Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

KMH Nedir? Ne İşe Yarar?

KMH Nedir? Ne İşe Yarar?
Okuma Süresi: 2 dakika

KMH (Kredili Mevduat Hesabı) Nedir?

KMH; bankacılıkta bireylerin en sık karşılaştığı kavramlardan biridir. Peki, KMH nedir ve ne işe yarar? Size ne gibi yararları ve zararları olacaktır? Tüm bu soruların ayrıntılarını yazımızın devamında bulabileceksiniz.

KMH açılımı “Kredili Mevduat Hesabı” dır. Halk arasında ve bankalar nezdinde “Ek Hesap” olarak da adlandırılabilmektedir. Birçok banka müşterisinin haberi olmadan kendilerine KMH hesabı açar. Kredi kartı ve kredi sözleşmesi imzalarken maddeler arasında yer alması, KMH açılımının yasal nitelikte olmasına neden olmaktadır. Eğer adınıza KMH hesabı açılmasını istemiyorsanız, sözleşme öncesinde bu talebinizi banka görevlisine mutlaka bildirmeli ya da KMH hesabınıza açıldıktan sonra kullanmadan kapattırmalısınız.

KMH Ne İşe Yarar?

Banka kredisi ya da kredi kartı borcunuzun günü geçtiğinde ödemeleriniz varsa KMH hesabınızdan yapılır. Bu şekilde kredi ve kredi kartı borcu yerine KMH borcunuzu ödemek durumunda kalırsınız. Peki, böyle bir durumda KMH faiz oranlarının yüksek olmasından ötürü daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacağınızı biliyor musunuz? KMH faiz oranları, kredi kartı ve kredi gecikmelerinden kaynaklanan faiz oranlarından çok daha yüksektir. Böyle bir durumda kredi ya da kredi kartı borcunuzu daha yüksek bir tutarla ödemek durumunda kalabilirsiniz.

KMH, belirli limitler dahilinde kullanılmaktadır. Kredi ve kredi kartı borç ödemeleriniz, KMH limitiniz doğrultusunda ödenir. KMH limiti, kredi ve kredi kartı borç limitini karşılamasa dahi, karşıladığı tutarda ödeme yapar. Örneğin; konut kredisi aylık ödemenizin 2.000 TL, KMH limitinizin ise 1.300 TL olduğunu varsayalım. Bu durumda borcunuzu ödememeniz durumunda 2.000 TL’nin 1.300 TL’lik kısmı KMH hesabınız tarafından ödenir. Geri kalan 700 TL üzerinden faiz işlemeye devam eder. Böyle bir olayda ödemeniz gereken faiz oranı, oldukça yüksek tutarlara ulaşacaktır. Bir yandan kredi borcunuzun kalan kısmı, bir yandan da KMH faizi ödemesi ile karşılaşırsınız.

KMH borcu ve ödemesi, kredi puanını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle varsa KMH ödemelerinizi zamanında yapmaya özen göstermelisiniz. KMH faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle bu hesabınızı kapatmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle daha yüksek borç ödemesiyle karşı karşıya kalmazsınız.  Herhangi bir bankada KMH hesabınız olup olmadığını kredi puanı ve findeks sorgulamasıyla görebilirsiniz.

The post KMH Nedir? Ne İşe Yarar? appeared first on Kredi Sözlük.This post first appeared on Kredi Ve Banka Haberleri, please read the originial post: here

Share the post

KMH Nedir? Ne İşe Yarar?

×

Subscribe to Kredi Ve Banka Haberleri

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×