Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

tanie ubezpieczenia

W Niemczech, osoby prowadzące działalność gospodarczą (tzw. Selbständige, Gewerbetreibende) nie są zobowiązane do odprowadzania składek na państwowe ubezpieczenie emerytalne. Nie muszą odprowadzać składek do „Deutsche Rentenversicherung”, odpowiednika polskiego ZUS-u, ale nie nabierają również prawa do niemieckiej państwowej emerytury.

O odpowiednie zabezpieczenie finansowe w wieku emerytalnym muszą zadbać sami. Niemiecki system ubezpieczenia społecznego, nie zapewni stabilności finansowej przyszłych emerytów, podobnie jak w Polsce z tą różnicą, że Państwo niemieckie jest tego w pełni świadome i już od blisko 10 lat wspiera obywateli w prywatnym oszczędzaniu na emeryturę, poprzez rożnego rodzaju dotacje.

Jedną z form dotacji jest prywatne ubezpieczenie emerytalne Rürup-Rente (inna nazwa: Basisrente).

Ulgi podatkowe

Dotacje państwowe mają tutaj postać ulg podatkowych. Cześć składek ubezpieczeniowych można bowiem odliczyć od podatku, z roku na rok coraz więcej. W roku 2011 r. będzie można odliczyć 72% składek, w roku 2012 r. – 74%, i tak aż do roku 2025 r., kiedy będzie można odliczyć 100% składek ubezpieczeniowych.

Przykładowo, przeznaczając na Rürup-Rente 250€ miesięcznie, możemy odliczyć od podatku dodatkowo 3.000€ rocznie, co przy założeniu 30%-ej stopy podatkowej, daje nam oszczczędność na poziomie 900€.

Zamierzenie państwa jest przy tym takie, by osiągnięte w ten sposób oszczędności zostały również przeznaczone na przyszłą emeryturę. Rürup-Rente może właściwie wykupić każdy, także osoby zatrudnione, zapewniając sobie dodatkowe ulgi podatkowe.

 Maksymalna kwota, którą można uwzględnić w rozliczeniu podatkowych w ramach tzw. Sonderausgaben (zaliczają się do tego również składki na państwowe ubezpieczenia emerytalne) wynosi rocznie 20.000€ dla osób samotnych i 40.000€ dla małżeństw.

Jest to więc szczególnie atrakcyjne dla osób dobrze zarabiających. Program ma najczęściej postać klasycznego ubezpieczenia emerytalnego lub ubezpieczenia opartego na funduszach inwestycyjnych. Pierwsza forma jest dla osób ceniących pewność. Gwarantuje ona na dzień dzisiejszy minimalne oprocentowanie na poziomie 2,25% w skali roku ( faktyczne wyniki takiego ubezpieczenie na przełomie ostatnich lat wahają się na poziomie 4-5%).

Ubezpieczenie oparte na funduszach to forma dla osób gotowych na większe ryzyko. Znacznie większa cześć składki jest bowiem inwestowana w akcje. Daje to możliwość zysku na poziomie 6-7% w skali roku, ale jednocześnie gwarantowane są co najwyżej (w zależności o d taryfy) wpłacone składki.

Elastyczne rozwiązania

W okresie oszczędzania ubezpieczenie Rürup-Rente jest bardzo elastyczne. Daje możliwość zmniejszania lub zwiększania wysokości składki, zawieszania wpłacania składki na pewien czas w przypadku problemów finansowych, jednorazowych dopłat, czy wreszcie całkowitego zawieszenie wpłacania składek. W ostatnim przypadku zgromadzone dotychczas oszczędności pozostają na koncie klienta i zostają wypłacone razem z osiągniętym oprocentowanie w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego.

Jak każde ubezpieczenie emerytalne, Rürup-Rente ma sens, jeżeli konsekwentnie oszczędzamy do osiągnięcia wielu emerytalnego. Wielu Polaków zastanawia się nad sensem ubezpieczenia emerytalnego w Niemczech, w przypadku gdy w krótszej lub dłuższej perspektywie maja zamiar wrócić do Polski. Również dla takich osób tego typu ubezpieczenie jest jak najbardziej atrakcyjne. Również po powrocie do Polski istnieje możliwość dalszego oszczędzania. Jeszcze prostsze stanie się to po wprowadzeniu w Polsce waluty Euro. Poza tym takie osoby mieszkając w Niemczech mają możliwość wykupienia ubezpieczenia na znacznie dojrzalszym niż polski rynku ubezpieczeniowym, w znacznie silniejszych finansowo towarzystwach ubezpieczeniowych.

W kilkunasto- lub kilkudziesięcioletniej perspektywie oszczędzania jest to dużo bardziej istotne niż często przesadzone prognozy oprocentowania reklamowane obecnie przez niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe.

Adamczuk Agnieszka
Mobil:0049 152 26254230
E-Mail: [email protected]

Schönbornstr. 1 54295 Trier
Graeffstr. 5 50823 Köln
Deutschland
Website: www.pro-expert.eu

gewerbe, tanie ubezpieczenia, ubezpieczenia, ubezpieczenia gewerbe, ubezpieczenia w niemczech, ubezpieczenia zdrowotne, ubezpieczenie,This post first appeared on Ubezpieczenia W Niemczech, please read the originial post: here

Share the post

tanie ubezpieczenia

×

Subscribe to Ubezpieczenia W Niemczech

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×