Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Borsa Güne 107 Bin 404 Puandan Başladı

Borsa İstanbul’da işlem gören BIST 100 Endeksi, güne 107.404 puandan başladı. Saat 11:10 itibariyle 107.800 seviyelerine çıkan endeks bir önceki kapanışa göre 477,63 puanlık bir artışla güne başladı. Sektör endeksleri arasında yatırımcısına en fazla kazandıran %1,70 ile ticaret olurken, bankacılıkta %0,36, holdingde %0,40 oranında değer kazancı görüldü.

BIST 100 Endeksi dün güne alıcılı bir başlangıç yapmıştı. Fakat gün içerisinde direnç seviyesi olarak değerlendirilen 107.500 seviyesinin test edilmesinden sonra gelen satışların etkisiyle düşüşe geçti ve Çarşamba gününü 106.926 puandan tamamladı.

İlginizi Çekebilir:
Medical Park’ın Yarısına Yakını Halka Arz Ediliyor!

Irak hükümeti ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında yaşanan gerginlik küresel piyasalarda tedirginlik yaratmaya devam ediyor. Petrol fiyatları azalan ihracatın etkisiyle üç haftanın zirvesini gördü. Analistler Borsa İstanbul’un artan jeopolitik risk algısından olumlu şekilde etkilendiğini belirtiyor.

Uzmanlara göre yaşanan gerilim Borsa İstanbul’daki alımları destekliyor. Teknik açıdan bakıldığında ise 107.500 seviyesinin direnç, 105.500 seviyesinin ise destek konumu olduğunu görmekteyiz.

Gelişen Piyasalardaki Satışlardan İlk Etkilenecek Olan Ülke Türkiye

Dün FED’in Ekim ayı Bej Kitap raporu yayınlandı. Raporda yer alan bilgiye göre, son dönemde yaşanan kasırgaların imalat, ulaşım, enerji ve tarım alanlarında ciddi anlamda zarar yaratmasına rağmen ülke ekonomisindeki büyüme durmadı. Ekonomi ılımlı bir şekilde büyüdü fakat bunun yanında enflasyon hala hedeflenen rakamların altında seyrediyor.

Şu anda tüm piyasalar FED’in para politikasına odaklanmış durumda. 2017 yılı bitmeden iki tane daha toplantı gerçekleşecek. Piyasaların bu toplantılardan faiz kararı beklentileri ise %90 civarında.

Uzmanlar ABD enflasyonunda olabilecek olası bir yükselmenin, FED’in bilanço küçültme tarihini daha öne çekmesine sebep olabileceğini düşünüyor. Eğer FED beklenenden daha erken ve hızlı bir şekilde bilanço daraltmaya başlarsa, hisse senetleri ve tahviller tehlike altına girebilir.

Her ne kadar yakın bir zamanda satış dalgası beklenmese de uzmanlar olası bir satıştan ilk etkilenecek olan ülkeler arasında Türkiye’yi de görüyor. Londra’daki Lega & General Investment Management stratejisti Simon Quijano-Evans, eğer piyasalarda bir satış eğilimi başlarsa ilk etkilenecek ülkeler arasında; Brezilya, Türkiye, Meksika ve Güney Afrika’yı sayıyor.This post first appeared on Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?, please read the originial post: here

Share the post

Borsa Güne 107 Bin 404 Puandan Başladı

×

Subscribe to Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×