Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Audyt wewnętrzny i zadania audytora -co trzeba wiedzieć?

Audyt wewnętrzny i zadania audytora [definicja – przykłady]

Audyt wewnętrzny Jest niezależną działalnością doradczą oraz weryfikującą.

Jej zadaniem jest usprawnienie operacyjne danej organizacji, a także nadanie wartości dodanej. Bez skutecznego Audytu wewnętrznego dana organizacja nie ma możliwości osiągnąć swoich celów. Audyt wewnętrzny to przede wszystkim systematyczne i metodyczne podejście do zarządzania organizacją.

Zapisz się aby otrzymać raport i poradnik SEO
Wpisz poniżej swoje dane:

Czym zajmuje się audytor?

Aby audytor mógł spełnić swoje cele, musi poddać refleksji także własną pracę. Oczywiście głównym zadaniem audytora jest odkrywanie i poznawanie audytowanego obszaru. W tym celu pokazuje on możliwości usprawnień, a także analizuje dogłębnie posiadane informacje. W ten sposób dostarcza on świeżego spojrzenia na bardzo istotne kwestie zgodności audytowanego obszaru.

Warto nadmienić, że te czynniki są porównywane z kryteriami, które są sprawdzane. Cały proces audytu wewnętrznego ma zapewnić między innymi zarządzanie ryzykiem oraz ład organizacyjny.

Audyt wewnętrzny możemy opisać jako zbiór reguł, których normą jest ISO 19011. Norma ta w głównej mierze reguluje i daje jasne wytyczne do przeprowadzenia audytu.

Praca audytora wymaga przestrzegania szeregu zasad, aby była możliwa do wykonania w sposób etyczny, a co za tym idzie uczciwy i odpowiedzialny. Z tego też powodu wymagane jest zachowanie niezależności oraz bezstronności i obiektywizmu audytora, co w konsekwencji określa miejsce audytu w firmie. Ostatecznie konieczne jest podleganie zarządowi w zakresie raportowania.

Zasady, jakimi kieruje się audytor

Aby audyt wewnętrzny mógł dojść do skutku, musi zostać spełnionych szereg kryteriów. Mogą one występować oddzielnie lub w połączeniu. Głównie dzieje się to na podstawie wymagań określonej normy oraz wymagań prawnych i regulacji, a także procedur lub procesów zarządzania określonych przez konkretną organizację.

Oczywiście każdy dokument roboczy, który został wykorzystany podczas trwania audytu, musi uwzględnić takie czynniki jak zapisy, które powstaną za pomocą dokumentu oraz zapewnienie bezpieczeństwa informacji uzyskanych w trakcie trwania audytu. Ponadto muszą zostać uwzględnione aspekty stwierdzające, kto będzie użytkownikiem dokumentu.

Czym jest roczny program audytów?

Współpracując ściśle z zarządem, audytor ma w obowiązku szczegółowo zaplanować roczny plan audytów. Składa się on przede wszystkim ze szczegółowego harmonogramu audytów. Precyzyjnie rzecz ujmując, są to kolejne zadania audytowe dużo wcześniej zaplanowane do wykonania w danym roku.

Dokument powstaje głównie ze względu na to, iż muszą być określone cele, a także kryteria audytu i, co najważniejsze, poszczególne nazwy zadań audytowych. Ponadto wskazywane są zespoły audytorów oraz do jakich obszarów organizacji należy się udać. Ważne jest także, jacy eksperci powinni być zaproszeni oraz w jakich terminach. Kiedy zarząd już zaakceptuje dokument, powinien być jak najszybciej opublikowany, aby dać możliwość przeczytania go i zatwierdzenia przez całą organizację.

Planowanie ścieżki audytu

Kiedy do danego zadania audytowego zostanie przypisany zespół audytorów, kolejnym etapem będzie przystąpienie do planowania szczegółowej ścieżki audytu. W ten sposób zaczyna się szczegółowe planowanie audytu, które w dalszym postępowaniu umożliwi przeprowadzenie działań audytowych.

Dokument, jaki powstanie, będzie zawierał między innymi:

  • określenie celów, a także zakresu i kryteriów audytu,
  • wskazanie audytora, do którego będzie należało rozdzielanie funkcji i zadań,
  • harmonogram działań audytowych,
  • definicje metod audytu,
  • przegląd dokumentów i pobieranie próbek.

Jak rozpoczyna się audyt?

Rozpoczęcie audytu to tak zwane spotkanie otwierające. Zapraszani są na nie głównie audytowani wraz z osobami, które kierują wybranymi obszarami. Kolejnym krokiem podczas spotkania jest prezentacja dokumentu planu audytu, a następnie jego cele, kryteria, zakres i co najważniejsze – przedstawia się zespół audytorów.

Głównymi tematami omawianymi podczas spotkania są szczegóły dotyczące harmonogramu spotkań oraz osób zaproszonych na nie. Poruszane są także kwestie metod komunikacji i lokalizacji spotkań.

Jeśli audytor będzie chciał pozyskać informacje, to właśnie na tym etapie będzie mógł zawnioskować o dostęp do nich. Celem spotkania, jest uzyskanie potwierdzenia, że każde zaplanowane działanie jest zrozumiałe i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostało zrealizowane.

Jak przebiega zamknięcie audytu?

Audytor przewodni to osoba, która prowadzi całe spotkanie, na którym -oprócz prezentacji raportu z audytu – dokonuje się także jego omówienia. Raport z audytu jest swoistym środkiem komunikacji z zarządzającymi audytowanym obszarem a osobami, które mają za zadanie wykonać dany proces.

Warto zaznaczyć, że głównym celem spotkania jest omówienie ustaleń, a także informacji zebranych podczas audytu. Po zakończeniu procesu przeglądu wniosków, następuje wspólne omówienie rekomendacji związanych z doskonaleniem. Jeśli dojdzie do rozbieżnych opinii pomiędzy stronami audytu, muszą być one przedyskutowane i rozwiązane. Akceptacja i podpis pod raportem oznacza w kolejnym kroku jego publikację.

Sprawdź moją ofertę:
  • szkolenia online
  • szkolenia u Ciebie w firmie i doradztwo-konsulting
  • agencja SEO/SEM

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.

Artykuł Audyt wewnętrzny i zadania audytora -co trzeba wiedzieć? pochodzi z serwisu .



This post first appeared on Lifestyle, Business, Consulting And Coaching, please read the originial post: here

Share the post

Audyt wewnętrzny i zadania audytora -co trzeba wiedzieć?

×

Subscribe to Lifestyle, Business, Consulting And Coaching

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×