Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Google Adwords Sertifika Sınavı; Pazarlama, Reklam, Slogan..

Eğer dijital pazarlama alanında kariyer yapmak istiyorsanız -ki oldukça yüksekler ücretler kazanabileceğiniz bir alandır. Google Adwords kullanmayı bilmeniz gerekmektedir. Ancak günümüzde olay bilmekle bitmiyor tabi ki. Bir konu hakkında bilgi sahibi olduğumuzu göstermek için kanıt sunmamız gerekiyor. Neden kanıt sunmamız gerekiyor sorusuna cevap aramadığımız için Strateji Sanatı adlı güzel kitabı önererek bu konuyu geçiyorum.

Gelelim Google Adwords bildiğimizi kanıtlamaya.

Google; Muazzam Bir Ağ

Google, internet adı verilen şeyi tartışmasız en iyi kullanan kurumsal yapıyı oluşturmuştur. Olay bu kadar büyük olunca Google’ın çıkardığı uygulamalar ve yapılanmalar da başlı başına bir muazzam oluyor haliyle. Bu yüzdendir ki, Google Adwords kendi başına farklı bir sektör olma yolunda hızla ilerliyor. Google akıllı şirket ve her şeyin de farkında. Bu yüzdendir ki Google Partner yapısıyla Google Adwords Sertifika Sınavı yapıyor. Google Adwrds yönetimi yapanları kayıt altına aldığı gibi kendi sisteminin güvenilirliğini ve verimliliğini de arttırıyor. Yani saldım çayıra mevlam kayıra sisteminin oluşmasına verimlilik arttırarak ve bu konuda uzmanlaşmak isteyenlere gerçekten yararlı bilgiler sağlayarak engel oluyor. Gerçekten muazzam uygulama ve çalışma örneği. Doğrusu dünyanın en büyük şirketlerinden biri olduğundan mıdır nedir bilmiyorum bu kadar sistemli bir alt yapı daha önce görmedim.

Google Adwords Sertifika Sınavı

Google, “Adwords biliyorum” diyebilmek için sertifika veriyor. Ve bu sertifika bir sınavla alınıyor. Tam burada sakın kendinizi kandırmayın. Bu sınav formalite icabı yapılan sıradan bir sınav değil. Oldukça zorlu sorularla karşılaşabiliyorsunuz ve en az seksen soruyu doğru cevaplamanız gerekmekte.

Sınavda Adwords’ün neredeyse tüm özelliklerinden sorumlu oluyorsunuz ve gerçekten de neredeyse tüm özelliklerinden soruları cevaplamanız gerekiyor. Yani bu yazdıklarımı Google Adwords Sertifika Sınavı sayfasını açmadan okumaya başladıysanız bu sınava çalışarak girin. Ben çalışmadan girdim ve geçtim. Ancak neredeyse iki yıl boyunca profesyonel olarak Adwords hesabı yönettim. Sorular karşıma çıktığındaysa beklediğimden daha zordu ve gerçekten şaşırdım. Bu yüzden rahatlıkla söyleyebilirim ki “bir heves sertifika alayım” diyerek bu sınava girmenizi önermem.

Google Adwords Sertifika Sınavı Çalışmak

Eğer çok deneyimli bir profesyonel değilseniz bu sınava mutlaka çalışarak girmelisiniz. Bu sınavın bir formalite olmadığını ve Google’ın kurduğu sistemi zedelemeyecek ve verimliliğini arttıracak dijital pazarlama uzmanları istediğini unutmayın. Gireceğiniz sınav da bu çerçevede hazırlanmış bir sınav olacak.

Bu sınava çalışmak için pek çok kaynak bulunmakta ve Google Partners hesabınızda bu kaynaklar verilmiş vaziyette bulunmakta. Bu kaynakların bu yazı yazıldığı sırada İngilizce olduğunu belirtmekte fayda var sanırım. Türkçe kaynak olarak maalesef verebileceğim bir link bulamadım ancak biraz araştırmayla bulabilmeniz mümkün olur diye düşünüyorum.

Aslında Google Adwords Sertifika Sınavı için başarı şansınızı arttırmak için yapacağınız en iyi şey Google kurduğu reklam ağının mantığını anlamak. Oldukça geniş ölçekli ve kullanıcı tabanlı bu reklam ağı insanların daha önce girdiği sitelerin konularından, benzer ilgi alanlarını tahmin etmeye, yazı içeriğini analiz ederek en uygun ve ilgili reklamı birincil kullanıcıya göstermeye kadar pek çok farklı ve karışık algoritmadan faydalanmakta. Bunu yapan bir bilgisayar olunca tabi ki oldukça hızlı işlemler gerçekleşiyor ve birincil kullanıcının gerçekten ilgisini çeken reklamlar gösterilebiliyor. Bu bir reklam ağı için çok önemli çünkü insanlar hiç ilgisi olmayan reklamları görmeden sayfayı kaydırırken ilgisi olan konulardaki reklamlarla bırakın ilgilenmeyi o siteden çıkıp reklam verenin sitesinde gezintiye dalabiliyorlar.

İşte Google’ın, Google Adwords Sertifika Sınavı kazananları için düşündüğü tam olarak bu. Yani bu sistemin sağlıklı işlemesini ve daha da yayılması.

