Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Ülkemizdeki Patron Firmalarının Handikapları

Ülkemizde üç milyona yakın firma bulunuyor. Bu firmaların sadece binde biri yani üç bine yakını 250 kişi üzeri işçi çalıştıran büyük boy firma sınıfına giriyor. Bu binde birlik dilimdeki firmalar Toplam ihracatın yüzde elliden fazlasını yapıyor ve geri kalan büyük kütle ise ihracatın diğer yarısını.

Ayrıca başka bir istatistik de küçük orta boy firmaların % 97’ sinin ise aile firması olduğunu ortaya koymaktadır. Aile firmalarının en büyük zaafı geleneksel kafa yapısına sahip olması… Değişime karşı ciddi dirençleri var. Görünüşte değişim taraftarı gibi gözükseler de iş risk almaya geldi mi en tutucular da onlar oluyor. Hayvanlar âleminde bazı hayvanlar yavrusunu koruma içgüdüsüyle yavrusunu nefessiz bırakır ve ölümüne yol açar. Değişime direnç gösteren firmalarda bu gidişle kendi firmalarının sonunu getirenler olacak.

Patron firmalarının ekonomiye Olan zararı çok büyük... Bu kafa yapısını nasıl değiştiririz? Piyasalar daha da acımasızlaşırken patronların değişimin karakterine uyumlu hale gelmesini nasıl sağlayabiliriz?

Firmanın kendi tapulu malı olmadığını, firmayı işine geldiği gibi kullanamayacağını birilerinin patronların kulaklarına fısıldaması gerekir. (Aslıda çoktan fısıldaması gerekirdi.)

Son on yılda olan gelişmelerin dünya tarihinde toplam dört bin yıllık gelişmelerden daha fazla gelişmeye eşit olduğunu Bize istatistikler söylüyor. Bundan Sonraki on yılı ve bir sonraki yılları varın siz düşünün. Bu süreç bize babadan kalma usullerin artık devrinin çoktan geçtiğini söylüyor. Şu anda dünyada firmaların en önemli değerleri entelektüel sermayeleri… Entelektüel sermeye bir firmanın eve götüremediği şeylerin toplamı anlamına geliyor.This post first appeared on Girişim Haber - Girişimcilerin Haber Kaynağı, please read the originial post: here

Share the post

Ülkemizdeki Patron Firmalarının Handikapları

×

Subscribe to Girişim Haber - Girişimcilerin Haber Kaynağı

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×