Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

SEO Nasıl Yapılır?

SEO Nasıl Yapılır?

SEO nedir sorusunun yanıtını bilmeyenleri öncelikle bu sayfaya alalım…

Dijital pazarlama denildiği zaman en başta gelen konulardan bir tanesidir SEO. Oldukça detaylı ve uzmanlık gerektiren bir konudur. Çünkü iyi bir şeyler yapayım derken her şeyi daha kötü bir yöne çevirmeniz de mümkündür. O nedenle bu hassas konu üzerinde uzmanlaşmakta ya da işi uzmanına bırakmak en iyisidir.

Benim bu yazı içerisinde anlatacaklarım Seo Konusunda uzman olmak isteyenlere bir girizgah ya da amatör çapta web sitesi/blog kurulumu gibi işlerle uğraşanlara faydalı bilgiler tadında olacak.

SEO Süreci İçeriden Başlar…

Başta söylediğim gibi SEO konusunda iyi niyetle atılan bir adım kötü sonuçlar doğurabilir. Bunların en başında iç SEO konusunda gerekli noktaların tamamlanmamasıdır. İç SEO konusunda gerekli çalışmalar tamamlanmadığı zaman dış SEO için yapılacak her şey indeksleme konusunda geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. Öncelikle ana sayfa ve iç sayfaların tasarımına SEO uyumlu müdahaleleri yapmak gerekir.

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelime seçimi site içi SEO için en önemli konu. Google aramalarında üst sıralara çıkmak istediğimiz anahtar kelimeleri çok iyi tespit etmeliyiz. Daha sonra bu anahtar kelimeleri ana sayfamız, alt sayfalarımız ve yazılarımızın içerisinde bolca geçirerek ilgili kelime hakkında otoritemizi Google botlarına ispatlamalıyız.

Meta Açıklamaları

Site içi SEO için en önemli noktalardan bir tanesi de meta açıklamalarıdır. Bu açıklamaların içerisinde mutlaka anahtar kelimemizi geçirmeliyiz.

Site Açılma Hızı Çok Önemli

Site açılma hızı Google botlarının sitemizi taraması ve indekslemesi için çok önemli. Bu konuda mutlaka Google Pagespeed aracını kullanarak test yapmalıyız. Ayrıca bu testin sonucunda Google’ın önerilerini dikkate alarak sitemizde optimizasyon sağlamalıyız.

URL Yapısı Doğru Kurgulanmalı

URL yapısı mümkün olduğunca sade ve kısa olmalı. Ayrıca yazımızın başlığı ve otoriter olmak istediğimiz anahtar kelimenin mutlaka geçtiği bir url yapısı kurgulamalıyız. Örneğin blog sayfamda yazdığım son yazının linki şu şekilde;

http://www.mehmetortac.com/instagrama-kaydet-ozelligi-geliyor/ 

Görüldüğü üzere konunun başlığı url içerisinde geçiyor. Ayrıca herhangi bir kategori v.b ekleme yok!

Görsel Ayarları

Görseller mutlaka site tasarımına göre optimize edilmeli. Ayrıca görsellere mutlaka ALT etiketler eklenmeli.

SEO Süreci Dışarıda Devam Eder…

Backlinkler

Backlink özetle başka bir sitenin sizin sitenize ya da siteniz içerisinde bir sayfaya ya da yazıya link vermesidir. Eskiden ne kadar fazla backlink alırsanız o kadar faydalıydı. Google yeni algoritması ile sadece SEO işini doğru yapan ve özgün/güncel içerik üreten sitelerin sağladığı backlinkleri dikkate almaya başladı. Backlink alma konusunda detaylı bir yazıyı daha sonra paylaşacağım.

Sosyal Medya Paylaşımları

Sosyal medya paylaşımları önemli birer backlink kaynağı. Ayrıca Google kendi sosyal medya platformu Google Plus’ta yapılan paylaşımları SEO açısından daha fazla ciddiye almaktadır.

SEO Süreci Hiç Bitmez…

SEO süreci hiçbir zaman bitmez. Anahtar kelimelerdeki rekabet devam ettikçe SEO optimizasyonu da mutlaka devam ettirilmeli. Zaten Google algoritma güncellemeleri ile bu sürecin dinamik olmasına katkı sağlamaktadır.

SEO Nasıl Yapılır? yazısı ilk önce Mehmet Ortaç üzerinde ortaya çıktı.This post first appeared on Mehmet Ortaç, please read the originial post: here

Share the post

SEO Nasıl Yapılır?

×

Subscribe to Mehmet Ortaç

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×