Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Gündelik Temizlikçi Sigortası Ne Kadar ve Nasıl Yapılır?

Temizlik-Sigorta.s

 

Torba kanun olarak da geçen 6552 sayılı kanunun Eylül 2014’te kabul edilmesiyle tekrar gündeme gelen ve uzun zamandır merak edilen “gündelik temizlikçi sigortası nasıl yapılır” sorusunun cevabı 1 Nisan 2015’te başlayan uygulamayla netlik kazandı.

Artık temizlik, yemek yapma, çamaşır, ütü, alışveriş, bahçe işleri gibi gündelik işler ile çocuk bakıcılığı, yaşlı bakımı Veya özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakımı gibi ev hizmetlerinde çalışan kişiler tek bir bildirimle sigortalı olabilecek. Bu kişilerin sigortalılığı 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 1/4/2015 tarihinden itibaren yürürlüğe giren ek 9 uncu maddesi esaslarına göre ve 4/a (SSK) kapsamında sağlanacak.

 

 

Yeni uygulama ile aynı ay içinde 10 günden az temizlikçi veya bakıcı çalıştıran, gündelik temizlikçi çağıran ev sahiplerinin sigorta süreci kolaylaştı!

Yeni düzenleme ile ev hizmetlerinde çalışan kişilerin sigortalılığı çalıştıkları kişi yanında ay içinde 10 günden az veya 10 gün ve Daha Fazla olmak üzere toplam kaç gün çalışıldığına göre ikiye ayrılıyor. 10 günden az süreyle çalıştıran kişiler artık  işveren sayılmıyor. Böylece hem işyeri bildirgesi, sigortalı işe giriş bildirgesi ile aylık prim ve hizmet belgesi, işten ayrılış belgesi düzenlenmesine gerek kalmıyor hem de çalıştırdıkları her gün için sadece asgari ücretin %2’si oranında (0,80 kuruş) prim ödeyerek çalıştırdıkları kişiyi iş kazası ve meslek hastalığına karşı sigortalatmış oluyorlar.

Gündelik Temizlikçi için sigorta nasıl yapılıyor?

Yeni uygulamayla birlikte aşağıdaki 2 adımı izleyerek sigorta yaptırmanız çok kolay:

     1) Bildiriminizi yapın
  • Size en yakın SGK merkezine giderek
  • veya her temizlik öncesi internet üzerinden

2) Primlerinizi ödeyin

  • SGK web sitesinden kredi kartınızla
  • veya banka yoluyla

1) Bildirim nasıl yapılıyor?

Doğrudan kuruma veya internetten başvuru olmak üzere iki yöntem mümkün ve ikisinde de kısa bir form ile hızlıca bildirimi yapabiliyorsunuz.

Doğrudan SGK’ya giderek veya posta ile göndererek başvurduğunuza, aynı kişiyle çalışmaya devam ettiğiniz sürece tekrar bildirim yapmanıza gerek kalmıyor. www.turkiye.gov.tr üzerinden ise başvurunuzu 10 dakika gibi kısa bir sürede SGK’ya gitmeye gerek kalmadan yapabiliyorsunuz, ancak yaptığınız bildirim çalıştırdığınız belli bir güne özel oluyor ve çalıştırdığınız her gün için ayrı bildirim yapmanız gerekiyor.

1.a) SGK’ya doğrudan başvuru

Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Sigortalı Çalıştıracaklara İlişkin Başvuru Formu (Ek 2) formunu eksiksiz doldurup, siz ve çalıştırdığınız kişi imzaladıktan sonra ikametgahınıza en yakın Sosyal Güvenlik Merkezine giderek veya posta ile göndererek başvuru yapabilirsiniz.

Formun ikinci sayfasında detaylı açıklamaları verilen aşağıdaki konulara özellikle dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz:

– Sizin ve çalıştırdığınız kişinin kimlik, nüfus ve iletişim bilgileri eksiksiz olmalı

– Sosyal Güvenlik ve İşe Giriş Bilgileri kısmında çalıştırdığınız kişinin daha önceden var olan SSK, BAĞKUR veya EMEKLİ SANDIĞI sicil numaraları yazılmalı, yoksa boş bırakılmalı

– Meslek adı ve kodu alanına açıklama sayfasındaki uygun kod yazılmalı, örneğin temizlikçiler için 9112.03

– Haftada iki, haftada bir veya iki haftada bir gibi düzenli geliyorsa ayın hangi günlerinde geldiğini belirtilmeli

– Her ay aynı şekilde çalışıyorsanız Çalışma devamlı mı? alanına “Evet” yazılmalı, böylece takip eden aylarda tekrar bildirim yapmanıza gerek kalmıyor.

İstanbulda size en yakın Sgk Merkezini Bulmak için tıklayın.
Ankarada size en yakın SGK merkezini bulmak için tıklayın.
İzmirde size en yakın SGK merkezini bulmak için tıklayın.

1.b) E-devlet şifrenizle internetten başvuru

www.turkiye.gov.tr adresindeki e-hizmetler menüsünden Ev Hizmetleri‘ni seçerek e-devlet şifrenizle bildiriminizi yapabilirsiniz. Sigorta tescilinin ile ilgili sigortalının cep telefonuna bilgilendirme mesajı gönderiliyor olacak.

2) Prim ne kadar ve nasıl ödeniyor?

