Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Ambra sztuczna i naturalna – poznaj różnice

Tags: jest ambra siauml

Co to jest ambra?

Ambra to nic innego jak wydzielina pochodząca z przewodu pokarmowego wieloryba. Powszechnie mówi się, że to wymiociny kaszalota, ale prawdopodobnie jest ona wynikiem niestrawności lub zaparcia zwierzęcia. Badania udowodniły, że ta wydzielina kaszalota to cząstki, które znajdują się w jego jelitach i są uwalniane na zewnątrz.
Ambra unosi się na powierzchni wody, a po czasie jest wyrzucana jest na wybrzeże oceanów. Pojawia się ona w okolicach żerowania i zazwyczaj jest rozmiaru ludzkiej pięści lub głowy. Wydzielina kaszalota ma konsystencję wosku, mięknie pod wpływem ciepła i może przybierać różne odcienie – szary, żółty lub brązowy. Zamienia się w stan ciekły w temperaturze wrzenia wody, natomiast jest słabo rozpuszczalna w alkoholu.
Co więcej, może pływać w ocenie nawet przez 20-30 lat i wtedy też jest ona surowcem najbardziej pożądanym. O wieku ambry zazwyczaj świadczą takie czynniki jak grubość białej powłoki oraz zapach jej wnętrza. Najniższej jakości jest ambra o kolorze czarnym, gdyż jest najświeższa. Najwyższej jest ta o odcieniu bieli i szarości.

Ambra – zapach i jego charakterystyka

Jak pachnie ambra? Zapach tego składnika zależy od jego jakości. Ta najświeższa ma silny zapach nawozu, dlatego jest on dość odpychający. Ta znacznie starsza ma lekko słodkawy, subtelny zapach, który może być niewyczuwalny w pierwszym momencie.

Ambra a alkohole, czyli jak utrwala się jej zapach, jaki ma wydzielina kaszalota?

Naturalna ambra, zapach wielowymiarowy, zmienia się nieustannie i ewoluuje wraz z upływem czasu. Aby zatrzymać ten proces należy sporządzić wywar z ambry w alkoholu. Na czym polega ten proces? Ambra jest rozdrabniana, rozcieńczana i przez bardzo długi czas nieustannie wstrząsana w specjalnych butlach, które są umieszczone w maszynowo napędzanych wstrząsarkach. Po upływie od sześciu do kilkunastu miesięcy wywar ten jest poddawany zatężaniu i oczyszczaniu.

Perfumy i ambra

Co mają ze sobą wspólnego perfumy i ambra? Otóż w perfumerii ambra jest jednym z najcenniejszych składników. Oczyszczona wydzielina kaszalota jest wykorzystywana nie tylko jako zapach, ale również jako utrwalacz zapachów. Należy jednak wiedzieć, że nie jest to składnik stosowany powszechnie. Kiedyś aby go zdobyć, zabijano wieloryby. Z tego względu, w wielu krajach w latach 70. zabroniono wykorzystywania naturalnej ambry. Obecnie, mniej więcej od roku 2005 stosowanie naturalnej ambry znów jest legalne, dzięki ścisłej obserwacji dystrybutorów, którzy zastrzegli, że ambra może być wykorzystana jedynie jeśli została wyrzucona na brzeg morza.
Nie zmienia to faktu, że ambra w perfumach męskich, jak i damskich, to składnik bardzo rzadki i bardzo drogi. Głównie pozyskuje się go na wybrzeżach Nowej Zelandii, Australii oraz Nowej Kaledonii.

Ambra sztuczna – alternatywa dla składnika takiego jak ambra naturalna

Ze względu na ochronę kaszalotów, wysokie koszta przetwarzania składnika oraz brak powtarzalności w zapachu naturalnej ambry, znacznie częściej stosuje się ambrę syntetyczną lub pół-syntetyczną. Ich głównym składnikiem jest Amberlyn – perhydronaftofuran, znany także pod takimi nazwami handlowymi jak: Ambrox [Firmenich], Ambroxan [Henkel], Amberlyn.
Amberlyn powstaje wykorzystania sklareolu, diterpenu pozyskiwanego z szałwii muszkatołowej Salvia sclarea. W wyniku utleniania nadmanganianem potasu ulega on degradacji, dając w efekcie lakton. Ten z kolei ulega redukcji do diolu, co daje ostatecznie produkt taki jak właśnie Amberlyn. Jeszcze inna technologia wykorzystuje degradację alkoholu o nazwie manool, który jest pozyskiwany z rzadkiego drzewa Dacrydium biforme, charakterystycznego dla Nowej Zelandii.
W celu znalezienia jeszcze prostszej i bardziej wydajnej metody otrzymywania syntetycznej ambry badania nad strukturą jej związków aromatycznych prowadzone są nadal.

Artykuł Ambra sztuczna i naturalna – poznaj różnice pochodzi z serwisu phama.co.This post first appeared on PHAMA, please read the originial post: here

Share the post

Ambra sztuczna i naturalna – poznaj różnice

×

Subscribe to Phama

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×