Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Türk Hisseleri Darbe Girişiminden Bu Yana En Kötü Ayrışmayı Yaşıyor

Son günlerde döviz kurlarındaki sert yükselişlerin de etkisiyle, Türk varlıklarında negatif bir ayrışma gözleniyor. TEB Yatırım Stratejistsi Işık Ökte, Türk hisselerinde görülen ayrışmanın, geçtiğimiz yıl yaşanan 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana en kötü ayrışma olduğunu söyledi.

Işık Ökte yaptığı açıklamada; Türk hisselerinin 15 Kasım tarihine kıyasla %4,3 kayıp yaşadığını belirtti. Bunun yanında gelişen ülke hisselerinin %2,2 ve Orta Avrupa, Rusya, Körfez bölgesi hisselerinin ise %3,3 primli olduğunu ifade etti.

İlginizi Çekebilir:
Borsa Güne 7 Haftanın En Düşük Seviyesinden Başladı

Türk hisseleri Salı günkü kapanışa göre %3,1 gerileme kaydetti. Gelişen ülke hisseleri yatay bir seyir izlerken, Orta Avrupa, Rusya ve Körfez bölgesi hisselerinde ise %0,2 oranında artış gözlendi.

Türk varlıklarının faiz ve döviz kuru baskısında olduğunu söyleyen Ökte; dün Türk hisselerinin lira bazında 6 haftalık, dolar bazında ise 6 aylık en düşük seviyeden kapandığını belirtti.

Türk Lirası Neden Sürekli Değer Kaybediyor?

Türk lirası son günlerde, gelişmekte olan ülke paraları arasında en fazla değer kaybeden para birimi olmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın art arda devreye soktuğu önleyici müdahaleler de kar etmedi Uzmanlar bu hamlelerin piyasada olumlu etki yaratmadığını bildiriyor. Peki, Türk lirasındaki değer kaybının asıl nedeni ne?

İngiliz Financial Times gazetesi, yayınladığı bir haberde Türkiye’deki döviz hareketliliği konusuna değindi. Pazartesi günü, dolar karşısında Ocak ayından bu yana en düşük seviyeye inen Türk lirasının durumu hakkında değerlendirmeler yapıldı.

Financial Times’a göre liranın değer kaybetmesi iki nedene bağlanıyor. Bunun ilki ABD ile devam eden gerilim, bir diğeri ise Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele yeteneğine yönelik endişelerin artması.

Gazetede yapılan yorumda; doların 3,92 seviyesini gördükten sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi kontrolü artırma girişimi yatırımcıları ürküttü. Hemen ardından da dolar yükseliş hızını artırdı ve bugün 3,97’ye kadar tırmandı.

Financial Times’in altını çizdiği bir diğer konu ise 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizinin, Pazartesi günkü işlemlerde %13’ü geçerek rekor seviyeye gelmesi. Gazete yer alan haberde son olarak, Merkez Bankası’nın attığı adımların Türk lirasındaki değer kaybını önleyemediği belirtiliyor.This post first appeared on Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?, please read the originial post: here

Share the post

Türk Hisseleri Darbe Girişiminden Bu Yana En Kötü Ayrışmayı Yaşıyor

×

Subscribe to Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×