Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Kolejka Linowa na Kasprowy Wierch

Tags:
Kolejka Linowa Na Kasprowy Wierch


1934 - Ministerstwo Komunikacji z inicjatywy ówczesnego prezesa Polskiego Związku Narciarskiego i wiceministra transportu inż. Aleksandra Bobkowskiego, zleciło Centralnemu Biuru Studiów i Projektów PKP, wykonanie prac studialnych budowy kolei linowej w Tatrach.

Lipiec 1935 - Podjęto decyzję budowy kolei linowej na Kasprowy Wierch. Rozważano również możliwość poprowadzenia trasy na Czerwone Wierchy z Doliny Małej Łąki, jednak ten pomysł upadł we wstępnej fazie, z uwagi na odległość ewentualnej stacji początkowej od Zakopanego i związane z tym dodatkowe koszty. W tym celu została powołana spółka "Towarzystwo Budowy i Eksploatacji Kolei Linowej Zakopane (Kuźnice) - Kasprowy Wierch" z siedzibą w Warszawie. Udziałowcami były: Polskie Koleje Państwowe, Liga Popierania Turystyki, Polskie Biuro Podróży "Orbis", Towarzystwo Krzewienia Narciarstwa oraz gdańska stocznia. Prezesem i dyrektorem technicznym spółki został inż. arch. Aleksander Kodelski, który wraz z żoną Anną był autorem projektów budynków wszystkich stacji kolejki.

1 sierpnia 1935 - Rozpoczęły się pierwsze prace przy budowie kolejki, obejmujące budowę drogi z Kuźnic na Myślenickie Turnie oraz kolejkę roboczą z Turni na Kasprowy Wierch. Robotników zwerbowano nie tylko z Podhala, ale i Sądecczyzny, Krakowa, Tarnowa, a nawet z Wileńszczyzny. Zatrudniono wykwalifikowanych kamieniarzy z Brasławia oraz traczy i cieśli z Polesia.

Październik 1935 - Temperatury na szczycie Kasprowego spadły do -10 stopni, w związku z tym wybudowano drewnianą konstrukcję, która przykrywała całą budowę. Dzięki ogrzewaniu temperatura wewnątrz wynosiła kilka stopni powyżej zera, co pozwalało na prowadzenie robót betoniarskich i murarskich. Pod koniec miesiąca ukończono budowę drewnianych podpór po których ruszyła robocza kolejka zwana przez robotników trumienką.

17 lutego 1936 - Monter firmy Bleichert wykonał przejazd próbny wagonika na odcinku z Kuźnic na Myślenickie Turnie.

26 lutego 1936 - Po 6 i pół miesiącach od rozpoczęcia prac budowlanych, uruchomiony został odcinek kolejki z Kuźnic na Myślenickie Turnie.

15 marca 1936 - Mającą długość 4252,81 m. i różnicę wzniesień 936 m. kolejkę oddano do użytku. Na uroczyste otwarcie przyjechała delegacja rządowa. Na jej czele stał minister komunikacji, Aleksander Bobkowski. W tym samym roku architekt Aleksander Kodelski w celu uczczenia budowy kolei, wybudował willę w Warszawie przy ul. Czarnieckiego 53, będącą kopią dolnej stacji kolejki.

1938 - Po niecałych trzech latach funkcjonowania zwrócił się koszt budowy kolejki wynoszący 3.5 mln złotych.

1947 - Kolejka została włączona do PKP.

1961 - Zostały wymienione wagoniki na nowe.

2006 - Po 12 latach starań, Polskie Koleje Linowe otrzymały zgodę na modernizacje kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

Grudzień 2007 - Po modernizacji, rozpoczęły kursowanie nowe wagoniki dostarczone przez Doppelmayr Seilbahnen AG o prędkości 8 m/s. Wcześniejsze poruszały się z prędkością 5 m/s.


This post first appeared on Polska Na Pocztówce, please read the originial post: here

Share the post

Kolejka Linowa na Kasprowy Wierch

×