11 kwietnia 1065 – Grudziądz po raz pierwszy pojawił się w dokumentach.
1207 – Konrad mazowiecki objął ziemię chełmińską a wraz z nią Grudziądz.
1218 – Miasto zostało nadane biskupowi Chrystianowi.
1231 – Grudziądz dostał się pod panowanie Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, który ustanowił tu komturstwo i rozpoczął budowę zamku obronnego. Pod panowaniem krzyżackim wzniesiono spichrze nad Wisłą, ratusz i domy mieszczańskie. Miasto otoczono podwójnym murem z pięcioma bramami. Zakon prowadził intensywną akcję osadniczą, co spowodowało, że ludność napływowa, głównie z terenów Niemiec i Śląska, zdominowała w Grudziądzu mieszkańców pochodzenia polskiego i pruskiego.
1286–1300 - Wybudowany został w stylu gotyckim kościół farny pw. św. Mikołaja. Parafia św. Mikołaja była jedyną parafią w średniowiecznym Grudziądzu, należały do niej również kościół i szpital św. Jerzego a także kościół św Ducha.
18 czerwca 1291 – w Lipienku mistrz krajowy Zakonu Meinhard z Kwerfurtu (Querfurtu) wystawił dla Grudziądza akt lokacyjny, regulujący prawnie jego granice i nadający mu prawa chełmińskie.
lipiec/sierpień 1410 - Po klęsce Krzyżaków pod Grunwaldem, w której zginął grudziądzki komtur Wilhelm von Helfenstein, wojska króla Jagiełły na krótko zajęły miasto.
8 lutego 1454 – Po krótkim oblężeniu oddziały Związku Pruskiego zajęły zamek w Grudziądzu.
marzec 1455 – Oddziały krzyżackie z Kwidzyna i Łasina podeszły pod Grudziądz i spaliły jego przedmieścia oraz spichrze ale nie zdecydowały się na atak na miasto.
19 października 1466 – W wyniku II pokoju toruńskiego Prusy Królewskie a wraz z nimi Ziemia Chełmińska z Grudziądzem przeszła we władanie Polski.
21 marca 1522 - Mikołaj Kopernik na odbywającym się w Grudziądzu Sejmiku Generalnym Prus Królewskich wygłosił traktat o monecie De aestimatione moneta.
1563 - Została zorganizowana parafia ewangelicka (luterańska).
1569 - Miasto otrzymało od króla Zygmunta Augusta przywilej wolności wyznania.
15 września 1618 - Wielka powódź zniszczyła szpital św. Jerzego.
1622 – Do Grudziądza przybyli jezuici, którzy otworzyli kolegium. Kształciła się w nim młodzież szlachecka i mieszczańska.
12 marca 1624 – Do Grudziądza przybyły benedyktynki, które utworzyły przyklasztorną szkołę dla dziewcząt.
1655 – Wojska szwedzkie dzięki pomocy protestanckich mieszkańców miasta zajęły Grudziądz. Miasto zostało ufortyfikowane i pełniło ważną rolę szwedzkiej bazy zaopatrzeniowej.
sierpień 1659 – Wojska polskie pod wodzą hetmana Jerzego Sebastiana Lubomirskiego zdobyły szturmem miasto wyzwalając je spod panowania szwedzkiego.
1703 – W czasie wielkiej wojny północnej Szwedzi zajęli miasto po raz kolejny, nakładając na nie wysoką kontrybucję.
21 września 1772 – W wyniku I rozbioru Polski, miasto znalazło się w zaborze pruskim.
6 czerwca 1776 - Z rozkazu Fryderyka II na północ od miasta rozpoczęto budowę potężnej twierdzy, którą po dzień dzisiejszy możemy podziwiać.
koniec XVIII w. - Na krótki czas przeniósł się do Grudziądza pruski król wraz z dworem.
1801 – Rozpoczęła się rozbiórka zamku krzyżackiego.
1807 – W czasie wojen napoleońskich twierdza w Grudziądzu była oblegana przez wojska hesko-polskie. Blokada twierdzy zakończyła się w związku z podpisaniem pokoju na mocy którego obszary znajdujące się na lewym brzegu Trynki (Wielkie Tarpno, Wielki Kuntersztyn, Mały Kuntersztyn, Tuszewo, przedmieście Toruńskie, Kalinka, Rządz, Strzemięcin) zostały przyłączone do Księstwa Warszawskiego.
