Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Na letišti aneb přílet na NZ

Přílet do nové země na druhou stranu světa může být po dlouhém letu a při časovém posunu trochu stresující. Neusnadní ho ani důkladné procedury na imigračním a při tzv. biosecurity checku. Nebojte, s naším článkem budete na vše připraveni.

Na letišti

Na letištiPo přistání letadlem na aucklandském letišti projdete Maorskou bránou a cestou k celnici potkáte několik košů, tzv. amnesty bins a upozornění, abyste do nich vyhodili případné ovoce Nebo zeleninu. Jejich dovoz na Nový Zéland je totiž zakázán. Takže až se zaposloucháte do zvuků ptactva a hudby, která vás bude doprovázet příletovým koridorem, radši se ještě zamyslete, jestli nemáte v kapse nějaké oříšky nebo třeba jablko, ať zbytečně hned neplatíte pokutu 400 NZD.

Tip: Cestou v příletovém koridoru bývají stojánky s mapkou Aucklandu a taky Arrival Magazínem. Časopis obsahuje mnoho slevových kupónů, které uplatníte při svých cestách po Zélandu. Případně si stáhněte mobilní aplikaci Arrival Mag a šetřete lesy.

Pasová kontrola

Na pasové kontrole půjdete do řady s nápisem „All Passengers“ (pokud nevlastníte cestovní pas ze země Commonwealthu) a předložíte svůj pas a vyplněnou příletovou kartu tzv. arrival card. Dostanete ji v letadle nebo si ji můžete vzít po příletu na letišti. Pokud jste přiletěli na dovolenou nebo working holidays, mohou na imigračním chtít vidět zpáteční letenku nebo doklad o tom, že máte dost peněz si ji koupit a také doklad o dostatečné hotovosti po dobu plánovaného pobytu (například výpis z bankovního účtu). Pro specifické požadavky jednotlivých typů víz se přečtěte náš článek Víza na Nový Zéland.

Na imigračním se často vyptávají, co máte na Zélandu v plánu a kde budete bydlet, za kým jedete apod. V každém případě buďte milí a pokud nerozumíte, řekněte, ať na vás mluví pomaleji. První setkání s novozélandskou angličtinou bývá náročné.

Tip: Příletová karta existuje pro referenci i v české verzi, musíte si ji ale vytisknout před cestou z webu Customs NZ. Pamatujte ale, že česká verze není oficiální dokument a vždy stejně musíte vyplnit anglickou verzi, kterou předkládáte celníkům.

Po úspěšné pasové kontrole vám vrátí pas s razítkem data příletu a poznačenou příletovou kartu. Nyní jste oficiálně na novozélanské půdě, juhuuuu. Než ale budete slavit, ještě vás čeká vyzvednout zavazadla a s nimi pěkně na Biosecurity kontrolu.

Biosecurity check

Na biosecurity půjdete do fronty „Other passengers“ (pokud tedy nevlastníte pas ze země Commonwealthu). Na letišti v Aucklandu doporučujeme jít do uličky úplně vpravo, bývá tam nejmenší fronta. Pracovník na biosecurity po vás bude chtít vyplněnou a imigračním úředníkem označenou kartu a bude vám klást doplňkové otázky, zejména k odpovědím Ano. Odpovědět “ano” na některou z otázek není rozhodně špatně, nikdo vám například nezakazuje dovést si sportovní vybavení, trekové vybavení atd. Vždy odpovídejte pravdivě a pokud si nejste jisti, předem si to s úředníkem vysvětlete. Pokud totiž při kontrole zjistí, že jste některou z položek nedeklarovali, hrozí vám pokuta 400 NZD a to není dobrý začátek. Pokud si nejste jisti, co je povoleno na Zéland dovézt, tak čtěte náš článek Co můžete a nesmíte dovézt na Zéland

Pokud máte trekové boty, sportovní vybavení nebo třeba stan, zeptá se vás úředník, jestli je vše vyčištěné a dost často je budou chtít vidět. Stejně tak se vyptávají na jídlo, pokud s sebou nějaké vezete.

Vaše zavazadla projdou buď jen rentgenem nebo v případě nejasností či nějakého podezření budou chtít vidět i obsah zavazadel. Poté, co se ujistí, že nedovážíte na Zéland nic zakázaného, jste volní a teď už je opravdu důvod k oslavě, protože JSTE NA ZÉLANDU!!!!

