Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Колачи со чоколадо и портокал - совршен микс за незаборавен вкус

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (30 колачи)
200 г. брашно
1 лажичка прашок за пециво
100 г. шеќер
1 јајце
100 г. путер
20 г. какао во прав
1 лажица ликер
Рендана кора од портокал

 ПОДГОТОВКА:
Во  брашното измешајте од прашокот за пециво, додадете шеќер, парче путер и јајце. Брзо замесете глатко тесто и поделете го на два дела. Во едната половина ставете какао, рендана кора од портокал и ликер. Тестото оставете го во ладилник да се олади 30 минути.
Од темното тесто направете ролат со дијаметар од 2, 5 см. Чоколадниот ролат замотајте го со светлото тесто, оладете го 30 минути, исечете на кришки со дебелина од половина сантиметар, наредете во тепсија обложена со хартија за печење и печете во рерна загреана на 175 степени околу 15 минути.
Оладете ги кругчињата, посипете ги со шеќер во прав или украсете ги со суво овошје.


This post first appeared on SweetCakeWeb, please read the originial post: here

Share the post

Колачи со чоколадо и портокал - совршен микс за незаборавен вкус

×

Subscribe to Sweetcakeweb

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×