Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Skutki inflacji -jak się bronić i co wiedzieć (Pieniądz i Polityka Monetarna)

Jakie są skutki inflacji dla gospodarki?

Inflacja Jest spowodowana spadkiem siły nabywczej pieniądza. Oznacza to, że każdego miesiąca wraz z postępującą inflacją kupimy znacznie mniej za tę samą kwotę.

Wartość siły nabywczej pieniądza może być spowodowana różnymi czynnikami. Jednym z nich jest niekontrolowany dodruk waluty fiducjarnej, która zalewa rynek.

Pusty pieniądz zalewa wówczas rynek i traci wartość. Inflacja spowodowała na świecie załamanie się wielu gospodarek, a niekiedy jest nawet czynnikiem zapalnym do konfliktów wewnętrznych lub zewnętrznych.

Niekiedy inflacja przeradza się hiperinflację, gdzie notuje się niekontrolowany spadek wartości pieniądza. Przykładem jest Zimbabwe, gdzie inflacja była bagatelizowana, a mieszkańcy przestali używać lokalnej waluty.

W państwach ogarniętych inflacją często zaczyna się używać waluty, która jest używana przez państwa silniejsze gospodarczo. Jedną z takich walut bezpieczniejszy do przetrzymywania jest dolar amerykański.

Zapisz się aby otrzymać raport i poradnik SEO
Wpisz poniżej swoje dane:

Jakie są przyczyny inflacji?

Galopująca inflacja jest najczęściej spowodowana złą polityką danego państwa. Problemy w silniejszych gospodarczo państwach mogą oddziaływań na słabsze.

Obserwuje się to w Europie, gdzie inflacja w roku 2022 dotarła praktycznie do każdego państwa. Jednym z podstawowych czynników wywołujących inflację w państwie jest dodruk pieniądza. Zwiększenie ilości pieniądza w obrocie powoduje spadek jego wartości nabywczej.

Odpowiedzialność ponoszą tutaj banki centralne, które mają narzędzia do kontrolowania ilości pieniądza w obiegu. Niestety zadłużone państwa idą w kierunku, by swoje inwestycje pokrywać z dodruku waluty.

Państwa borykające się z inflacją obserwują zauważalny wzrost większości produktów i cen surowców energetycznych. Przyczynę Inflacji upatruje się również w nieroztropnych inwestycjach rządu. Jeśli wydatki przewyższają wpływy z podatków, to wówczas często rozwiązaniem problemu jest dodruk pieniądza.

Jakie są negatywne skutki inflacji?

Negatywne skutki inflacji powodują gwałtowne zubożenie społeczeństwa. Jeśli inflacja zaczyna galopować, to ludzie tracą powód do tego, by oszczędzać pieniądze.

Przetrzymywanie swoich oszczędności powoduje, że miesiąc później kupią oni mniej towaru. Inflacja jest traktowana jak ukryty podatek, gdzie całe społeczeństwo danego kraju musi spłacić zaciągnięty dług. Niestety prowadzi to często do sytuacji, gdzie na półkach zaczyna brakować niektórych towarów. Ludzie zdecydowanie wolą kupić coś, co nie straci na wartości. Zwiększony popyt powoduje gwałtowny wzrost cen na rynku.

Rośnie nie tylko żywność, ale również surowce naturalne, benzyna, prąd i opłaty za wodę. Najniebezpieczniejsza jest hiperinflacja, gdzie państwo kompletnie nie kontroluje już siły nabywczej pieniądza. Ludzie tracą wówczas swoje oszczędności, które odkładali przez lata. W państwie ogarniętym inflacją zdecydowanie ciężej prowadzi się działalność gospodarczą.

Przedsiębiorcy są obciążeni nowymi podatkami i wyższymi kosztami produkcji. Borykają się oni również z problemem, który dotyczy płac dla pracowników. Zatrudnione osoby domagają się wyższych pensji, gdyż nie są w stanie się utrzymać.

W krajach z wysoką inflacją obserwuje się zwiększoną ilość ogłoszonych upadłości konsumenckich i bankructw. Ludzie nie mają zaufania do lokalnej waluty i zaczynają się posługiwać pieniądzem państw mających silniejsza gospodarkę.

Najczęściej wybierają franka szwajcarskiego lub dolara amerykańskiego. Umiarkowana inflacja może jednak nieść niekiedy korzyści dla państwa i pobudzać jego rozwój gospodarczy. Ekonomiści uważają, że nie powinna ona jednak przekraczać pięciu procent w skali roku.

Co jest pozytywnym skutkiem inflacji?

Inflacja prowadzi do zubożenia większości społeczeństwa. Osoby nieprzygotowane na działanie inflacji odczuwają jej skutki znacznie mocniej.

Niewielka inflacja może jednak pobudzać gospodarkę i zachęcać ludzi do zakupów, co potęguje rozwój firm. Jednym ze skutków inflacji jest to, że unikatowe towary zyskują na wartości.

Ludzie wolą swoje pieniądze przetrzymywać w towarach, które mogą się im przydać, a jednocześnie nie tracą na wartości. W czasie galopującej inflacji zyskują metale szlachetne. Złoto i srebro osiągają olbrzymie ceny za jedną uncję.

Surowce są unikatowe i nie można zwiększyć błyskawicznie ich ilości. Pozytywnym zjawiskiem jest również to, że ludzie zaczynają rozważniej wydawać swoje pieniądze i edukują się w zakresie finansów. 

Od czego zależy poziom inflacji?

Inflacja może utrzymywać się nawet przez kilka lat. Jej poziom jest zależny od decyzji politycznych rządu i funkcjonowania gospodarki danego kraju. Działania podejmowane w walce z inflacją muszą być konkretne i często powodują niezadowolenie społeczeństwa.

