Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Banka Borcundan Dolayı İş Yerine Haciz Gelir mi?

Bugünkü yazımızda yine sizlerden gelen sorular üzerinden gitmeyi düşünüyorum. İşleyeceğimiz konu ise iş yerine haciz gelir mi ve iş yerine haciz kalktı mı konuları olacak. Geçmiş yıllarda çok yoğun olarak kredi ve kredi kartı kullanımı oldu. Bunların büyük kısmında ödeme problemleri var ve bu sebeple icra daireleri dolup taşıyor. Maalesef eksik ve efsaneye dönmüş bilgiler var. Bunları bir netleştirmek istiyorum.

İş Yerine Haciz Var mı?

Evet arkadaşlar iş yerine haciz var. Fakat bu eskiden olduğu gibi gelip ne var ne yok götürmek şeklinde değil artık. Sizin bankaya olan kredi veya kredi kartı borcunuz sebebiyle dosyanız avukata verilmişse, avukat ilk olarak sizinle iletişim kurar ve borcu tahsil etmek yada yapılandırmak isteyecektir. Sizden hiç bir şekilde ödeme alınamayacağına kanaat getirdiği zaman icra dairesi kanalıyla ilk olarak keşfe gelirler. Bu işlem esnasında hacze konu olacak mallar listelenir ve kayıt altına alınır. Yeni düzenlemeye göre iş yerinin çalışmaya devam edebilmesi için gerekli olan makine veya aletlerden sadece birden fazla varsa fazla olan alınabilir. Gelip sizin en gerekli makinenizi tek bir tane varsa almaları kanunen mümkün değildir. İş yerine haciz 2017 ile ilgili biraz daha detay bilgi paylaşalım.

Az da olsa fikir sahibi olduğunuz iş yerine haciz nasıl yapılır konusunu gelin şimdi biraz detaylandıralım. Banka ve avukat ile iletişim kanalları artık tamamen kapandığı zaman avukat icra dairesine gider ve alacaklı olunduğunu, tahsilat yapılamadığını ve haciz işlemi yapılmak istendiğini belirtir. Bir icra memuru ile birlikte iş yerine gelirler. İcra memuru iş yerinde keşif yapar. Bu esnada avukatın mekan içerisinde bulunma hak ve yetkisi yoktur. Eğer girmesini istemiyorsanız onu içeri almayabilirsiniz. Israrcı olursa zabıt tutabilir veya polis çağırabilirsiniz. İcra memuru hacze konu olabilecek makine ve aletleri kayda geçirir. Aynı eşyadan tek bir tane varsa bu haczedilemez. İşlem bittiği zaman size bir evrak verir. Bu evrakta ya hacze konu eşya yoktur yazar yada hacze konu makine yada alet varsa bunların kayıtları yer alır.

Borcum Yüzünden Eşime Haciz Gelir mi?

Bir diğer sık gelen soru ise benim borcumdan dolayı eşimin evine haciz gelir mi oluyor. Eşinizle aynı evde yaşıyorsanız eve haciz gelir. Eğer bu kişi eski eşiniz ise ve ayrı yaşıyorsanız o durumda o evde haciz yapılamaz. Eşiniz size kefil olmamışsa borcunuz asla onu ilgilendirmez. Sizin borcunuz yüzünden eşiniz asla sorumlu tutulamaz. Borçlar şahsidir ve sadece borçluyu bağlar. Sizin  borcunuz sebebiyle eşinizle iletişim kurulması bile yasal değildir ve tacize girer. Böyle bir durumla karşılaşırsanız işlemi gerçekleştiren avukatı baroya ve savcılığa şikayet edebilirsiniz. Kocanın borcu asla eşini bağlamaz. Ya da hanımının borcu kocasını.This post first appeared on Kredi Notu Öğrenme Hesapmala Ve Sorgulama, please read the originial post: here

Share the post

Banka Borcundan Dolayı İş Yerine Haciz Gelir mi?

×

Subscribe to Kredi Notu Öğrenme Hesapmala Ve Sorgulama

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×