Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Gökbilimciler En Güçlü Manyetik Alanı Buldular.

Manyetik Alan Nedir?

Gökbilimciler, evrende şimdiye kadar gözlemlenmiş en güçlü Manyetik alanı tespit ettiler. Ekip, bir nötron yıldızından gelen güçlü X-ışını sinyallerini inceleyerek, manyetik alanının burada, Dünya’daki bir laboratuvarda yaratılanlardan on milyonlarca kat daha güçlü olduğunu hesapladı.

GRO J1008-57 olarak adlandırılan bu nötron yıldızı, çok özel bir alt türe aittir. Biriken bir X-ışını pulsarı. Bir pulsar olarak, periyodik olarak Dünya’yı bir deniz feneri ışını gibi tarayan güçlü elektromanyetik radyasyon ışınları yayar. “Toplanan X-ışını” açıklaması, malzemenin düzenli olarak yüzeyine düşmesi ve teleskoplar tarafından tespit edilebilen periyodik enerjik X ışını patlamalarına neden olmasından kaynaklanmaktadır.

Ve şimdi, Çin Bilimler Akademisi ve Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi’nden bir ekip, pulsar’ın manyetik alanının gücünü hesaplamak için bu patlamalardan birini inceledi.

Ağustos 2017’deki bir patlama sırasında gökbilimciler, Sert X-ışını Modülasyon Teleskopu (Insight-HXMT) kullanarak pulsarı gözlemlediler. X-ışını fotonları yüzeydeki plazma elektronlarından saçıldığında meydana gelen bir model olan siklotron rezonant saçılma özelliği (CRSF) olarak adlandırılan özel bir alana dikkat ettiler.

Bu CRSF, 90 keV’lik bir enerjide ölçüldü ve bundan, ekip, pulsarın manyetik alanının bir milyar kadar yüksek olduğunu hesapladı. Bu, evrende şimdiye kadar tespit edilmiş en güçlü manyetik alandır.

Bu, doğrudan tespit edilen en güçlüsü olsa da, nötron yıldızlarının magnetar adı verilen daha yoğun versiyonlarının 100 milyar kadar güçlü manyetik alanlara sahip olabileceği teorisine göre düzenlenmiştir.

The post Gökbilimciler En Güçlü Manyetik Alanı Buldular. first appeared on https://www.nasilbe.com.This post first appeared on Bitkiler Alemi, Gezi Rehberi, Nasıl Çalışır, please read the originial post: here

Share the post

Gökbilimciler En Güçlü Manyetik Alanı Buldular.

×

Subscribe to Bitkiler Alemi, Gezi Rehberi, Nasıl Çalışır

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×