Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

E-Ticaret ve Web Site Trafiği

Eğer e-ticaret sektöründeyseniz satış yapmak, satışları arttırmak, marka bilinirliği sağlamak, iş olanakları yaratmak gibi tüm faaliyetler için en çok ihtiyacınız olan şey web sitenizin trafiğinin çok fazla olmasıdır. Ürünleriniz ne kadar kaliteli olursa olsun ve fiyatlarınız da ne kadar uygun olursa olsun web siteniz trafik almadığı sürece elinizde koskoca bir hiç olacaktır. Bu yüzden e-ticaret ve web site trafiği bir işletmeci için her şey demektir.

E-ticaret ve web site trafiği arttırma yollarına bakacak olursak bir ürün pazarlayan her e-ticaret sitesi bazı temel faktörlere ve ilkele dikkat ederek faaliyetlerini yürütürler. Bunlardan bazılarına kısaca bakalım:

1. Dijital Pazarlama

Dijital mecrada ticaret yapan her işletme dijital pazarlamayı kullanarak web sitesine trafik çekmeye çalışmaktadır. Dijital pazarlama araçlarından en çok kullanılanı Google Adwords‘dür. Google Adwords‘ün ne olduğu ile ilgili daha fazla bilgi için İnternet Üzerinden Pazarlama Nasıl Yapılır? yazımda ayrıntılı bilgi bulunmakta isterseniz buradan gerekli tüm bilgiyi edinebilirsiniz. Yine aynı şekilde dijital pazarlama yollarından biri olan Facebook Reklamları da bu yazımdan alabileceğiniz bilgiler arasında.

Bu yollar arasında en çok rağbet göreni aynı zamanda en pahalı olanı Google Adwords aracılığı ile dijital pazarlama kampanyaları oluşturmaktır. Google Adwords aracılığı ile marka bilinirliğini arttırabilir, Google aramalarında üst sıralarda çıkabilirsiniz, ürünlerinizin reklamlarını yapabilir, web site trafiğinizi arttırabilirsiniz.

Facebook aracılığı ile insanların haber akışlarına sponsorlu reklamlar verebilirsiniz.

Tüm bu dijital pazarlama çalışmalarının ana amacının e-ticaret ve web site trafiği arttırma yollarını bulmak olduğunu unutmayın ve hazırladığınız kampanyaları insanların ilgisini çekecek ve reklamlardan ulaştıkları sayfalarla alakalı olacak şekilde hazırlamalısınız. Aksi taktirde pazarlama faaliyetinin “e-ticaret” kısmı yetersiz kalabilir. İnsanlar web sitenize ulaşsa bile gezinme yapmayacaktır.

2. Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya siteleri insanların gün boyu en çok vakit geçirdikleri yerler arasında yer almaktadır. Dijital çağın en büyük getirisi bu ücretsiz pazarlama kaynağı olmuştur. Sosyal Medya sitelerinde oluşturacağınız e-ticaret sitenizin grubu veya sayfası sizin için en önemli ve avantajlı trafik kaynağıdır.

Sosyal medya sayfasından veya grubundan çok fazla oranda trafik çekebilirsiniz. Ancak bir sayfayı yeni kurup binlerce kişinin beğenisini almak uzun bir süreç gerektirir. Bunun için takipçi satın alma yoluna gidebilirsiniz. Örneğin Facebook sayfanız için takipçi satın almak istediğinizde Facebook’un reklam algoritması sizinle ilgilenme ihtimali yüksek kullanıcı özelliklerindeki kişileri takipçiler arasına katılmasını sağlar. Veya sayfa satın alma yoluna da giderek reklamlarla bile zaman harcamadan belirli bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Eğer hiç ücret ödemeden belirli bir kitleye hitap etmek ve takipçi toplamak isterseniz düzenli ve kaliteli paylaşım ile verim alabilirsiniz ancak bunun zaman alacağını unutmayın. Organik takipçi arttırma yolları olarak tanımlayabileceğimiz bu yol ciddiye alırsanız satın alınan erişimlerden bile daha verimli olabilir. Örnek olarak İnstagram Takipçi Arttırma Yolları (Organik) daha önce incelediğim bir alandı. Bu yazıyı okuyarak genel itibari ile sosyal medya sitelerinin algoritmalarının nasıl çalıştığını anlayabilirsiniz.

