Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Dikey Orman, kentsel ekosisteme destek

Dikey Orman, deaty

Dikey Orman, genel görünümKentsel biyoçeşitliliği artıran Dikey Orman ya da orjinal ismiyle Bosco Verticale, kentsel ekosistem ve sürdürülebilir konutlar için önemli bir model oluşturuyor. Sekiz yüz ağaç ve binlerce çeşit bitki barındıran kompleks, farklı bitki örtüsü türleri, kuşlar ve böcekler için dikey bir çevre yaratıyor.

İtalya’daki Milano kentinin tarihi rehabilitasyonunun bir parçası olarak inşa edilen ve doğanın kent içinde Dikey olarak kullanılmasına önemli bir örnek olan Dikey Orman, iki konut kulesinden oluşuyor. Kulelerin biri 26 katlı, 110 metre; diğeri ise 18 katlı, 76 metre yüksekliğe sahip.

Konutların terasları üzerinde yaklaşık 20 bin metrekarelik bir alanı kaplayacak miktarda bitki yer alıyor. Yani iki binanın cephesinde kullanılan bitki örtüsü, düz arazide sadece ağaç miktarı ile 7.000 metrekare ormana eşit.

Bitkiler, 480 tanesi büyük olmak üzere 800 ağaç, 4.500 çeşitli çalılık ve çiçek olarak yerleştirilmiş ve tüm bitkiler cephelerin güneşe konumlarıyla ilişkili olarak dağıtılmış. Ağaç tiplerinin seçimi de cephede yer alacakları konuma ve ağaçların yüksekliklerine göre seçilmiş. Kullanılan tüm bitkiler iki yıllık bir süreçte, bir grup botanikçiyle sinerji içinde çalışılarak üretilmiş. Ağaçlar kirliliği azaltmak ve oksijen üretmek için üç ila altı metre aralıklarla dikilmiş.

Çevreye önemli katkı

Dikey Orman bitki sisteminin hem bina sakinlerine hem de çevreye katkıları çok büyük. Bitkiler, özel bir mikro iklim yaratıyor ve atmosferde bulunan toz parçacıklarını kentsel ortamda filtrelemek için yardımcı oluyor. Ayrıca, nem ve oksijen üretiyorlar, karbondioksit parçacıklarını emiyorlar. Orman, kış ve yaz aylarında binalardaki ısının ayarlanması için de etkili olarak kullanılıyor. Isı pompası teknolojisinin yenilikçi kullanımı sayesinde binalardaki ısıtma ve soğutma maliyetlerinin azaltılması sağlanıyor.

Dikey Orman, kent panoramik görünümüKentsel biyoçeşitliliği yeniden üretmeye yönelik bir ağaçlandırma projesi olan Dikey Orman, biyolojik çeşitlilik ve sürdürülebilir çağdaş mimari üzerine odaklanan Boeri Studio tarafından tasarlandı. Binada yer alan bitkiler bahçıvan ve botanikçilerin katkıları ile seçildi ve yerleştirildi. Konut kulelerinin bitkilerin yükünü taşıyabilmesi için teraslarda çelik takviye kullanıldı. Beton teraslar 28 santimetre kalınlığında, 1,30 metre parmaklık olacak şekilde tasarlandı. İnşası 2014 yılında tamamlanan kompleks, 2015 yılında Yüksek Binalar ve Kentsel Yaşam Alanı Konseyi (CTBUH) tarafından ödüle layık görüldü.

Dikey Orman, Kentsel Ekosisteme Destek yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.This post first appeared on Mimari, Sanat, Tasarım, Çevre, Yaşam | Kilsan, please read the originial post: here

Share the post

Dikey Orman, kentsel ekosisteme destek

×

Subscribe to Mimari, Sanat, Tasarım, Çevre, Yaşam | Kilsan

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×