Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Fi Dizisi Ve Ürün Yerleştirme

Modern zamanlarda yaşıyoruz. Düzeltiyorum görece modern zamanlardan yaşıyoruz. Çünkü bundan yüzyıl sonra günümüz belkide tarih öncesi çağlardan beter olacak. Bu işin abartısı da olsa modern zamanlarda reklamcılık ve pazarlama çalışmaları için İnternet Üzerinden Pazarlama Nasıl Yapılır? yazımı okumanız size gelecek için bir takım fikirler verebilir. Bu gün dijital pazarlama her ölçekten işletmenin hatta şahsın bile yapabileceği bir hal almış durumda. Hem bütçe hem de olanaklar itibari ile pazarlama hayatımın bir parçası haline geldi. Buyurun Neler Pazarlanabilir? yazımı bir okuyun. Tüm bunların haricinde üst düzey organizasyonlara sahip büyük markalar ne yapıyor diyecek olursak karşımızı çok ama çok yaratıcı şeyler çıktığını söylemek gerek.

Ürün Yerleştirme

Büyük markalar artık filmlerdeki ve dizilerdeki karakterlere ürünlerini bizzat kullandırıyor ve seyirci reklam adı altında bir kaç dakikalık abuk sabuk oynayan insanlar yerine ilgili ürünün nasıl kullanıldığını izliyor.

Bu yazımızda bu ürün yerleştirmenin ve büyük markaların yeni reklam stratejilerinin nasıl bir yol izlediğini anlatmaya çalışacağım.

Fi Dizisi Nasıl Bir Dizi

Ürün Yerleştirme Fi Dizisi

Fi dizisi her şeyden önce televizyon dizilerinden büyük farklar taşıyor. Bunların başında ve en önemlisi bir internet dizisi oluşu. Yani Radyo Televizyon Kurulunun koyduğu kurallara uymak zorunda değil. Bu yüzden sansür yok, bolca küfür, abartılı sayılabilecek ürün yerleştirme çalışmaları ve çok daha fazla Türk seyircisinin alışık olmadığı türde şey var.

Dizi Azra Kohen adlı yazarın kitabından uyarlanma. Aynı adlı kitap çok satanlar listesinde uzun süre yer aldı ve neredeyse tüm yayın evlerinden fazla sayıda kitabı tek başına sattı.

Elinizde çok satan bir eser var ise bu eserle ilgili çalışmalarda hazır durumda çok ateşli bir kitleye zaten sahipsiniz demektir. Ancak tam burada belirtmem gereken bir şey var. kitabın yazarı Azra Kohen dinlediğim konuşmalarında ve yaptığım araştırmalarda son derece idealist bir çizgi çiziyor. Kitap bir internet dizisi olmadan önce bir televizyon dizisi de olabilirdi ancak Azra Hanım bu şekilde daha uygun bulmuş.

Dizinin reklamını yapmak istemiyorum açıkçası bu yüzden yazımın diziyi tanıtan kısmını yaptığıma ve haberi olmayanlar böyle bir dizi olduğunu öğrendiğine göre başka şeylere geçebiliriz. En önemli kısımda ürün yerleştirme konusu olacak tabi ki.

İnternet Dizileri ve Reklam Anlayışları

Reklam Mı? O Da Ne?

Reklam meklam yok, bam bam bam!!! Kısaca durum bu. Tabi otuz saniyelik reklamlara reklam diyorsanız başka. İnternet dizileri yaygınlaşır mı bilmem(bence çok yaygın br hal alacak; YouTube bu tür dizilerden çokça barındırıyor) ama tabiri caiz ise yarım saat reklam beklememek oldukça güzel bir duygu.

Peki İnternet Dizileri Nasıl Para Kazanıyor?

İşte tam burada ürün yerleştirme devreye giriyor ve seyircinin tüm iştahını kurtarıyor. Seyri kesip yarım saat reklam izlemek yerine iki dakika dizideki karakterin bir ürünü nasıl kullandığını, birine o ürünü nasıl hediye ettiğini ve bunun gibi şeyleri izliyoruz. Bu bir dizi-film izleyicisi olarak kendi adıma şahane bir şey. Bunun yanında pazarlama açısından son derece verimli olduğu da bir gerçek.

