Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Podsumowanie gorącej koreańskiej wiosny

To był naprawdę długi miesiąc… Wiele się w tym czasie w Korei wydarzyło – zarówno w skali makro jak i mikro. Po pierwsze, wreszcie ostatecznie odsunięto od władzy i osadzono w areszcie prezydent Park Geun-Hye. Po drugie, po blisko trzech latach wydobyto na powierzchnię wrak promu Sewol. Po trzecie, rozpoczęła się kampania przed majowymi wyborami prezydenckimi. Po czwarte, w wyniku zaostrzenia relacji na linii Waszyngton – Pjongjang, Półwysep Koreański znalazł się na skraju konfliktu zbrojnego. Po piąte (najważniejsze), przeprowadziliśmy się. Szczegóły – poniżej.

Jak co roku, przełom marca i kwietnia miał być czasem kwitnących wiśni.
W tym roku było jednak inaczej...
W marcu wreszcie zakończyła się procedura odsuwania od władzy prezydent Park Geun-Hye. Kulisy polityczno-korupcyjnego skandalu, który wyszedł na jaw pod koniec października ubiegłego roku, opisywałem szczegółowo TUTAJ. Jak zapewne pamiętacie z tego wpisu, w dniu 9 grudnia Zgromadzenie Narodowe przyjęło uchwałę od odsunięciu pani Park Geun-Hye od władzy. Jednak do czasu zatwierdzenia impeachmentu przez Trybunał Konstytucyjny, prezydent pozostawała jedynie zawieszona w obowiązkach głowy państwa. W tym czasie, wykorzystując wciąż chroniący ją immunitet, pani Park Geun-Hye konsekwentnie ignorowała kolejne wezwania na przesłuchania wysyłane jej przez niezależną parlamentarną komisję śledczą oraz prokuraturę; jednocześnie zapewniała za pośrednictwem mediów i prawników, że jest niewinna i w pełni gotowa do współpracy ze śledczymi 😝Kres tej farsie położyła decyzja Trybunału Konstytucyjnego z 10 marca; sędziowie jednogłośnie uznali, że większość spośród zarzutów wymienionych w uchwale Zgromadzenia Narodowego jest zasadna i tym samym zatwierdzili impeachment.

10 marca 2016 r. Przewodnicząca Trybunału Konstytucyjnego, Lee Jung-Mi
ogłasza decyzję o zatwierdzeniu impeachmentu prezydent Park Geun-Hye
Źródło
Ta decyzja najwyraźniej była zaskoczeniem dla otoczenia byłej już pani prezydent, bo musiały minąć kolejne dwa dni, zanim doszło do jej wyprowadzki z Błękitnego Domu do prywatnej rezydencji na południu Seulu. Jako, że oficjalnie odsunięta od władzy Park Geun-Hye nie mogła dłużej zasłaniać się immunitetem, we wtorek 21 marca musiała stawić się na przesłuchaniu w prokuraturze. Przesłuchanie trwało rekordowe 14 godzin. Ponieważ była prezydent konsekwentnie zaprzeczała stawianym jej zarzutom, w poniedziałek 27 marca prokuratorzy wystąpili o nakaz jej aresztowania. Sąd wydał go nad ranem w piątek 31 marca, po kolejnym rekordowo długim przesłuchaniu stron. W piątkowy poranek, o godzinie 4:45 aresztantka Park Geun-Hye została przewieziona do zakładu karnego w Uiwang. Tym samym pani Park dołączyła do niechlubnego grona koreańskich prezydentów, którzy oglądali świat zza więziennych krat. Więcej na temat tego wątku niebawem. Obecnie prokuratura kończy prace nad aktem oskarżenia. Ma na to jeszcze niespełna tydzień, bo zgodnie z koreańskim prawem aresztant nie może być przetrzymywany bez formalnego oskarżenia przez dłużej niż 20 dni.

31 marca 2016 r. Była już prezydent Park Geun-Hye przewożona do zakładu karnego w Uiwang
Źródło
Jednak proces pani Park Geun-Hye nie rozpocznie się wcześniej niż w drugiej połowie maja. Na 9 maja wyznaczona została bowiem data przyspieszonych wyborów prezydenckich i w zgodnej opinii polityków, równolegle toczący się proces sądowy byłej głowy państwa niewątpliwie wywarłby wpływ na ich wynik. Tak czy inaczej, aktualnie jesteśmy w środku kampanii wyborczej; o tym, jak ona wygląda, a także o głównych faworytach do prezydenckiego fotela – niebawem. Jak już pisałem przy okazji zeszłorocznych wyborów do Zgromadzenia Narodowego, w Korei nie głosuje się w niedzielę, lecz w dodatkowym dniu wolnym od pracy. Dzięki temu, i tak rekordowo w tym roku długi majowy weekend, przy odrobinie kreatywności można wydłużyć o kolejne dwa dni.