1838 – siostry benedyktynki zostały zmuszone do opuszczenia swojego klasztoru.
1862 - Powstała odlewnia i emaliernia Herzfelda i Victoriusa. W tym okresie Grudziądz stał się jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych w Prusach Zachodnich.
1879 - Grudziądz zyskał most kolejowo-drogowy i połączenie kolejowe z Laskowicami.
1882 - Powstała fabryka narzędzi rolniczych.
1894 - Zaczęła wychodzić "Gazeta Grudziądzka" Wiktora Kulerskiego, która odegrała ważną rolę w podtrzymywaniu i rozbudzaniu świadomości narodowej Polaków.
1900 – Miasto stało się powiatem miejskim (Stadtkreis) w rejencji kwidzyńskiej w prowincji Prusy Zachodnie.
1911 - Otwarto Dom Polski "Bazar", gdzie znalazły swoją siedzibę polskie organizacje i towarzystwa.
1918 – Polacy stanowili 18% ludności miasta.
23 stycznia 1920 - Do Grudziądza, który na mocy traktatu wersalskiego został przyznany Polsce, wkroczyło wojsko polskie.
15 sierpnia 1920 - Powołano do życia Centralną Szkołę Jazdy w Grudziądzu, która dała początek Centrum Wyszkolenia Kawalerii.
26 czerwca 1925 - Oficjalnego otwarcia I Pomorskiej wystawy Rolnictwa i Przemysłu dokonał ówczesny Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – Stanisław Wojciechowski.
1 stycznia 1930 – Zostało powołane Centrum Wyszkolenia Żandarmerii.
4 września 1939 - Wojska niemieckie wkroczyły do miasta a władze w ratuszu wręczyły klucze okupantowi.
Październik/listopad 1939 – Niemcy przeprowadzili liczne aresztowania i egzekucje przedstawicieli polskiej inteligencji oraz Żydów.
26 stycznia 1945 - 65 armia gen. P. Batowa wyszła na przedpola Grudziądza i rozpoczęła walki o przyczółki nad Wisłą a 37 dywizja piechoty gwardii pod dowództwem gen. S. Rachimowa przystąpiła do oblężenia miasta.
10 lutego 1945 - Rozpoczęła się bitwa o Grudziądz. Dowództwo nad całością oddziałów radzieckich przejął gen. Anisimow. W ciągu kilku ciężkich dni walk oddziały 37 dywizji piechoty dotarły na południowo-wschodnie przedmieścia miasta.
18 lutego 1945 - 142 dywizja piechoty wyparła Niemców znad rzeki i zamknęła całkowicie okrążenie Grudziądza.
22 lutego-2 marca 1945 - Trwały ciężkie walki o południową część miasta i odcięcie Niemców od rzeki. Po zrealizowaniu tego planu przystąpiono do generalnego szturmu.
6 marca 1945 - Niemiecka załoga Grudziądza skapitulowała. 5000 niemieckich żołnierzy dostało się do niewoli. W toku walk zabudowa miasta została zniszczona w ponad 60% w tym pozostałości zamku krzyżackiego. Po II wojnie światowej Grudziądz znalazł się w granicach woj. Pomorskiego ze stolicą w Bydgoszczy i rozpoczął się systematyczny proces odbudowy.
1950 – Miasto znalazło się w województwie bydgoskim. W czasie PRL powstały nowe osiedla na Tarpnie, Stzemięcinie, Rządzu i lotnisku. Rozbudowano lub na nowo zbudowano takie zakłady przemysłowe jak - Grudziądzkie Zakłady Przemysłu Gumowego, Fabryka Narzędzi Rolniczych "Unia", Grudziądzkie Zakłady Sprzętu Okrętowego, Grudziądzka Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego, Zakłady Ceramiczne, Fabryka Materiałów Izolacyjnych, Zakłady Mięsne.
1975–1998 - Grudziądz leżał w administracyjnych granicach województwa toruńskiego.
27 maja 1990 – Odbyły się pierwsze po wojnie demokratyczne wybory do Rady Miejskiej.
1999 - Grudziądz znalazł się w granicach województwa kujawsko-pomorskiego.