Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Complete List of Winners at the 53rd Baeksang Awards


The 53rd Baeksang Awards is finally over and here is the complete list of winners, fresh from the oven.

TV Category

DAESANG : KIM EUN SOOK (Writer,Goblin)


Best Drama

Winner:
Dear My Friends (tvN)

Nominees:
Moonlight Drawn By Clouds (KBS)
Romantic Doctor Kim (SBS)
Goblin (tvN)

Best Educational Program 

Winner:
Ssulzun (JTBC)

Nominees:
I Would Like to Know (SBS)
Docuprime Democracy (EBS)
Japanese Invasion 1952 (KBS)
Special Knowledge (KBS)

Best Variety Program

Winner:
My Ugly Duckling (SBS)

Nominees:
I Live Alone (MBC)
Show Me The Money 5 (Mnet)
Knowing Bros (JTBC)
Phantom Singer (JTBC)

Best Director

Winner:
Yoo In Shik (SBS' Romantic Doctor Kim)

Nominees:
Song Hyun Wook (tvN's Oh Hae Young Again)
Lee Eung Bok (tvN Goblin), Jung Dae Yoon (MBC 'W')
Hong Jong Chan (tvN 'Dear My Friends')

Best Actor

Winner:
Gong Yoo (tvN - Goblin)

Nominees:
Namgoong Min (KBS - Chief Kim)
Park Bogum (KBS - Moonlight Drawn By Clouds)
Jo Jung Seok (SBS - Jealousy Incarnate)
Han Seok Kyu (SBS - Romantic Doctor Kim)

Best Actress

Winner:
Seo Hyun Jin (tvN - Oh Hae Young Again)

Nominees:
Kim Go Eun (tvN - Goblin)
Kim Ha Neul (KBS - On the Way to the Airport)
Park Bo Young (JTBC - Strong Woman Do Bong Soon)
Park Shin Hye (SBS - Doctors),

Best New Actor 
Winner:
Kim Min Seok (SBS - Doctors)

Nominees:
Gong Myung (tvN - Drinking Solo)
Kim Min Jae (SBS - Romantic Doctor Kim)
Ji Soo (JTBC - Strong Woman Do Bong Soon)
Jinyoung (KBS - Moonlight Drawn By Clouds)

Best New Actress
Winner:
Lee Se Young (KBS - Laurel Tree Tailors)

Nominees: 
Kang Hanna (SBS - Moon Lovers)
Gong Seung Yeon (KBS - God of Noodles)
Nana (tvN - Good Wife)
Minah (SBS - Beautiful Gong Shim)

Variety Award (Male)
Winner:
Yang Se Hyung (SBS - Mobidic)

Nominees:
Kim Guk Jin (SBS - Flaming Youth)
Kim Jong Min (KBS - 1N2D)
Park Soo Hong (SBS - My Ugly Duckling)
Yoo Min Sang (KBS - Gag Concert)

Variety Award (Female)
Winner:
Park Na Rae (MBC - I Live Alone)

Nominees:
Kim Sook (KBS - Unnies Slam Dunk)
Lee Soo Ji (KBS - Gag Concert)
Jang Do Yeon (tvN - Comedy Big League)
Hong Yoon Hwa - (SBS - People Looking for Laughter)

Best Script

Winner:
Noh Hee Kyung's Dear My Friends (tvN)

Nominees:
Kang Eun Kyung's Romantic Doctor Kim (SBS)
Kim Eun Sook's Goblin (tvn)
Park Hae Young's Oh Hae Young Again (tvN)
Song Jae Jung's W (MBC)


FILM Category

DAESANG :Park Chan Wook (Director, The Handmaiden)


Best Film
Winner: The Wailing

Nominees:
The Age of Shadows
Train to Busan
The Handmaiden
Asura

Best Director
Winner: Kim Ji Woon (The Age of Shadows)

Nominees:
Kim Sung Soo (Asura)
Na Hong Jin (The Wailing)
Park Chan Wook (The Handmaiden)
Hong Sang Soo (On the Beach at Night Alone)

Best New Director
Winner: Yeon Sang Ho (Train to Busan)

Nominees:
Yoon Ga Eun (The World of Us)
Lee Yo Seob (The Queen of Crime)
Lee Joo Young (A Single Rider)
Lee Hyun Joo (Our Love Story) 

Best Actor
Winner: Song Kang Ho (The Age of Shadows)

Nominees:
Kwak Do Won (The Wailing)
Yoo Hae Jin (Luck Key)
Lee Byung Hun (Master)
Ha Jung Woo (Tunnel)

Best Actress
Winner: Son Ye Jin (The Last Princess

Nominees:
Kim Min Hee (The Handmaiden)
Kim Hye Soo (Familyhood)
Yoon Yeo Jung (The Bacchus Lady)
Han Ye Ri (Worst Woman)

Best Supporting Actor 
Winner: Kim Eui Sung (Train to Busan)

Nominees:
Ma Dong Seok (Train to Busan)
Bae Sung Woo (The King)
Eom Tae Gu (The Age of Shadows)
Jo Jin Woong (The Handmaiden)

Best Supporting Actress
Winner: Kim So Jin (The King)

Nominees:
Ra Mi Ran (The Last Princess)
Bae Doo Na (Tunnel)
Chun Woo Hee (The Wailing)
Han Ji Min (The Age of Shadows) 

Best New Actor
Winner: Ryu Jun Yeol (The King)

Nominees:
Do Kyungsoo (Brother)
Woo Do Hwan (Master)
Ji Chang Wook (Fabricated City)
Han Jae Young (New Trial)

Best New Actress
Winner: Lee Sang Hee (Our Love Story)

Nominees:
Kim Tae Ri (The Handmaiden)
Kim Hwan Hee (The Wailing)
Yoona (Confidential Assignment)
Choi Soo In (The World of Us)

Best Screenplay
Winner: The World of Us (Yoon Ga Yoon)

Nominees 
The Wailing (Na Hong Jin)
The Age of Shadows (Lee Ji Min /Park Jong Dae)
The Handmaiden (Park Chan Wook/Jung Seo Jung)
Asura (Kim Sung Soo),

Special Awards 

Instyle's Best Style : Kim Ha Neul

Star Century Award-TV : Park Bo Gum (Male) ; Kim Yoo Jung (Female)

Star Century Award-Film : Do Kyung Soo (Male) ; Yoona (Female)

Share the post

Complete List of Winners at the 53rd Baeksang Awards

×

Subscribe to What’s In Your Bowl: Ingredients To A Successful Business Venture For Ofws While Working In Korea -

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×