Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital Pazarlama uzmanı nasıl olunur soruna cevap arayacağımız  bu yazımız her kesimden insanı ilgilendiriyor. Hem pazarlama yapan hem de yapılan yani reklama veya bunun gibi pazarlama kampanyalarına maruz kalan herkes Dijital Pazarlama uzmanı nasıl olunur sorusuyla bir nebze ilgili. Çünkü tanımları ve kavramları doğru bildiğimiz zaman hem verimli pazarlama yaparız hem de bir ürün veya hizmet alırken doğru seçimler yaparız.

Öncelikle dijital pazarlama yani internet üzerinden pazarlamanın ne olduğunu bilmeniz gerekir. Bunu öğrenmek için İnternet Üzerinden Pazarlama Nasıl Yapılır? yazımız size ihtiyacınız olan her bilgiyi verecektir. Akabinde gel gelelim fasulyenin faydalarına diyebiliriz. Dijital pazarlama uzmanı olmak için ihtiyacımız olan en önemli unsurları yavaş yavaş sıralayalım:

Pazarlama Mı? Dijital Pazarlama Mı?

Pazarlama kavramı çok çok eski bir kavram. Pazarlamanın nasıl işlediğini ve aslında ne demek olduğunu öğrenmek için Benim Gözümde Pazarlama yazımı okuyabilirsiniz. Pazarlama Nedir Kısaca yazım da size son derece faydalı olacaktır.

Pazarlama artık dijital ortama taşındı ve daha yoğun olarak dijital ortamda yapılıyor. Çünkü elimizin altındaki, arkadaşlarımızdan haber aldığımız ve tabiri caiz ise sosyalleştiğimiz sosyal medya hesaplarımızın her biri aslında birer reklam aracı. İnstagramda gezerken, Facebookda haber kaynağına göz atarken karşımıza reklamlar çıktığını fark etmişsinizdir. Bu yüzden günümüzün revaçta mesleklerinden biri dijital pazarlama uzmanlığı. Peki nasıl olunur bu dijital pazarlama uzmanı.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Mı Olunur? Çok Kolay…

Sosyal Medyanın Önemini Kavramak Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur Anlamanızı Sağlayacaktır.

Öncelikle bir sosyal medya hesabınız olması ve Facebook’un nasıl kullanıldığını bilmenizin bunun için pek yeterli bir meziyet olmadığını daha fazlasına ihtiyaç duyulduğunu bilmelisiniz. Bundan çok daha fazlasına ihtiyacınız var. Neler mi gerek? Hemen saymaya başlayalım;

  1. Kendinize ait bir reklam ağı asıl kaynağınız olmalıdır. Bir ürün veya hizmetin sosyal medya hesabını yönetirken veya reklamlarını yaparken çok kısa sürede popülarite kazanılmasını sağlamak adını en önemli unsur budur.
  2. Çeşitli görüntü işleme ve düzenleme yazılımlarını kullanmasını bilmelisiniz. Bunlar Adobe İllustrator, Adobe Photoshop gibi yazılımlardır. Bu yazılımları kullanmayı çok iyi bilmeniz sizi piyasada öne geçirir. Yani olay “adam versin görseli ben paylaşayım” değil.
  3. Google AdWords ve Facebook Reklam gibi hızlıca trafik sağlayan unsurların nasıl kullanıldığını iyi bilmelisiniz. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için yine yukarıda da söz ettiğim İnternet Üzerinden Pazarlama Nasıl Yapılır? yazım ayrıntılı bilgi almanızı sağlayacaktır.
  4. Mümkünse sertifikalar edinin. Google Adsense reklam araçları çeşitli eğitimler sonunda sertifika veriyor ve sertifikalı bir dijital pazarlama uzmanı oluyorsunuz.
  5. Kişisel web siteniz olmalı. Eğer bu işi yapacaksanız kişisel web siteniz mutlaka olmalı ve yeterli miktarda trafik çekiyor olmalı. Günümüzde internet sitesi açmanın çok kolay olduğunu asıl zor olanın ona giren çıkan insan sayısını artırmak olduğunu unutmayım. Bu gerçekten zor ve uzun soluklu olabilecek bir şey.
  6. SEO kriterlerini bilmek sizi bir adım öne geçirebilir. Bu çok da elzem olmayan bir madde olsa da size faydası dokunma olasılığı yüksek. SEO dediğimiz olay arama motoru optimizasyonu yani Goole gibi arama motorlarında belli kelimelerde üst sıralara çıkmak için uyulması gereken kriterleri bilmeniz size fayda sağlayacaktır da denebilir. Çünkü Facebook’da veya Twitter’da yaptığınız bir paylaşım da internet siteleri gibi Google gibi arama motorları tarafından indeksleniz(yani sıraya sokulur).
  7. Mail listesi oluşturmak ve mail yolu ile pazarlama yapmayı bilmek biraz eski moda olsa da gerekli. Çünkü etki mekanizması bakımından oldukça sağlıklı pazarlama olanağı verebilir.
  8. Gündemi takip etmek de olmazsa olmazınız olmalıdır. Eğer gündemle paralel ve içiçe geçmiş bir pazarlama stratejisi izlerseniz pazarlama hedeflerine ulaşılması kaçınılmazdır. Yani moda beyaz renk ise tutup da kırmızı rengi popüler yapmaya çalışmazsınız.
  9. Dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur sorusu çoğu zaman normal pazarlama yöntemlerindeki ağzın iyi laf yapması gibi artık olayımız dijital mecralara kaydığı için klavyenin iyi laf yapması şeklinde cevap bulmaktadır.

Bu saydığım dokuz ögenin, dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur sorunun cevabını bir bütün olarak verdiğini unutmayın. Bu maddeleri yerine getirdiğiniz ve küçük-orta ölçekli şirketlerin dijital pazarlama uzmanlığına talip olduğunuz sürece başarılı olmanız ve para kazanmanız gerek.

Dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur sorusuna uygun bir cevap verdiğime inanıyorum. Ve bu soruyu cevapladıktan sonra gelelim işin para kısmına. Bu kısmı kısa tutacağım. Bu yazı yazıldığı zamanlarda şirketlerin sadece sosyal medya hesaplarını yöneten biri şirket başına 500-800 TL arası bir aylık ücret alıyor ve bu işi evden de yürütebiliyor. 600 TL maaşla bir turizm şirketinin sosyal medya hesaplarını yöneten arkadaşım var. Tabi sadece tek bir şirketin sosyal medya hesaplarını yönetmek zorunda olmadığınızı düşünürsek iyi bir gelir kaynağı olabilir. Bunun yanında ne kadar hızla takipçi topladığınız, tıklama başına maliyetle çalışan bir reklam yayınlanmasını yönetiyorsanız toplam maliyeti ne kadar düşürdüğünüz, hedefleri ne kadar yakaladığınız gibi kriterleri de düşünürsek yazımın küçük başlığında ki gibi aşırı kolay bir işle karşılaşmayacağınızı bilmelisiniz.
This post first appeared on Personel, please read the originial post: here

Share the post

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

×

Subscribe to Personel

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×