Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Aselsan Dünya Silah Satışında 67. Sıraya Yükseldi!

Son dönemde özellikle Ortadoğu ülkelerinde yaşanan savaşlar ve hemen her ülkede meydana gelen terör eylemleri gibi faktörler, silah satışlarının 2010 yılından bu yana ilk kez artış göstermesine neden oldu.

Dünyanın en büyük 100 savunma şirketi, 6 yıl aradan sonra Silah satışlarını %2’ye yakın artırarak 375 milyar dolara çıkardı. Raporda yer alan 100 şirket arasında iki tane de Türkiye’den isim yer alıyor.

Bunlardan Aselsan en çok silah satan şirket sıralamasında 5 sıra birden yükselerek 67. sıraya çıkarken, TAI firması da yine 5 sıra birden tırmanarak 76. sıraya yükseldi.

Söz konusu dönemde Aselsan ve TAI toplam satışları %27,6 oranında artış gösterdi. Her iki şirket de en çok silah satışı yapan ilk 100 sıralamasında beşer basamak atlamış oldu.

İlginizi Çekebilir:
Aselsan (ASELS) Hisse Senedi Yorum ve Analizleri

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) raporuna göre; dünyanın en büyük 100 savunma şirketi, geçtiğimiz yıl 374,8 milyar dolar tutarında silah, askeri ekipman ve hizmet satışı gerçekleştirdi.

Sıralamaya giren şirketlerin satışları 2016 yılına göre %1,9 oranında artış gösterdi. Raporda yer alan tüm şirketlerin 2002 yılına göre satışları %38 oranında artış gösterirken, Türk şirketlerinde bu oran %27,6 olarak açıklandı.

2010 yılından bu yana olan satışların değerlendirildiği SIPRI raporuna göre, ABD’li şirketlerin küresel çaptaki silah satışındaki payı %57,9 civarında. Bu satışlardan 217,2 milyar dolar elde eden ABD ilk sırada yer alıyor. Zaten dünyanın en büyük 100 savunma şirketi arasında da 38 tane ABD’li şirket yer alıyor.

Aselsan’ın söz konusu dönemdeki satışı 1 milyar 220 milyon dolar olurken, TAI savunma şirketi 1 milyar 120 milyon dolarlık silah ve askeri ekipman satışı gerçekleştirdi.This post first appeared on Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?, please read the originial post: here

Share the post

Aselsan Dünya Silah Satışında 67. Sıraya Yükseldi!

×

Subscribe to Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×