Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Türk Plastik Sektörü 2015 Yılında Dünya Sıralamasında 6. Oldu!

Türk plastik sektörü 2015 yılında yüzde 3,2’lik artışla 8,6 Milyon tona ulaşan üretimi ile Avrupa ikinciliğini korurken; dünya Plastik liginde 6. sıraya yükseldi. Yurtiçi talebin etkisiyle plastik sektörü geçtiğimiz yıl yüzde 4,1 büyüme kaydetti.

Sektörün 2015 yılı ihracatı ise miktar bazında 1,58 milyon ton, değer bazında 4,34 milyar dolar oldu. Başarılı üretim ve ihracat performansının yüksek maliyetli hammadde gölgesinde kalmasından rahatsız olan sektör temsilcileri, rakipleriyle eşit rekabet koşullarına sahip olabilmek için yurtiçinde yetersiz plastik hammaddelere vergisiz ithalat imkânı talep ediyor.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), plastik sektörünün 2015 yılındaki performansını değerlendiren bir rapor hazırladı. Rapora göre; çoğu küçük ve orta ölçekli firmalar olmak üzere 6 bin 500 civarında üretici firmanın faaliyet gösterdiği ve yaklaşık 250 bin kişiye istihdam sağlayan plastik sektörü, 2015 yılında ülke ekonomisine 13 milyar dolarlık katkı sağladı. Türkiye plastik sektörü, geçtiğimiz yıl yakaladığı başarılı üretim grafiği ile Avrupa’daki ikinciliğini devam ettirirdi. Dünya sıralamasında ise yüzde 2,7 payla 6. sırada yer aldı.

Plastik Mamul Üretimi 8,6 Milyon Tona Ulaştı

Plastik sektörü 2015 yılında büyümeyi üretimde yakaladı. Sektörün 2015 yılında mamul üretimi bir önceki yıla göre miktar bazında yüzde 3,2 artış ile 8,6 Milyon Tona yükseldi. Değer bazında ise yüzde 6,6 azalış ile 32,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Değer bazındaki gerilemede petrol fiyatlarındaki düşüş ve euro-dolar paritesindeki dalgalanmalar etkili oldu.

2015 yılındaki 8,6 milyon tonluk toplam plastik mamul üretimi içinde 3,4 Milyon Tonla Plastik ambalaj malzemeler ilk sırada yer alırken; bu ürün grubunu 1,9 milyon tonla plastik inşaat malzemeleri takip etti.

Plastik sektörü söz konusu üretimle kapasitesini yüzde 73 oranında kullandı. Sektörün geride bıraktığımız yılda iç pazardaki tüketimi miktar bazında önceki yıla göre yüzde 4,1 oranında artarak 7,6 milyon tona yükseldi.

2015 yılında sektörün makine teçhizat yatırımı yüzde 3 azalarak 839 milyon dolar oldu. Plastik sektörü 2003-2015 yılları arasında yüzde 78’i ithalatla olmak üzere toplam 8,1 milyar dolarlık makine ve teçhizat yatırımı yaptı.This post first appeared on Girişim Haber - Girişimcilerin Haber Kaynağı, please read the originial post: here

Share the post

Türk Plastik Sektörü 2015 Yılında Dünya Sıralamasında 6. Oldu!

×

Subscribe to Girişim Haber - Girişimcilerin Haber Kaynağı

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×