Müşteri Memnuniyeti

Sertifika olayına Google nezdinde baktıktan sonra, bir de Google’ın reklam ağını kullanarak reklam yapmak isteyen kurum ve kuruluşlar(hatta şahıslar) açsından bakalım.

Diyelim kendi yaptığınız bir ürünü satıyorsunuz. İster şahıs olun ister kurum bir ürün satmak istiyor olabilirsiniz. Bir ürünü satmak için uygun pazarlar bulmanız gerek. Bu ürünü internet üzerinden de satsanız fiziki olarak bir dükkan-mağazadan da satsanız durum her ikisini için de aynı. İhtiyacınız olan şey uygun pazara ulaşmak ve müşteri çekmek. Bir butik sahibi olduğunuzu düşünün ve elbise dikiyorsunuz. Yaptığınız elbiseleri satmak için potansiyel müşterilerin sizi bulması gerek. Bunun için en çok kullanılan arama motoru olan Google’da üst seviyelere çıkmanız gerekli tabi ki. Eğer siteniz varsa üst sıralara çıkmaya çalışırsınız. Bir internet siteniz yoksa da butiğinizin yerinin tam konumunun ve iletişim bilgilerinizin potansiyel müşterilere ulaşmasını istersiniz.

Bunun için Google’ı kullanmak istediniz. “Google’da ilk sayfada görünmek” yazıldığı kadar da okunduğu kadar da kolay değildir. Her şeyden önce zart diye olmaz. Uzun bir süre sizinle aynı kategorideki sitelerle karşılaştırılırsınız(sitenizin tasarımı, mobil uyumu, çektiği trafik ve bunun gibi bir sürü kriter). Bu karşılaştırma sonucunda ilk sıralarda yer almak uzun bir süreç olduğu kadar çoğu zaman mümkün değildir. Ancak Google Adwords tam burada devreye giriyor. Google’ı kullanan herkes gibi reklam yayını yapıldığını biliyorsunuz. Sizde reklam yayını yapmak istiyorsunuz. Ancak unutmayın ki siz bir butik sahibisiniz. Elbise yapmayı bilirsiniz. Adwords gibi karmaşık bir sistemi tam verimle kullanmanız neredeyse imkansız. Hatta yüzde beşini kullanabilirseniz şanslı olursunuz.

İşte bu yüzden bu işten anlayan birine ihtiyacınız var. Komşunun oğlu bu işi iyi bilir. Komunun oğluna gidersiniz ve para vererek yayınladığınız reklamlar tıklama almaz bile. Reklamlarınız hiç ilgi çekmiyordur. İşte o zaman anlarsınız ki komşunun oğlu da bilgisayardan anlamasına rağmen Google Adwords’ten anlamıyordur. Halbuki sormuştunuz “Google’da reklam yapacağım, anlarmışın bu işten?” diye. O da “anlarım tabi” demiştir.

Google Adwords Sertifika Sınavı vardı bir ne oldu o? İşte yazımın başında İş Kültürden Önerdiğim Strateji Sanatı kitabı tam olarak bunu anlatıyor. Sizin Adwords sistemini gerçekten bilen birine ihtiyacınız var.

Ve Google Adwords Sertifika Sınavı…

İşte bu yüzden sevgili okurlar: komşunun oğlu gibi olmamak için “her ne kadar deneyimli veya deneyimsiz hiç fark etmez) bir Google Adwords Sertifikasına ihtiyacınız var.

Bu çerçeve alacağınız işler artacağı gibi gerçekten bilginizi kanıtlamış, göstermiş ve uygulamaya dökmüş olacaksınız.

Peki gerçekten ihtiyacınız olan bu sertifika için bir sınava girecekseniz nasıl çalışmalısınız. Sınavın formalite icabı olmadığı ve gerçek bir sınav olduğunu daha önce belirtmiştik… Size tavsiyem deneyim sahibi olmanız. Gidin bin lira verin Adwords’de bir şeylerin reklamını yapın demiyorum tabi ki. Adwords sistemini ve kontrol panelini inceleyerek gerçekten bir kampanya yürütüyor olmasanız da bu işle haşir neşir olmak size faydalı olacaktır. Eğer kendi siteniz var ise reklam yapmak istiyorsanız belirli bir bütçe ayırarak kendi sitenize hem trafik çekebilir hem de Adwords platformunun kullanımını daha iyi öğrenebilirsiniz tabi ki.

Google Adwords Sertifika Sınavı süreli bir sınav bunu unutmayın ve soruları internet üzerinde aramaya çalışmayın. Zaten cevapları bulamadığınız gibi sürenizi de boşa harcamış olursunuz Süre sizi korkutmasın ama. Oldukça uzun bir süre veriliyor yani düşünüp analiz yapacak bolca vaktiniz oluyor. Bir de Adwords hesabını arka planda açık tutmak faydalı olabilir. Umarım sınavı ilk seferde geçersiniz şimdilik hoşça kalın ve soracağınız soruları yorum kısmına yazmayı unutmayın. Yazıyı paylaşırsanız da sevinirim tabi ki.
This post first appeared on Personel, please read the originial post: here

Share the post

Google Adwords Sertifika Sınavı; Pazarlama, Reklam, Slogan..

×

Subscribe to Personel

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×