Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Soki z konara, czyli sperma po japońsku w okresie Edo

Oczami japonisty - blog naukowy o Japonii i japonistyce

#oczamijaponisty Życie bez facebooka (tak, od tygodnia uprawiam #lifeafterfacebook ) daje mi czas na wyszukiwanie perełek tłumaczeniowych w dawnej literaturze japońskiej. Oto i jedna z nich – jak określana bywała sperma w literaturze gesaku i co można z tym zrobić w przekładzie.

Okres Edo (1603-1868) w Japonii to w obszarze kultury, literatury olbrzymi rozkwit twórczości rozrywkowej, schlebiającej często niskim gustom i pobudkom mieszczaństwa, a jednocześnie kapitalnie życie tych mieszczan portretującej. Literatura gesaku (戯作), ociekająca wręcz treściami erotycznymi (w nie mniejszym stopniu, niż ówczesna ulica, życie codzienne) tryskała równocześnie humorem i była źródłem dobrej zabawy dla ludzi w różnym wieku i różnych klas społecznych. Była to również literatura nad wyraz dosadna – gdzie sperma i tak była jednym z delikatniejszych słów.

O tym przede wszystkim należy pamiętać tłumacząc literaturę Gesaku – to ma być śmieszne. Dowcip może i czasami obleśny, typowy dla kolesiów spod budki z piwem, ale należy go uratować w przekładzie. I jeszcze, bodaj najważniejsze – ta literatura miała być dosadna. To miało wywołać burzę hormonów nawet u 80-letniego staruszka Grey się przy tej twórczości chowa. Dlatego uważam, że gesaku trzeba tłumaczyć dosadnie, ale i z humorem.

Voilà, oto i dzisiejsza zagwozdka translatorska. Biorę do ręki Żywot kobiety swawolnej autorstwa Ihary Saikaku (1642-1683), najwybitniejszego twórcy literatury gesaku. Przekład Iwony Kordzińskiej-Nawrockiej wyszedł w 2011 nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Już tłumaczenie tytułu wskazuje, że raczej cały humor tego gatunku zostanie tu spłycony, ubrany w pomnikowe szatki literatury pięknej, w której, no wiecie, hmmm, nie wypada … o takich sprawach (tu należałoby się zarumienić jak pensjonarka). Really??

Saikaku zatytułował swoją książkę 『好色一代女』 (Kōshoku ichidai onna), gdzie kluczem jest wyrażenie kōshoku – oznaczało ono ni mniej, ni więcej tylko miłość w czysto erotycznym wymiarze, seks. Kobietki lubiące kolory po prostu uwielbiały się bzykać, pieprzyć, były dobre w te klocki … Cokolwiek, kobieta swawolna jest zbyt delikatnym określeniem i bez wyrazu.

Przejdźmy do meritum – w jednym z opowiadań pojawia się słowo 契水 keisui, dziś już prawie nieznane, ale w XVII w. będące zabawnym określeniem na spermę. Soki małżeński, soki z tajemnego związku – pierwszy znak czytany po japońsku chigiri oznaczał obietnicę, przysięgę małżeńską; ale jak prostytutka chciała oskubać klienta i wyłudzić od niego kasę na aborcję, strasząc go rzekomą ciążą z nim, to też najpierw żądała, by złożył jej obietnicę zamążpójścia – tym właśnie było chigiri. Prześmiewcze było też to, że w sumie taką obietnicę, a także sam obrządek małżeństwa w rycie shintoistycznym potwierdzano wspólnym wypiciem sake – a przecież wszystko w Edo było wieloznaczne i jak smakowicie to wyrażenie nawiązuje do seksu oralnego, czyż nie? I teraz zróbmy coś równie smacznego w przekładzie …

Autorka tłumaczenia zrobiła z tego ‚życiodajne soki’, co kompletnie nie jest erotyczne w swojej wymowie i chyba nikomu nie kojarzy się ze spermą. Misternej gry słów z japońskiego oryginału pewnie nie da się uratować, ja bym jednak próbował ocalić śmieszność, dowcip. Na fali popularnej ostatnio reklamy o konarze, który musi zapłonąć oscylowałbym w kierunku właśnie soków, żywicy z konara. W końcu żywica z mojego konara o wiele bardziej porusza zmysły, niż jakieś moje życiodajne soki, czyż nie? Można było jeszcze pokombinować w kierunku jakiejś śmietanki z konara, ale sperma musi zostać uratowana

Bardzo mało jest po polsku przekładów z literatury gesaku. W większości są one, no hmmm, ostrożne. Nadające się do postawienia na kredensie babci, niczym porcelanowa figurka. Życia i kolorów im brakuje. Może czas zacząć tłumaczyć tę literaturę na ostro?

Artykuł Soki z konara, czyli sperma po japońsku w okresie Edo pochodzi z serwisu Oczami japonisty.This post first appeared on Słowa Eremity, please read the originial post: here

Share the post

Soki z konara, czyli sperma po japońsku w okresie Edo

×

Subscribe to Słowa Eremity

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×