3. Arama Motoru Optimizasyonu(SEO)

Arama motoru optimizasyonu ücretsiz sayılabilecek bir başka web sitesi trafiği arttırma yollarındandır. “sayılabilecek” diyorum çünkü aslında oldukça yüklü miktarda para gerektiren bir faaliyettir. Örneğin sizin web sitenizin önündeki bir alan adını satın alarak bu alan adını sizin sitenize yönlendirme yapmanız arama motorları nezdinde size puan kazandırır. Bu gibi arama motoru optimizasyon çalışmaları oldukça fazla para gerektirir çünkü arama motorlarında ön sıralarda çıkan alan adları oldukça yüksek ücretlere satılmaktadır.

SEO olayının ücretli yapılması ile ilgi sadece bir örnek verdik. Derinlemesine incelemek bu yazının konusu olmadı için ücretli kısmı biraz es geçmek istiyorum. Arama motoru optimizasyonu web sitenizin kodlarının Google standartlarına ne kadar uyduğundan içeriğin ne kadar uzun ve SEO uyumlu olduğuna kadar pek çok kriter içerir(e-ticaret siteleri için bu kısım ünün açıklamasının ne kadar uzun olduğu olarak düşünülebilir). Tüm bu kriterlerde elde ettiğiniz başarı ve en önemlisi  web sitenizin aldığı trafik arama motorlarında daha üst sıralara çıkmanızı ve bu da doğal olarak web site trafiğinizin artmasını sağlayacaktır.

4. Blog Bölümü ve Düzenli Yazı

E-ticaret ve web site trafiği için blog bölümü oldukça önemlidir. Çünkü kampanya haberleri, kuponlar, satılan ürünlerin özellikleri, ürün tanıtımları gibi pek çok şey web sitesinin blog bölümünden yapılır. Ayrıca sadece stokları yenileyerek ürün satan(yani sürekli yeni ürün girilmeyen) e-ticaret sitelerinin arama motorları nezdinde güncel olmaları için düzenli yayın yapmaları gereklidir. Bu da blog kısmından kolaylıkla sağlanabilir. Sonuç e-ticaret ve web site trafiği için yüksek oranda başarı olacaktır.

5. RSS Dizinleri

RSS dizinleri web sitenizin konusuna göre kategorilenmiş yayınlarınızı düzenli olarak, siz yayın yaptıkça kendi alanında yayınlayan yerlerdir. Bu durum onları web site trafiğini arttırmada olmazsa olmaz teknikler arasına sokmaktadır. Ancak günümüzde ücretsiz ve kaliteli RSS dizini bulmak oldukça zordur. Yine de araştırma ve çalışmayla(veya iyi bir web master yardımıyla) bu kanaldan oldukça iyi miktarda trafik çekilmektedir.

Web sitesi trafiğini arttırmak satış yapabilmek açısından önemlidir çünkü site trafiği mağazanızın veya dükkanınızın işlek bir caddede olması ile eş değer bir değere sahiptir. İşlek bir caddede iseniz mağazanıza o kadar çok giren çıkan olur ve haliyle satış yapma olanağınız artmış olur. E-ticaret yönetiminde de durum tam anlamıyla bundan ibarettir. Bu yüzden web siteniz için trafik kaynakları bulmak çok önemlidir.  Tabi ki bu pazarlamanın önemini bir o kadar gözler önüne sermektedir. E-ticaret ve web site trafiği arttırma yollarına değindiğimiz yazımızın sonuna gelirken takip etmeyi unutmayın lütfen. Bol karlı ve hitli zamanlar dilerim.
This post first appeared on Personel, please read the originial post: here

Share the post

E-Ticaret ve Web Site Trafiği

×

Subscribe to Personel

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×