Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Osmanlı nasıl yıkıldı sorusuna cevap

Notdefteri.net
Notdefteri.net - Güncel bilim, kültür, tarih ve içerik blogu

Osmanlı nasıl yıkıldı sorusuna cevap

Osmanlı neden yıkıldı, Osmanlı nasıl yıkıldı soruları her zaman güncelliğini korumuştur. Akademisyenler, tarihçiler başta olmak üzere toplumun her kesiminden insan yıllardır bu sorulara Cevap vermektedir.

Osmanlı Devleti’nin yıkılış nedenlerini merak eden sadece biz değiliz. Bundan 500 küsür yıl önce devletin padişahı Kanuni Sultan Süleyman’da merak eder. Osmanlı’nın en haşmetli hükümdarı Kanuni, dönemin en önemli evliyâ zatlarından Yahya Efendi hazretlerine sorar:

— Efendim, Osmanlı devleti böyle devam edecek mi, yoksa yıkılacak mı? Yıkılacaksa sebebi ne olacak? diye

Yahya Efendi soruya şu şekilde cevap verir:

— Zulüm haksızlık, rüşvet, adam kayırma, her tarafa yayılır; duyanlar işitenler buna mani olmaya çalışmazsa, neme gerek derse, sürüdeki koyunu, kurt değil çoban yerse, fakirlerin, muhtaçların feryadı göklere yükselirken kimse bunlara kulak vermezse, kişinin menfaati, devletin menfaatinin üstüne çıkarsa iş o zaman felaket başlar. Devlete itaat kalmaz, asayiş bozulur, Devleti Âli Osman’ın yıkılması, yok olması mukadder olur.

Genellikle görünürdeki siyasi, ekonomik ve sosyal nedenleri konuşuruz. Tabi ki Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasının ana nedenleri siyasi, ekonomik, sosyal meselelerdir. Lâkin olayın toplumsal ve manevi yönlerini gözardı edemeyiz. Sizce Osmanlı Devleti neden yıkıldı?

Osmanlı nasıl yıkıldı sorusuna cevap
Not DefteriThis post first appeared on Notdefteri - Güncel Blog Defteri - Notdefteri.net, please read the originial post: here

Share the post

Osmanlı nasıl yıkıldı sorusuna cevap

×

Subscribe to Notdefteri - Güncel Blog Defteri - Notdefteri.net

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×