Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Evsizlere plastik atıklardan evler

Evsizlere plastik atıklardan evler

Kolombiyalı mimar Oscar Andres Mendez Gerardino’nun girişimiyle uygulanan proje, plastik ve kauçuk atıklarını evler, barınaklar, sınıflar, topluluk odaları ve diğer binalar için çevreci bir inşaat sistemine dönüştürüyor. Bugüne kadar pek çok aile ve topluluğa ev kazandıran ödüllü projenin adı Conceptos Plasticos yani Plastik Kavramlar.

Evsizlere plastik atıklardan evler, topluluklar için sığınma evi olarak da işlev görüyorHer yıl ne yazık ki sekiz milyon ton Plastik okyanuslara atılıyor. Plastiklerin doğada çözünmesi ise yüzlerce yıl alıyor. Bu endişe verici plastik çöp birikimine karşı durmaya karar veren Kolombiyalı bir grup, Oscar Andres Gerardino’nun önderliğinde bir proje başlattı. Plastik Kavramlar projesi, gittikçe artan küresel konut krizine uzun vadeli sosyal ve ekonomik bir çözüm sunmayı hedefliyor. 2016 yılında The Venture ödülünü kazanan proje, plastik ve kauçuk atıklarını geri dönüştürerek yap-boz mantığında işlev gören yapı malzemeleri haline getiriyor.

Evsizlere plastik atıklardan evler, plastik blokEko-plastik blok

Geri dönüşümü yapılan plastik atıklar eritilerek endüstriyel kalıp basımı yöntemi ile plastik bloklar halinde üretiliyor. Yüksek kalitedeki blokların ömrü ortalama 500 yıl ve aşırı hava koşullarına son derece dayanıklılar. Ayrıca, plastikten üretildikleri için neme, depreme, böceklere, kemirgenlere, mikroorganizmalara ve içerdikleri katkı maddeleri ile de yangına oldukça dirençliler.

Son iki yılda, Plastik Kavramlar ekibi tarafından, eko- konutların inşası için 300 ton plastik eritilip, blok olarak kalıplanmış durumda.

Pratik ve kolay kurulum

Sökülüp takılabilen bir sisteme sahip olan bloklarla ev inşa etmek de çok kolay ve pratik. Yapı malzemelerinin benzersiz tasarımları, herkesin hızlı, verimli ve ekonomik bir şekilde evlerini inşa etmelerine olanak tanıyor.

Evsizlere plastik atıklardan evler, evler kolaylıkla inşa edilebiliyorAilelerin ve toplulukların konut çözümleri için gereken geri dönüştürülmüş yapı malzemelerinin maliyeti hükümet, sivil toplum kuruluşları, vakıflar ve özel şirketler tarafından karşılanıyor. Malzemeler proje ekibi tarafından evsiz ailelere ve topluluklara ulaştırılıyor; evlerini nasıl inşa edecekleri konusunda eğitim veriliyor.

Tek aile için gerekli olan bir ev, inşaat konusunda deneyimi olmayan dört kişi tarafından beş günde rahatlıkla inşa edilebiliyor. Örneğin, 14 aileye yönelik bir barınak, sadece on gün içinde, on beş kişi tarafından inşa edilmiş.

Hem ekolojik hem ekonomik

Proje sadece plastik kirliliğinin önüne geçmiyor aynı zamanda atık depolama alanlarına giren plastiklerin önlenmesini de sağlayarak su ve enerji tüketimini dolayısıyla CO2 emisyonlarını azaltıyor. Ayrıca, kendi sığınma evlerini inşa eden topluluklar arasında güçlü bir sosyal etkileşim yaratıyor.

Evsizlere plastik atıklardan evler, tek ev görünümGeri dönüştürülmüş plastik bloklarla yapılan evler, geleneksel sistemlere göre yapılanlardan yüzde 30 daha ucuza maloluyor. Tek ailelik bir evin fiyatı 4.000 dolardan başlıyor. Maliyet, inşa edilen metrekare yerine, geri dönüştürülmüş plastiğin kilogramı ile ölçülüyor.

Fotoğraflar: conceptosplasticos.com

Evsizlere plastik atıklardan evler yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.This post first appeared on Mimari, Sanat, Tasarım, Çevre, Yaşam | Kilsan, please read the originial post: here

Share the post

Evsizlere plastik atıklardan evler

×

Subscribe to Mimari, Sanat, Tasarım, Çevre, Yaşam | Kilsan

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×