Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

"DİNGONUN AHIRI" SADECE BİR DEYİM Mİ?
 "Burası dingonun ahırı mı?" Bu deyimi daha önce duymayan yoktur sanırım. Peki hiç düşündünüz mü? Bu deyim dilimize nasıl yerleşti? Sadece bir deyimden ibaret mi? Gelin hikayesine birlikte göz atalım.


 1871-1915 yılları arasında Şişhane'nin meşhur yokuşunun rahat bir şekilde çıkılabilmesi için tramvaylar iki atla çekilirler. Ancak güzergah hatrı sayılır derecede yokuştur ve atlar bu yokuşu çıkana kadar yorulurlar. Haliyle yola devam edebilmeleri için dinlenmeleri gerekir. İşte tam bu noktada Rum kökenli Dingo devreye girer. Taksim alanının batı kısmında kalan sular idaresi ile Fransız konsolosluğu arasında kalan bir ahır işletmektedir. Rum kökenli Dingo, günün büyük bir kısmını sarhoş olarak geçirdiği için arabacılar kendi işlerini kendileri halletmeye çalışırlar. Bu da büyük bir kargaşaya neden olur. Hatta bazen dinlendi sanılan atlar tekrar yola koşulur ve yorgunluktan ölürler. Tabii sonrasında Dingo ile arabacılar arasında arbede yaşanması kaçınılmaz bir sondur. 


 Atlı tramvay seferleri arttıkça bu durum daha da bilinir hale gelir. Sonuç olarak bir karkaşa halinde "burası dingonun ahırı mı?" sorusu da dilimize deyim olarak yerleşir. 


This post first appeared on Hikaye Kalpli Kadın, please read the originial post: here

Share the post

"DİNGONUN AHIRI" SADECE BİR DEYİM Mİ?

×

Subscribe to Hikaye Kalpli Kadın

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×