Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Taş Ev

Taş Ev genel görünüm
Taş Ev, panoramik
Fotoğraf: Feliciano Guimarães

Bir zamanlar keyifle izleğimiz çizgi film dizisi Taş Devri’ndeki Çakmaktaşların evini hatırlatan Taş Ev, alışılmadık tasarımı ve doğayla bütünleşen görünümüyle hem ilgi çekici hem de hayranlık uyandırıcı.

Portekiz’in kuzeyindeki Fafe Dağlarında inşa edilmiş olan Taş Ev’in Portekizce’deki ismi Casa do Penedo. Evin temeli, duvarları, tavanı kısaca neredeyse tamamı dört büyük granit kayadan oluşuyor. Kapılar, pencereler ve çatı dışında tamamen taştan yapılmış.

Taş Ev Fafe Dağlarında inşa edilmiş
Fotoğraf: Feliciano Guimarães

Lüksten uzak, doğayla baş başa olan Taş Ev, tamamen doğal malzemelerden yapılmış, tam anlamıyla çevre dostu bir yapı. Sahibi Vitor Rodrigues tarafından ailesi ile kırsalda vakit geçirmek üzere bir tatil evi olarak inşa ettirilmiş ve kullanılmış. Ev, yaklaşık 795 metrelik bir rakıma sahip ve manzara açısından oldukça etkileyici bir vadiye bakıyor. İki katlı olan Taş Ev’in, ilkel görünümüne rağmen, büyük granit kayalardan birinin içine oyulmuş bir yüzme havuzu da bulunuyor.

Yapımı 1972’de başlayıp 1974’te tamamlan ev, günümüzde bir müze ve fotoğraf evi olarak hizmet veriyor.

Photoshop mu, gerçek mi tartışmaları

Taş Ev’in fotoğrafları internette ilk kez yayınlandığı zaman gerçek olup olmadığı ile ilgili pek çok tartışma yaşandı. Başlarda evin bir Photoshop aldatmacası olduğu konusunda şüphe edenlerin sayısı oldukça fazlaydı. Taş Ev’in fotoğraflarının yalnızca iki açıdan çekilmiş olması ve fotoğraflardaki gökyüzü gibi alanlara uygulanan renk efektleri evin varlığından şüphe duyanların savını güçlendiriyordu.

Ancak, bu konudaki tartışmalara son noktayı Portekizli bir televizyon kanalı ve Daily Mail gazetesindeki bir yazı koydu: Fotoğrafçının birtakım sanatsal dokunuşlarına rağmen, Taş Ev gerçekti. Hatta ev, “Ay” adlı bir Portekiz filminde de kullanılmıştı.

BTaş Ev şöminesiasit ama donanımlı

Evin iç tasarımı da dışı gibi basit ve konfordan uzak. Ancak basit olmasına rağmen oldukça iyi donatılmış ve rustik bir tarzla dekore edilmiş. Evdeki mobilyalar arasında bulunan 350 kilogram ağırlığındaki yatak, beton ve okaliptüs ağacından yapılmış. Ahşap, üst kata çıkan merdivenlerde ve evdeki diğer pek çok mobilya ve detayda da kullanılmış.

Taş Ev, rüzgar türbininden elektrik üreten bir tesisin çok yakınında olduğu halde, elektrik enerjisi kullanmıyor. Aydınlatma mumlarla, ısınma ise alt katta bulunan taş şömine ile tamamen doğal ve eski yöntemler kullanılarak yapılıyor.

Ev uzun süre çevredeki meraklı insanların ve hırsızların saldırılarına uğramış. Pencere camları kırılmış, kapıları zorlanmış. Sahibi bu saldırılardan yılınca, evin ve kendilerinin güvenliğini sağlamak amacıyla pencerelere kurşun geçirmez camlar taktırmış, pervazları metal çubuklarla sağlamlaştırmış, kapıyı çelik kapı ile değiştirmiş.

Sosyal medyada fotoğraflarının yayınlanmasıyla dikkat çeken Taş Ev, son yıllarda tam anlamıyla ziyaretçi akınına uğruyor. Ziyaretçiler evin içinde ve dışında dolaşarak fotoğraf çekebiliyor ve daha önce çekilmiş olan fotoğraflardan oluşan sergiyi gezebiliyorlar.

Taş Ev yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.This post first appeared on Mimari, Sanat, Tasarım, Çevre, Yaşam | Kilsan, please read the originial post: here

Subscribe to Mimari, Sanat, Tasarım, Çevre, Yaşam | Kilsan

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×