.

Bakanlık Türk Telekom’un Hisse Devrine Onay Verdi

Türk Telekom’un ana hissedarlarından OTAŞ, bankalardan 2013 kredi almış ve bunu geri ödemede sıkıntı yaşamıştı. Aylardır süren olayda bankalar söz konusu krediyi yakından izlemeye alarak, daha sonra OTAŞ’a ait olan %55 oranındaki hissenin devri için başvuruda bulunmuştu.

İlginizi Çekebilir:
Fitch Aralarında Turkcell ve Türk Telekom’un da Olduğu 7 Şirketin Notunu Düşürdü

OTAŞ’a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketi aracılığıyla devralınmasına, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan onay çıktı. En fazla kredi veren üç banka olan Akbank, Garanti ve İş Bankası, OTAŞ’ın Türk Telekom’un %55’ine sahip olduğu hissesini devralmak için geçtiğimiz ay Rekabet Kurumu’na başvuruda bulunmuştu.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada; “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Şirketimize iletilen resmi bildirime göre, Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’nin (“OTAŞ”), şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.’de (“Türk Telekom”) bulunan %55 oranındaki hisselerinin, OTAŞ’a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygun görülmüştür.” ifadesine yer verildi.This post first appeared on Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?, please read the originial post: here

Share the post

Aston Martin’in Londra Borsası’nda Halk Arz Edilmesi Değerlendiriliyor

×

Subscribe to Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×