Sigorta tescili yapıldıktan sonra ödenmesi gereken prim tutarı günlük asgari ücretin %2’si üzerinden hesaplanıyor, yani şu anda 0,80 kuruş. Bu primi ödediğinizde çalıştırdığınız kişiyi iş kazası ve meslek hastalığı kapsamında sigortalatmış oluyorsunuz.

Prim ödemenizi banka aracılığıyla veya www.sgk.gov.tr adresinde “e-sgk” menüsünden “Kart ile prim ödeme“, “Diğer Ödemeler” seçeneğinden kredi kartı veya banka kartı ile yapabilirsiniz.

Evde bir kaza geçirilirse ne yapmanız gerekiyor?

Bir iş kazası olması durumunda www.turkiye.gov.tr adresinde “e-hizmetler” menüsü altındaki “Ev Hizmetleri” seçerek “İş Kazası Bildirimi” menüsü ile bildirim yapabilirsiniz. Veya doğrudan SGK’ya giderek İş Kazası ve Meslek Hastalığı bildirim formu ile başvurabilirsiniz.

Çalıştırdığınız kişi farklı bir kapsamda sigortalılığı olduğu için sigorta istemezse veya SGK’ya temizlikçi olduğuna dair bildirim yapmadıysa nasıl bir yol izleyebilirsiniz?

Gündelik temizlikçiniz veya farklı bir ev hizmetinde çalıştırdığınız kişiyi ay içinde 10 günden az çalıştırdığınızda işveren sayılmadığınız için sadece ev kazası ve meslek hastalığı sigortası için tescil yaptırmış oluyorsunuz. Bu tescilin ardından çalıştırdığınız kişinin diğer sigortalılığının nasıl etkileneceği ev hizmetlerinden önce hangi kapsamda sigortalı olduğuna göre değişiyor. Örneğin kişi bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında sigortalı ise etkilenmiyor ve o şekilde devam ediyor. O nedenle çalıştırdığınız kişi SGK ile görüşerek sigortalılık kapsamını ve bu kategoride kaydı yapılınca nasıl etkileneceğini öğrenebilir ve ona göre ilerleyebilirsiniz.

SGK’ya doğrudan başvuru yaparken formu temizlikçinizle doldurup imzalayacağınız için temizlikçinizin ayrıca bir bildirim yapması gerekmiyor. Ancak bildiriminizi www.turkiye.gov.tr üzerinden yapmak istediğinizde temizlikçinizin öncesinde SGK’ya temizlikçi olduğuna dair başvurmuş olması gerekiyor. Bu nedenle online başvurunuz öncesinde temizlikçinizle görüşerek bildirim durumunu öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

Kimler ev hizmetleri kapsamında sigortalı sayılmıyor?

Aynı evde oturan üçüncü derece dahil bu dereceye kadar hısımlar tarafından ev hizmetleri işini yapanlar ve gerçek kişi olmayıp, tüzel kişilik adına sigortalı çalıştıranlar bu kapsam dışında kalıyor.

Aynı ay içinde 10 gün ve daha fazla çalıştırdığınız kişilerin sigortası nasıl yapılıyor?

Aynı ay içinde 10 gün ve daha fazla çalıştırdığınız kişiler için işveren sayılıyorsunuz. Çalıştırdığınız kişiyi sigortalatmak için  “Ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla çalıştırılacaklara ilişkin bildirgeyi” doldurup sigortalı ile birlikte imzaladıktan sonra sosyal güvenlik il müdürlükleri veya sosyal güvenlik merkezine başvuruda bulunmanız gerekiyor. Başvuru işverenin vekalet verdiği kişiler üzerinden de yapılabiliyor.

Bir defaya mahsus, işverenin ilk prim ödemesinden tahsil edilecek şekilde Damga Vergisi alınıyor.  Sigortalılık koşulları aşağıdaki gibi:

– Yeni uygulamayla birlikte işveren için işyeri numarası oluşturulmayıp, T.C. kimlik numarası ile takip edilecek,

– Prim sigortalıya ödenen brüt ücret üzerinden %34,5 ve çalıştırılan ayı takip eden ayın sonuna kadar ödenecek,

– 10 gün ve daha fazla süreyle ev hizmetinde çalışan sigortalılar, aynı anda bir veya birden fazla işveren yanında sigortalı olabilecek,

– Yaşlılık ve emeklilik aylığı alanlar da bu kapsamda sigortalı çalıştırılabilecek,

– Bu kapsamda sigortalı olanlar, sağlık hizmet için başvurdukları tarihten önceki son 1 yıl içinde toplam 30 gün Genel sağlık sigortası primi ödendiyse,  sağlık yardımlarından faydalanabilecek,

– Yabancı uyruklular da 10 gün ve daha fazla çalıştırma kapsamında sigortalılıktan faydalanabilecek. Başvuru sırasında işverenin bildirge ile birlikte ilgili kişinin çalışma iznini de eklenmesi gerekecek.

Konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor, yeni bilgi edindikçe yazımızı güncelliyor olacağız.

Sonrası Gündelik Temizlikçi Sigortası Ne Kadar ve Nasıl Yapılır? Armut Blog ilk ortaya çıktı.This post first appeared on Armut Blog | Rahat Ve Güzel Bir Yaşam Için, please read the originial post: here

Share the post

Gündelik Temizlikçi Sigortası Ne Kadar ve Nasıl Yapılır?

×

Subscribe to Armut Blog | Rahat Ve Güzel Bir Yaşam Için

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×