V příletové hale

V příletové hale si můžete pořídit Sim Kartu. Pokud si nejste jistí, jakého operátora zvolit čtěte náš článek Mobilní telefon a internet. Cestovní pojištění Axa Assistance se slevou 50%

Tip: Pokud jste si cestovní pojištění na Zéland sjednali prostřednictvím našeho webu, napište nám a my vám doručíme zdarma kamkoliv po České republice předplacenou SIM kartu mobilního operátora Skinny či 2degrees dle vašich preferencí. Spolu se SIM kartou obdržíte i návodem, jak ji online dobít. Až na Zélandu vystoupíte z letiště, budete tak moci telefonovat a surfovat na internetu jako místní. SIM kartu doručujeme do 14 dní.

Pokud potřebujete hotovost, na letišti najdete bankomat i směnárnu. Počítejte ovšem s tím, že výměna peněz ve směnárnách na letištích není obvykle příliš výhodná.

V příletové hale také najdete informace v podobě iSite, kde vám dají mapku Aucklandu i další cenné informace.

Doprava z letiště do Aucklandu

Taxi

Po výstupu z příletové haly uvidíte několik řad taxíků, což je asi nejpohodlnější možnost, jak se dostat z letiště, ale také nejdražší. Taxi do centra vyjde cca na 75 NZD, pokud chytnete nějakou kolonu, tak i více. Nejlepší zkušenost máme s bílými taxíky Auckland Co-operative Taxi, které mají vlastní stojánku.

Levnější variantou v kategorii „taxi“ je starý známý Uber, který si za vyzvednutí na letišti přiúčtuje 4 NZD. Jako noví zákazníci obvykle dostanete nějakou slevu při zadání promokódu „lukasn21“.

Autobus

Nejlevnější a celkem rychlou variantou transportu do města je SkyBus. Autobusovou zastávku najdete hned před východem z příletového terminálu vlevo a autobus jezdí ve špičce každých 10 minut až do CBD (centrum města). Cesta trvá cca 55 minut. Lístek můžete koupit online za 16 NZD nebo za 18 NZD v kiosku na letišti nebo u řidiče. U řidiče můžete platit jen hotově nebo kreditem dobitým na kartě AT Hop Card což je zdejší „Open Card“ pro MHD. Dva dospělí s až 3 dětmi mohou využít zvýhodněného rodinného jízdného.

Využít můžete také shuttle minibus za $33 na osobu plus $8 za každou další osobu ve stejné skupině. Pro více info koukněte na supershuttle.co.nz.

Letíte rovnou dál po Zélandu?

Pokud letíte z Aucklandu dále po Zélandu, projdete úplně stejným procesem jako jsmě popsali výše tj. celnice, zavazadlo, biosecurity a pak teprve můžete odbavit své zavazadlo na vnitrostátní let. Domestic terminal je od mezinárodního teminálu cca 10 minut pěšky nebo můžete zdarma využít shuttle autobus, který jezdí mezi terminály každých 10 minut. Jen pozor, vnitrostátní terminál je uzavřen přes noc od 23h do 4:30 ráno, takže tam na ranní let přes noc nepočkáte.

Tip: Pokud si bookujete navazující let po příletu na Zéland, plánujte odlet až 3h po vašem plánovaném příletu. Přeci jen celý proces na letišti může trvat déle, než byste čekali.

Kde přespat u letiště?

Pokud potřebujete složit hlavu blízko letiště, můžete využít nedaleký Ibis, jiný z aktuálně dostupných hotelů poblíž letiště nebo se mrknout na nabídky AirBnB.com. Pokud ještě nejste na AirBnB přihlášeni, získáte prostřednictvím linku slevu cca 30 NZD na servisním poplatku z první rezervace.

Někteří možná dávají přednost přespání na lavičce na letišti, v tom případě vězte, že budete potřebovat špunty do uší. Na letišti najdete sprchy zdarma v příletové hale.

Příspěvek Na letišti aneb přílet na NZ pochází z CZECHKiwis.czThis post first appeared on CZECHKiwis.cz, please read the originial post: here

Share the post

Na letišti aneb přílet na NZ

×

Subscribe to Czechkiwis.cz

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×