Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

testing pom'bel spoon fruit (+ milkshakes) // ENG&EST

IN ENGLISH

hey cutiess! c:

as i mentioned in my last post, i got an amazing opportunity to try out six tastes of Pom'bel fruits spoon fruits (100% natural crushed fruit).
 i tried my first one on a ship on my way back to finland since i didn't really eat anything the whole day. i tried the apple-pear one and it was honestly much better than i expected and since i didn't have any spoon, i just drank it out of the cup and it was totally fine! it literally tasted like a crushed pear and i loved it! c:

in the morning my mom had made some oatmeal and i usually love to eat it with apricot jam but this time i decided to put some apple-apricot pom'bel on my oatmeal and it was honestly so delicious AND much more healthier than the jam!


i also decided to try to make milkshakes using apple-mango and apple-banana-strawberry pom'bels c:

i added the same ingredients to both of the milkshakes; 
1 cup of pom'bel's spoon fruit
half a banana
about half a cup (100g) vanilla ice-cream

LET'S BE HONEST HERE, the apple-banana-strawberry milkshake was probably the best milkshake i've ever tried/made
my personal favourite was definitely apple-mango Pom'bel right after the apple-banana-strawberry one. if you're a mango lover like me, i 100% recommend you to try out the apple-mango one!! c: 
the apple-raspberry one kind of reminded me a toothpaste i used to have(and loved to eat) when i was little but it was probably the sweetest one from the 6 flavours and really good replacement if you're craving for some really sweet candies! c:
overall, Pom'bel was a 10/10 and now when i've tried it, i'd probably buy it by myself too. c: i'm pretty sure they're selling Pom'bel in many european countries (including Estonia and Finland) because the label was in many different languages. c:
this is anna-maria and her favourite was pineapple-apple pom'bel c:


IN ESTONIAN

nagu ma mainisin oma eelmises postituses, tekkis mul suurepärane võimalus proovida Pom'bel fruits puuviljasegude 6 erinevat maitset. Pom'bel fruits teeb 100% naturaalseid smuutisid ja puuviljasegusid. 

ma proovisin oma esimese Pom'beli laevas, olles teel tagasi Soome. esimesena proovisin ma õuna-pirni maitselist pom'belit ning see oli tegelikult palju maitsvam, kui ma olin oletanud ja kuna mul ei olnud lusikat kaasas, siin jõin seda lihtsalt üle ääre ja ei olnud mingit probleemi. see maitses, Nagu Purustatud pirn

hommikul oli mu ema teinud kaerahelbe putru ning tavaliselt meeldib mulle süüa seda koos aprikoosi moosiga. seekord otsustasin pudru peale panna Pom'beli õuna-aprikoosi puuviljasegu ja see oli sama maitsev, kui mitte maitsvam + palju palju tervislikum!

ma mõtlesin proovida teha jäätisekokteile pom'beli õuna.mango ja õuna-banaani-maasika puuviljasegudega.

ma kasutasin mõlemates jäätisekokteilides samasid aineid;
1 tops Pom'bel puuviljasegu
pool banaani
natuke mustikaid
umbes 100g vanilje jäätist

minu arvates oli see õuna-banaani-maasika jäätisekokteil parim jäätisekokteil mida ma kunagi proovinud olen

mu enda lemmik Pom'bel oli kindlast õuna-mango (ja õuna-banaani-maasika). kui sa oled suur mangosõber, nagu mina, siis ma soovitan 100% kindlasti proovida õuna-mango Pom'beli! see maitseb täpselt nagu purustatud mango, ainult et seda on lihtsam süüa ja igale poole kaasa võtta c:
õuna-vaarika oma meenutas mulle natuke hambapastat, mida ma väiksena kasutasin (ja sõin) sest see oli ilmselt kõige magusam nendest 6 maitsest aga see on kindlasti suurepärane asendus kommile c:
üldiselt oli Pom'bel 10/10 ja nüüd, kui ma kõiki maitseid proovinud olen, ostaksin ma kindlasti ka ise neid poest, eriti mango oma! c: Pom'beleid müüakse ilmselt paljudes Euroopa maades (kaasaarvatud Eestis ja Soomes)!!
This post first appeared on Helen’s Blog C:, please read the originial post: here

Share the post

testing pom'bel spoon fruit (+ milkshakes) // ENG&EST

×

Subscribe to Helen’s Blog C:

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×