Ponieważ wybory prezydenckie odbędą się we wtorek, 9 maja, a wcześniej przypadają
Urodziny Buddy oraz Dzień Dziecka, biorąc tylko dwa dni urlopu,
można wydłużyć sobie pierwszy majowy weekend do 7 dni 😇
Nieco w cieniu opisanych powyżej wydarzeń znalazła swój finał kolejna historia. Po blisko trzech latach wydobyto na powierzchnię wrak promu Sewol, który zatonął wraz z 304 osobami na pokładzie (głównie uczniami) w dniu 16 kwietnia 2014 r. Ciał 9 ofiar dotychczas nie odnaleziono. Pojawiało się też coraz więcej mniej lub bardziej wydumanych teorii na temat przyczyn katastrofy oraz utrudniania śledztwa przez byłą już prezydent Park Geun-Hye. Jaka by nie była prawda, faktem jest, że próbę wydobycia wraku i wyjaśnienia przyczyn zatonięcia promu podjęto dopiero po odsunięciu pani Park od władzy. W czwartek 23 marca, przy pomocy 66 podnośników hydraulicznych umieszczonych na dwóch barkach udało się podnieść z dna prom i umieścić na półzanurzalnym statku, który przetransportował go do pobliskiego portu w Mokpo. Obecnie wrak znajduje się w suchym doku, gdzie poddawany jest szczegółowym oględzinom – ich wyniki powinniśmy poznać niebawem.

Powyższy schemat ilustruje, w jaki sposób wydobyto z dna Morza Żółtego
wrak promu Sewol i przetransportowano do portu w Mokpo
Źródło
Wydawało się, że po pełnym emocji marcu nadejdzie spokojny kwiecień i będziemy mogli cieszyć się wiosną i podziwiać kwitnące drzewa wiśniowe. Nic z tego 😟 Już w lutym pisałem, że sytuacja geopolityczna na Półwyspie Koreańskim coraz bardziej się komplikuje. Kolejne próby z pociskami średniego zasięgu podejmowane przez Koreę Północną w marcu i na początku kwietnia wzbudziły zaniepokojenie Amerykanów, którzy podejrzewają, że reżim Kim Jong-Una dysponuje – lub w najbliższym czasie będzie dysponował – rakietami międzykontynentalnymi, mogącymi osiągnąć zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, a także głowicami nuklearnymi. W obliczu tego zagrożenia, administracja amerykańska podjęła intensywne działania mające na celu ukrócenie militarnych zapędów Północy. Obok kolejnych sankcji ekonomicznych, mówi się też o możliwości uderzenia wyprzedzającego na północnokoreańskie poligony nuklearne. Pjongjang nie pozostaje dłużny i grozi atakiem odwetowym. Wczoraj w Korei Północnej obchodzono największe święto narodowe, tzw. Dzień Słońca upamiętniający 105 rocznicę urodzin jednego z twórców reżimu, Kim Ir-Sena, a 25 kwietnia przypada Święto Utworzenia Armii Ludowej. W przeszłości władze Korei Północnej niejednokrotnie wykorzystywały doniosłe święta narodowe do manifestacji siły. W opinii obserwatorów międzynarodowych Korea Północna jest w pełni gotowa do szóstej próby nuklearnej i otwartą kwestią nie pozostaje czy, lecz kiedy to nastąpi. Według ekspertów jednego z amerykańskich think tanków, prawdopodobieństwo przeprowadzenia kolejnej północnokoreańskiej próby jądrowej w ciągu najbliższych 30 dni wynosi aż 84%. Jakby nie patrzeć, siedzimy na bombie (literalnie) … 😰

Zdjęcia satelitarne wykonane 12 kwietnia dokumentują zwiększoną aktywność
na północnokoreańskim poligonie atomowym w Punggye-ri
Źródło
Może i siedzimy, ale już nie w Seulu. Tydzień temu sfinalizowaliśmy naszą przeprowadzkę do Pohang, portowego miasta na południowo-wschodnim wybrzeżu Półwyspu Koreańskiego. O tym, jak kupuje się nowe mieszkanie w Korei oraz jak wygląda przeprowadzka po koreańsku, napiszę już niebawem. W niedługim czasie opowiem Wam również, z czego znany jest Pohang – także od strony kulinarnej 😋 Jak widzicie, mam o czym pisać – pozostaje mieć tylko nadzieję, że będą to głownie wpisy o życiu w Korei Południowej i nie będę musiał w trybie pilnym przekwalifikować się na korespondenta wojennego 😶

Na koniec tego podsumowania – choć w Korei nie obchodzimy Wielkanocy – chciałem Wam życzyć radosnych i przede wszystkim SPOKOJNYCH Świąt.


This post first appeared on Polak W Seulu, please read the originial post: here

Share the post

Podsumowanie gorącej koreańskiej wiosny

×

Subscribe to Polak W Seulu

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×