Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

COVID-19: Jsme v tom všichni spolu a zvládneme to!

COVID-19 Novy Zeland

Kia Ora a Ahoj cestovatelé,
Ať už se nacházíte v ČR nebo na Zélandu, nikdo jsme si asi před pár týdny nepředstavoval, jak se aktuální situace okolo COVID-19 vyvine a že hranice České republiky, Nového Zélandu, Austrálie i dalších států se budou postupně zavírat. 

S řadou z vás jsme společně plánovali dovolenou na Novém Zélandu, jazykové pobyty nebo jste se těšili na working holiday. Týdny a měsíce plné dobrodružství a svobody byly ve vzduchu. Pro ty z vás, kteří jste své novozélandské dobrodružství už prožívali, vystřídalo novozélandskou pohodu dilema, zda zůstat na Zélandu nebo se vrátit do ČR. Samotný návrat se potom stává loterií, zda stihnete odletět dříve, než letecké společnosti lety zruší. Denně jsme teď s mnohými z vás, našich cestovatelů, v kontaktu prostřednictvím e-mailu a v akutních případech i na telefonu v módu 24 hodin / 7 dní v týdnu.

Těm z vás, kteří na Novém Zélandu zůstáváte, bychom chtěli touto cestou předat maximum užitečných informací.

Pokud se na Zéland teprve chystáte, nebojte, když všichni vytrváme, Covid-19 se stane historií a své dobrodružství v nejkrásnější zemi světa si užijte. V mezičase vás budeme zásobovat spoustou užitečných informací, fotek a videí a pokusíme se vás tak vždy na chvíli vytáhnout z každodenní reality.

Informace o aktuálním dění na Novém Zélandu

[alert color="red"]Pokud na Zélandu zůstáváte, sledujte denně informace o aktuálním vývoji a opatřeních a dodržujte je! Všechny oficiální informace k tématu COVID-19 najdete na webu covid19.govt.nz zřízeném Vládou Nového Zélandu. Pozornost věnujte i vysvětlení novozélandského výstražného systému pro COVID-19. Víte na jakém stupni je aktuální výstraha? A víte, co to znamená? Pokud ne, začněte číst! Důrazně také apelujeme na česko-slovenskou komunitu, aby doporučení maximálně dodržovala. Všem nám jde totiž o stejný cíl: poslat COVID-19 do minulosti. V přehledu opatření pro každý stupeň najdete informace, jak k dosažení tohoto milníku může každý z nás přispět. [/alert]

Pro sledování aktuálního dění může být užitečně i stáhnout si aplikace místních novin nzherald.co.nz anebo stuff.co.nz.  Pro informace v češtině sledujte i naše webové i Facebookové stránky, případně si stáhněte mobilní aplikaci CZECHKiwis, kde vám zasíláme aktualizace formou upozornění.

Léčba COVID-19

Často se ptáte, jak je to s léčbou COVID-19 a cestovním pojištěním. Na Novém Zélandu je léčba infekčních onemocnění všech včetně turistů hrazena z veřejného rozpočtu. Je totiž přínosné pro celou společnost osoby s podezřením na infekční onemocnění včas identifikovat a léčit. Více informací si můžete přečíst například  na webu Ministerstva zdravotnictví NZ a také v příslušném zákoně.

Kde hledat krajany a na koho se obrátit v případně nouze

Česko-slovenská komunita na Zélandu byla vždy silná a uměla si vzájemně pomáhat. Jsme přesvědčeni, že aktuální dění tu naši komunitu jen více semkne a posílí. Společně to na Zélandu zvládneme i když je nám všem jasné, že situace se může přiostřit. 

Komunikovat a pomáhat si můžeme ve Facebookových skupinách:

  • CzechKiwis.cz - Na Nový Zéland a zpět
  • Nový Zéland Working Holiday 2020
  • Své Facebookové skupiny mají i krajané v jednotlivých oblastech (Češi a Slováci v Aucklandu a okolí, Češi a Slováci v Bay of Plenty, Wellington - Češi a Slováci ve Wellingtonu, Češi a Slováci žijící v Christchurch, Československá Wanaka, Češi a Slováci v Queenstown(NZ) a okolí), stejně tak mají své stránky i československé kluby (CS Club Auckland, Czech and Slovak Club Tauranga, Český a Slovenský klub Wellington, Czech and Slovak Club Queenstown Inc.).

S krajany poblíž můžete chatovat také prostřednictvím mobilní aplikace CZECHKiwis. V aplikaci najdete i důležité kontakty včetně kontaktů na nejbližší zastupitelské úřady ČR. Určitě se také nezapomeňte zaregistrovat do projektu Drozd provozovaného Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Budete tak dostávat aktuální informace pro občany ČR.

Odlet z NZ přes Austrálii

Pokud se stále chystáte z NZ vycestovat a vaše letenka vyžaduje tranzit v Austrálii po 24/3 12:00 AEDT,  odešlete elektronickou žádost o povolení tranzitu.  Tranzit by měl být pod 8 hodin s odletem ve stejný den ze stejného letiště bez nutnosti opuštění tranzitního prostoru. Pro info k tranzitu do 24/3 12:00 AEDT čtěte zde.

Co dělat, pokud mi končí platnost NZ víz

V případě blížícího se vypršení vašeho platného víza či povolené délky pobytu na základě NZeTA, je nutné co nejdříve kontaktovat Immigration New Zealand a požádat o prodloužení, případně požádat o nová víza. Nové žádosti o víza je ideální podávat online. Poplatky nejsou odpuštěny a na základě podání žádosti by měli cestovatelé dostávat tzv. interim (dočasná víza), která do okamžiku rozhodnutí "legalizují" jejich pobyt na NZ. Pokud potřebujete svůj případ konzultovat s imigračním, můžete volat jejich linku 0508 225 288 (připravte si k ruce svůj pas pro předání údajů).

Očekáváno je také koncepční rozhodnutí vlády k případnému prodlužování konkrétních typů víz, zejména s ohledem na to, že řada pracovníků z pacifických ostrovů nebude moci dorazit na Zéland na období sklizně. V případě nového rozhodnutí budeme článek aktualizovat.

Buďte zdraví a držte se!
Bára a Lukáš, zakladatelé CZECHKiwis.cz a celý CZECHKiwis.cz tým

The post COVID-19: Jsme v tom všichni spolu a zvládneme to! appeared first on CZECHKiwis.cz.This post first appeared on CZECHKiwis.cz, please read the originial post: here

Share the post

COVID-19: Jsme v tom všichni spolu a zvládneme to!

×

Subscribe to Czechkiwis.cz

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×