Jedną z metod używanych do obniżenia poziomu inflacji jest podwyższenie stóp procentowych. Decyzję odnośnie podwyższenia stóp procentowych w Polsce podejmuje Rada Polityki Pieniężnej. Niestety takie działania nie pozostają bez skutków ubocznych. Podniesienie gwałtownie stóp procentowych powoduje jednocześnie wzrost rat kredytowych dla osób, które kupiły nieruchomość. Osoby zaciągające kredyt na zmiennej stopie mogą nie być w stanie go spłacać.

Kiedy inflacja jest groźna?

Pełzająca inflacja, która nie przekracza pięciu procent rocznie jest stosunkowo bezpieczna. Ekonomiści uważają taką inflację za dobrą dla gospodarki i wspierającą jej rozwój. Niestety sytuacja się zmienia, gdy jej wzrost zacznie gwałtownie się zmieniać.

W niektórych państwach dochodzi do sytuacji, że inflacja staje się trzycyfrowa i nie zamierza hamować. W takiej sytuacji mamy z niebezpieczną hiperinflacją. Dochodzi wówczas do recesji, gdzie firmy ogłaszają bankructwa, ludzie tracą oszczędności i brakuje towarów na półkach.

Państwa ogarniętej hiperinflacją notują olbrzymie bezrobocie i wzrost cen podstawowych produktów żywnościowych. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się osoby, które zamieszkują miasta. Waluta staje się wówczas bezużyteczna, a ludzie używają barteru lub gotówki z innego państwa.

Jak uchronić się przed skutkami inflacji?

Podczas galopującej inflacji w najgorszym położeniu są te osoby, które nie zabezpieczyły się na trudne czasy. Historia pokazała jednak, że statystycznie co jakiś czas pojawiają się globalne kryzysy.

W czasie kryzysu lokalna waluta nie jest wiele warto i zdecydowanie lepiej mieć inne aktywa. Jednym z aktywów są metale szlachetne, które notują w czasie inflacji wzrost wartości.

Jeśli chcemy chcemy bezpiecznie przechowywać swoje oszczędności, to warto regularnie zbierać złote lub srebrne monety, do swojego koszyka na czarną godzinę. Mając nawet niewiele oszczędności możemy kupić dla siebie co miesiąc jedną uncję srebra w postaci monety.

Popularne monety to Kanadyjski Liść Klonowy, Britannia i Australijski Kangur. Zwiększenie wartości w czasie inflacji notują również surowce. Jeśli mamy możliwość, to warto zrobić zapasy węgla, pelletu lub ekogroszku. W Polsce ceny węgla na przestrzeni dwóch ostatnich lat wzrosły nawet trzykrotnie. Warto tutaj też wspomnieć, iż nawet w państwie ogarniętym inflacją, będziemy potrzebowali waluty fiducjarnej. Najlepiej przechowywać określoną ilość gotówki przy sobie.

Zawsze będziemy wtedy mogli ją wyciągnąć, gdy będzie nam potrzebna w trudnej sytuacji. Podczas hiperinflacji niektóre banki mogą nie działać tak, jak powinny. Zdarzają się również sytuacje, że niektóre banki ogłaszają upadłość, a ich klienci tracą wszystkie oszczędności.

Jeśli nie chcemy trzymać swoich oszczędności jedynie w złotówkach, to możemy wybrać walutę państwa, które ma silniejsza gospodarkę. Podczas galopującej inflacji lokalna waluta słabnie, a rośnie dolar lub frank szwajcarski. Najlepiej przygotować się na czarny scenariusz i wymienić wcześniej trochę złotówki na dolara.

Co kupować w czasie inflacji 2022?

W Polsce inflacja odnotowała rekord na przestrzeni ostatnich lat i w roku 2022 wynosi już 15,6 procenta. Olbrzymi spadek siły nabywczej złotówki sprawił, że ludzie szukają najlepszych aktywów do zainwestowania swoich oszczędności.

Podczas inflacji najlepiej wartość pieniądza chronią unikalne aktywa. Mając oszczędności możemy kupić dzieła sztuki, uncjowe monety lub antyki. Bezpieczną przystanią są również nieruchomości. Aktualnie ceny nieruchomości nieustannie rosną.

W przypadku kupna mieszkania lub działki musimy się jednak liczyć z tym, że w czasie recesji będzie ciężko nam ją sprzedać. Jeśli będziemy chcieli wyjechać z kraju, to łatwiej będzie nam zabrać sztabkę złota. Kupione mieszkanie możemy jednak wynajmować, co przyniesie nam dodatkowy dochód. Inflacja powoduje zubożenie społeczeństwa i większość ludzi nie będzie w stanie kupić własnego mieszkania lub zebrać pieniędzy na wkład własny.

Mając mieszkanie zdecydowanie łatwiej będzie nam znaleźć najemcę, który przyjmie nasze warunki. W czasie inflacji warto kupować również akcje i niektóre kryptowaluty. Wiele osób pozbywa się swoich akcji i sprzedaje kryptowaluty ze stratą. Przygotowane osoby mają wówczas okazję do tego, by dokonać tanich zakupów najróżniejszych aktywów.

Sprawdź moją ofertę:
  • szkolenia online
  • szkolenia u Ciebie w firmie i doradztwo-konsulting
  • agencja SEO/SEM

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.

Artykuł Skutki inflacji -jak się bronić i co wiedzieć (Pieniądz i Polityka Monetarna) pochodzi z serwisu .



This post first appeared on Lifestyle, Business, Consulting And Coaching, please read the originial post: here

Share the post

Skutki inflacji -jak się bronić i co wiedzieć (Pieniądz i Polityka Monetarna)

×

Subscribe to Lifestyle, Business, Consulting And Coaching

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×