Tekrar Fi Dizisi Ve Ürün Yerleştirme

Fi dizisi tam tabir ile ürün yerleştirme olayının dibine vurmuş durumda. Senaryonun küçük bir kısmı değiştiriliyor ve pat!!; oyuncular ürünü kullanmaya başlıyor. Kitabın yazarı Azra Hanım bu ürün yerleştirmelerin fazlalığından rahatsız olmuş anladığım kadarıyla. Eserin özgünlüğünü zedeleyen bir durum olduğu gerçek ve bu gerçekten çok üzücü bir durum. Ancak günümüzde paranın etrafında dönen bir dünyada bu kadar ürün yerleştirme olayı seyirci için dayanılır bir durum bence.

Senaryonun yapılacak ürün yerleştirme için değiştirildiği hissediliyor. Belki de Yazarın demek istediği budur. Mesela örnek verir isek(mağlesef dizinin görüntüsünü paylaşamıyor yayıncı kuruluş bu paylaşımların takibini sıkı yapıyor anladığım kadarıyla); karakterlerden biri kız arkadaşından özür dilemek istiyor. Akabinde kendisi ile çok yakın ilişkiler kurduğu Hocasından kredi kartını istiyor. Hoca veriyor. Dışarı çıkıyor bulduğu ilk akıllı ürünle internete giriyor ve ürünü satın alıyor. Tablet karakterin elindeyken ve ürünü incelerken uzun uzun kameranın açısında yer alıyor ve yakın plan çekimlerle destekleniyor. Karakter ürünü satın alıyor. Geldiğindeyse ürünün taşınabilme ve portatif olma özelliklerini kullanarak sevdiği kıza özür mahiyetinde bir hediye olarak merdivenlerden aşağı sarkıtarak veriyor.

Aslında fikir son derece hoş. Hem pazarlama açısından hem de senaryo açısından. Benim bile ürünü alasım geldi açıkçası ve bu konuda çok ciddiyim

Burada Asıl sorun ürün satın alınırken aşırı uzun süre kameranın adağında olması ve dizinin toplam süresinde bir yer kapladı” diyecek kadar görünmesi. Tabi ki bu benim tahmin. Yani ürün yerleştirmeyi abartılı bulanların neden abartılı bulduklarına dair bir tahmin sadece. Benim şahsi fikrim ise mükemmel bir pazarlama stratejisi izlendiği yönünde. Reklamlardan etkilenmeye çalışan biri olarak benim bile dikkatim bir ürüne çekildi en azından. İşte tam da bu yüzden ürün yerleştirme olayını büyük markalar için pazarlamanın geleceği olarak görüyorum. Büyük markalar diyorum çünkü senaryoyu değiştirin ürünle ilgili bir senaryo yazın demek herkesin harcı değildir tahmin edersiniz.

Keşke televizyonda yayınlanan diziler ve diğer programlarda da iki saat reklam izletmek yerine bu şekilde ürün yerleştirme yapılsa demeden edemiyorum doğrusu. Ancak bunu da abartanlar ve tam anlamıyla özür dileyerek söylüyorum içine edenler olacaktır. Bu pazarlama stratejisinin seviyesi ve saldırganlığı oldukça göreceli olduğu için takip edilmesi ve denetlenmesi de oldukça zor görünüyor gözüme. Bu yüzden televizyon izlerken iki saat reklam görmeye mecburuz sanırım. En azından uzun bir süre bu böyle gider diye düşünüyorum. Tek umudum artan sayıdaki internet dizilerinin halkımızı televizyon başından kurtarması. Zaten çok televizyon izlemeyen biri olarak beni ilgilendiren pek bir şey yok doğru ancak olaya pazarlama açısından bakarsak gelecek muallak olsa da parlak görünüyor. Keşke dizide ürün yerleştirme olan yerlerden kesitler yazıma koyabilseydim ama YouTube’da hiç bulamadım. Bu da yayıncı kuruluşun alıntı ve bunun gibi şeylere pek izin vermediği yönün bir fikir oluşturmama neden oldu. Ürün yerleştirme hakkında söylenecek çok şey olmasına rağmen sanırım demek istediklerimi anladınız. Bu yüzden şimdilik hoşça kalın. Yazımı beğenirseniz ve paylaşırsanız sevinirim.
This post first appeared on Personel, please read the originial post: here

Share the post

Fi Dizisi Ve Ürün Yerleştirme

×

Subscribe to Personel

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×